Igor Kulman

Návšteva Everglades 🇺🇸

· Igor Kulman

Keď sa povie Florida, tak si asi väčšina ľudí predstaví močiare, krokodílov a Everglades, nie Kennedy Space Center alebo Disney’s Holywood Studios. Pri návšteve Floridy som teda Everglades nesmel vynechať.

Everglades je národný park v južnej časti Floridy známy rozsiahlymi močiarmi a špecifickou faunou a flórou, hlavne krokodílmi a aligátormi. Vďaka kombinácii slanej a sladkej vody je to jediné miesto na svete, kde tieto dva druhy žijú súčasne.

Everglades city

Everglades City je v asi jediné mesto v Everglades, aj keď s ani nie 500 obyvateľmi, umiestnené na severozápadnom okraji. Celé mesto žije z turistov, ktorým ponúka Airboat tours, alligator shows a rôzne suveníry.

Trochu ďalej za Everglades City, po dlhej ceste cez more, je ostrov Chokoloskee s asi 300 obyvateľmi, na ktorom môžete však navštíviť Smalwood Store z roku 1906 a dozvedieť sa trochu o histórii osídľovania Everglades.

Airboat tour

Základnou atrakciou v Everglades je Airboat tour, čo je jazda na malej lodi cez kanály v močiaroch. Airboat je typ lode, ktorá nemá klasický motor s lodnou skrutkou, ale len veľkú vrtuľu umiestnenú v zadnej časti, vďaka ktorej vie vyvinúť relatívne vysokú rýchlosť.

Kvôli tomu typu pohonu táto loď vlastne nemá brzdy, vie len pridávať, uberať a zatáčať. Brzdenie tak znamená otočku o 180 - 360 stupňov, niekedy aj vo vyššej rýchlosti, kedy vám sediac na sedačke v prvom rade pod nohy tečie voda. Vrtuľa je dosť hlučná, takže všetci pasažieri dostanú slúchadlá.

V Everglades City pôsobí viacero spoločností, ktoré vás na Airboat tour cez priľahlé kanály vezmú. Ja som absolvoval hodinovú tour za asi $40 plus tip pre kapitána lode.

Na lodi nás bolo šesť a kapitán Jack, ktorý mal na sebe oblečené tri vrstvy a čudoval sa, prečo sme všetci len v krátkych tričkách, keď je v daný deň taká hrozná zima, pod 25°C. Začal tým, že si s nami spravil selfie a povedal nám základné bezpečnostné pokyny.

Bezpečnostné pokyny nám oznámil až keď už sme boli mimo brehu, pretože po ich vypočutí chcú vraj ľudia občas vystúpiť. Eveglades sú divoká príroda, kanály sú úzke, takže môžete pri plavbe naraziť na pavučinu a pavúkov, alebo na vás môže kľudne spadnúť zo stromov had, vraj sa to naozaj občas stáva. Záchranné vesty potrebné nie sú, pretože po páde do vody sa stačí len postaviť, voda by mala byť relatívne plytká.

Pri plavbe narazíte na aligátorov, ktorí prejdú tak blízko lode, že sa ich môžete skoro dotknúť.

Náš kapitán Jack bol jednoznačne spriatelený s jedným medvedíkom čistotným, ktorý po stromoch prišiel až k nemu.

Za odmenu dostal napiť z fľasky s Gatorade, neviem však, či v nej bol naozaj červený Gatorade alebo niečo iné. Po jeho naliatí do vody sa potešili aj pyrane.

V cene Airboat tour bola ešte možnosť pozrieť sa na aligátory. Menší aligátor s menom Marshmallow sa dal pohladkať a ešte menšieho bolo možné vziať na ruky a odfotiť sa s ním.

Big Cypress Bend Boardwalk

Cestou späť z Everglades City po Tamiami Trail som sa zastavil pri malom nenápadnom jazierku s indiánskym obchodom, kde si môžete kúpiť napríklad ich povestné lapače snov. Za jazierkom bol Big Cypress Bend Boardwalk, teda akási náučná prírodná cestička.

Samozrejmosťou bolo, ako všade, upozornenie na aligátorov. Jeden pár metrov odo mňa skutočne preplával práve keď som dočítal ceduľku s upozornením.

Kráčaním po tejto cestičke sa zanárate stále hlbšie a hlbšie do prírody, vnímate rôzne zvuky a v podstate čakáte, kedy sa objaví aligátor, panter alebo nejaké iné zviera.


Tento článok je zo série Florida 2019. Ďalšie články v tejto sérii: