Igor Kulman

Recenzia: LEGO Lunárny modul NASA Apollo 11

· Igor Kulman

Ako fanúšik LEGO, či už toho klasického, čínskeho, alebo špeciálnych modelov od iných vyrobcov, pravidelne sledujem, aké nové modely sú uvedené na trh. LEGO v poslednom čase uvádza stále viac a viac špeciálnych modelov, asi pred mesiacom vyšiel model Lunárny modul NASA Apollo 11, ktorý som si ihneď kúpil.

Lunárny modul NASA Apollo 11

Model Lunárny modul NASA Apollo 11 je nový zberateľský LEGO model zo série Creator uvedený na trh pri príležitosti 50. výročia pristátia Apollo 11 na mesiaci. Oficiálna cena v LEGO eshope je 89,99 €.

Tento model bol vytvorený v spolupráci s NASA a môžeme ho zaradiť k predchádzajúcim NASA modelom ako Apollo Saturn V a Ženy z NASA.

Návod a stavba

Návod k tomuto modelu je pomerne neobvyklý. Prvých asi 15 strán je venovaných histórii programu Apollo vo forme textu a dobových fotografií. Zaujímavé je aj porovnanie nákresu reálneho lunárneho modulu a tejto jeho LEGO verzie.

Počas stavby vyše 1000 dielikov tohto modelu vás na pár stranách návodu poteší občasná informácia o časti, na ktorej práve pracujete. Napríklad máte vysvetlené, prečo sú časti pristávacieho modulu zlatej farby (tepelná izolácia a ochrana proti mikro meteoritom). Pri skladaní tohto modelu sa tak naozaj ponoríte do sveta vesmírnych letov.

Tento model obsahuje veľké množstvo veľmi špecifických dielikov, ktoré inde nenájdete. LEGO si dalo naozaj záležať na detailoch. Príkladom je výklopná kamera na tele pristávacieho modulu, ktorá natáčala výstup Neila Armstronga alebo miniatúra zrkadla, pomocou ktorého bola zmeraná presná vzdialenosť Mesiaca a Zeme.

Popis modelu

Celý model sa skladá z lunárneho modulu, ktorý má dve časti, a to pristávací a štartovací modul, dvoch figúrok astronautov a mesačného povrchu. Veľkosť je približne 20cm x 20cm x 20cm.

Mesačný povrch, ktorý má predstavovať oblasť nazývanú More pokoja, sa skladá z nečakane veľkého počtu dielikov, nie je to jeden veľký kus. Základom sú rohy na umiestnenie nôh lunárneho modulu, miesto na vlajku a veľký kráter.

Pristávací modul obsahuje detaily, ako nádrže na palivo (biele) a okysličovadlo (červené) v tele, alebo zlaté dieliky, ktoré reprezentujú izoláciu. Samozrejme nechýba rebrík, po ktorom sa astronauti dostali na povrch mesiaca.

Štartovací modul sa skladá z troch častí, ktoré je možné od seba oddeliť. V ich vnútri sú samolepky reprezentujúce technické vybavenie a obaja astronauti sa do tohto modulu zmestia. Pekným detailom sú dvierka na prechod medzi modulom a vonkajším prostredím.

Hodnotenie

Pre mňa je to asi najlepší LEGO model, ktorý je aktuálne na trhu, hlavne vďaka prepracovaným detailom.

Ak ste fanúšikom NASA a letov do vesmíru, tak ho určite musíte mať.