Igor Kulman

Návšteva Kennedy Space Center 🇺🇸

· Igor Kulman

Ako fanúšik vesmírnych letov, NASA a všetkého, čo s tým súvisí som roky chcel navštíviť Kennedy Space Center Visitor Complex na Cape Canaveral na Floride. Tento rok sa mi to konečne podarilo.

Vstupenky

Vstupenka na jeden deň stojí $57. Za jeden deň však nie je možné stihnúť vidieť všetko, môj plán bola teda dvojdňová návšteva. Vstupenka na dva dni neexistuje, môžete si ale kúpiť ročnú vstupenku za $82, čo je menej ako dve jednodňové vstupenky. Ceny sú samozrejme uvádzané ako všade bez 6% dane (sales tax).

K ročnej vstupenke dostanete ešte jeden poukaz na bezplatné parkovanie, ktoré normálne stojí $10 a preukaz na vstup, ktorý môže poslúžiť aj ako suvenír.

Kennedy Space Center vstupenka

Prvý deň

Rocket Garden

Rocket Garden je umiestnená hneď pri vstupe a nachádzajú sa v nej americké rakety v reálnej veľkosti, od programu Mercury až po Saturn 1B. Je zaujímavé vidieť, ako sa ich dizajn a hlavne veľkosť postupne menili.

Rocket Garden

Môžete si vyskúšať posadiť sa, alebo skôr ľahnúť si, do pristávacieho modulu.

Každú hodinu je v záhrade komentovaná prehliadka, na ktorej vám zamestnanec NASA povie trochu o každej rakete.

Bus Tour

Bus Tour je v podstate hlavná atrakcia, na ktorú chodí najviac ľudí, takže je dobré ju absolvovať hneď na začiatku.

Autobus vás za asi 40 minút prevezie časťami komplexu, ktoré sú verejnosti neprístupné. Po pravej strane uvidíte obrovskú budovu VAB, v ktorej sa pripravujú rakety

Vehicle Assembly Building

a po ľavej strane rampu 39A, z ktorej odštartovalo napríklad Apollo 11, a ktorú má aktuálne prenajatú Space X.

Nakoniec vás autobus vysadí v expozícii Saturn V.

Saturn V

Pri skoro všetkých expozíciách sa do budovy vstupuje len v menších skupinkách v pravidelných intervaloch. V prvej miestnosti je typicky video, ktoré vám povie príbeh k expozícii, ktorá sa pred vami potom veľkolepo odhalí.

Expozícia pre Saturn V začína klasickým videom a pokračuje prechodom do riadiacej miestnosti, v ktorej je ukázaný štart. Celá riadiaca miestnosť v podstate ožije a vy sledujete štart rakety vrátane vibrácie lavičky, na ktorej pri tom sedíte.

Saturn V

Nasleduje vstup do veľkej haly v ktorej sa nachádza samotný Saturn V rozdelený na stupne, takže raketa je ešte dlhšia ako pôvodných 110 metrov a je pekne detailne vidieť motory jednotlivých stupňov.

Saturn V

Na strane je Apollo Command Module a na konci haly skutočný Lunar Lander, teda väčší ako ten môj z LEGO.

Aj tu je každú hodinu k dispozícii komentovaná prehliadka, kde sa napríklad dozviete, že Lunar Lander na konci haly je naozaj reálny. Pôvodne mal byť súčasťou misie Apollo 15 ale nakoniec použili iný kvôli mesačnému vozidlu.

Vždy je k dispozícii aj NASA inžinier v dôchodku, ktorého sa môžete čokoľvek spýtať. Alebo si môžete ohmatať naozajstný kus kameňa dovezený z Mesiaca.

Saturn V

Vrátiť sa od Saturn V naspäť do hlavného komplexu je možné znovu len autobusom, tentokrát je to už len krátka priama jazda.

Space Shuttle Atlantis

Raketoplán Atlantis bola moja úplne najobľúbenejšia expozícia. Po krátkom filme o histórii a vzniku raketoplánu sa pred vami otvoria dvere a uvidíte Atlantis, skutočný raketoplán, ktorý bol viackrát vo vesmíre.

Raketoplán Atlantis

Atlantis je ukotvený v strede haly, takže si ho môžete pozrieť naozaj z každého uhlu. Špeciálne je vystavená sada pneumatík, na ktorých môžete presne vidieť miesto kontaktu so zemou.

Raketoplán Atlantis

V tejto expozícii sa nachádza viacero ďalších zaujímavých vecí. Môžete sa pozrieť na 1:1 maketu Hubble Space Telescope, prejsť si, alebo skôr preplaziť sa, cez časť ISS, ktorá ja zavesená desiatky metrov nad zemou a finálny úsek je cez priehľadnú trubicu, v ktorej si tu výšku naozaj uvedomíte.

Destiny

Pre deti aj dospelých je tu šmýkalka, ktorá ukazuje silu klesania raketoplánu, ktoré je asi 7x strmšie ako pristávanie klasického lietadla.

Najlepší je ale Space Shuttle Lunch Experience. Je to pohybový simulátor, kde sa posadíte v skupinke do kresiel, a zažijete štart raketoplánu od vertikálneho vzletu, kde v podstate ležíte na chrbte, po všetky otrasy pri ceste do vesmíru.

Samozrejmosťou je aj tu komentovaná prehliadka každú hodinu.

Druhý deň

Heroes and Legends

Heroes and Legends je multimediálna expozícia hneď pri vstupe vedľa Rocket Garden. Oslavuje amerických astronautov a ich vlastnosti.

Po krátkom filme o histórii vesmírnych letov sa presuniete do miestnosti s veľkým plátnom, nasadíte si 3D okuliare a spustí sa prezentácia. Táto prezentácia je označovaná ako 4D, pretože obsahuje aj pár efektov.

Mercury

Nasleduje miestnosť s kapsulami Sigma 7 a Gemini 9 a sieň slávy amerických astronautov.

![](hl.jpg}

Journey to Mars: Explorers Wanted

Expozícia Journey to Mars: Explorers Wanted je v podstate zameraná na deti. Približuje cestu na Mars, život na Marse a veci, ktoré s tým súvisia.

Dospelí si môžu prehliadnuť modely sond Sojourner, Curiosity a Opportunity.

Sonda Curiosity

Každú hodinu je tu komentovaná show o ceste na Mars.

IMAX

V kine IMAX sú aktuálne premietané dva filmy. Prvý je 3D film Journey To Space, ktorý ukazuje úspechy NASA, jej prítomnosť a plány do budúcnosti. Film je nahovorený Patrickom Stewardom. Celkovo ale nie je veľmi zaujímavý.

Druhým filmom je Apollo 11: First Steps Edition. Je to skôr dokument o lete Apollo 11, od štartu, pristátia na mesiaci, až po návrat na Zem. Pozostáva z dobových a nových záberov, ktoré do seba skvelo zapadajú. Tento film sa naozaj oplatí vidieť.

NASA Now

V budove s IMAX kinom sa nachádza malá expozícia NASA Now prezentujúca súčasnosť. Nájdete v nej kapsule Orion od SLS, Starliner od Boeing a Dragon od Space X.

SpaceX Dragon

Dragon je skutočný, z testu pri ktorom bol dopravený na ISS a späť.


Tento článok je zo série Florida 2019. Ďalšie články v tejto sérii: