Igor Kulman

Nákup "LEGA" z Číny

· Igor Kulman

Keď pred pár rokmi vypršali Lego patenty, objavilo sa na trhu viacero firiem, ktoré začali predávať “Lego-compatible” modely. Išlo o modely z dielov, ktoré boli kompatibilné s klasickým Legom, ale boli to vlastné dizajny daných firiem. Niektoré firmy, ako čínsky Lepin, začali dokonca priamo a presne kopírovať a predávať existujúce Lego modely a to za výrazne nižšie ceny.

Výber modelu

Keďže mám na Lego celkom nostalgické spomienky, už dlhšie som uvažoval, že si nejaké po možno 15 rokoch kúpim. Napríklad niečo ako Lego 75102, ktoré sa podľa českej Heuréky predáva od 1 798 Kč (asi 70€).

LEGO X-Wing

To je celkom vysoká cena, skúsil som teda teda nájsť nejakú “kópiu” na čínskom AliExpress. Našiel som model Lepin 05004, ktorý by mal byť presnou kópiou tohto Lega. Cena bola $24, teda asi 520 Kč (19€). Našiel som predajcu, ktorý predával požadovaný model, mal doručenie zadarmo a hodnotenie viac ako 4 hviezdičky. V recenziách boli fotky od zákazníkov, na ktorých vyzeralo všetko ok, tak som model objednal.

Doprava

Od zaplatenia objednávky platobnou kartou po jej odoslanie predajcom prešli necelé 2 týždne. Balíku potom cesta z Číny do Prahy trvala skoro mesiac. Keďže išlo o zásielku v hodnote $22, teda pod limit 22€, pri ktorom je potrebné platiť clo, balík prešiel cez colnicu za 1 deň.

Predajca na balík uviedol cenu $5 a zaslal to bez originál krabice, takže sa asi nikomu na colnici nechcelo skúmať, akú reálnu hodnotu má balíček plný plastových dielov. Možno by to prešlo aj pri nejakom drahšom modele.

Lego prišlo kvalitne zabalené v ochrannom plastovom obale, s návodom, jednotlivé diely boli zabalené ešte po menších skupinách v ďalších obaloch.

Kvalita

Prvé čo ma na modele zaujalo bol jeho návod. Nejde totiž o Lego Star Wars ale Lepin Star Wnrs. Teda úmyselný preklep, asi aby neporušili ochrannú známku. Návod mal trochu problém s farbami, niekedy bolo dosť ťažké rozoznať, kedy sa má použiť svetlošedivý a kedy tmavošedý diel. Keďže balenia jednotlivých dielov nesedeli s tým, ako mali byť zabalené podľa návodu, chcelo to menšiu predprípravu.

Kvalita jednotlivých dielov bola veľmi dobrá, presne ako si pamätám z ozajstného Lega. Akurát kĺby figúrok sa mi zdali príliš voľné a priehľadné plexisklo v helmách bolo nahradené nepriehľadným plastom.

V balení bolo všetkých 736 potrebných dielov, dokonca tam bolo niekoľko dielov naviac, ktoré neboli potrebné a zvýšili sa mi. Jeden z tých zvyšných dielov vyzerá ako z nejakého úplne iného detského modelu. V balení bol aj Lego separator tool.

Presne šesť dielov však malo inú farbu, ako mať mali. Štyri z nich boli použité vo vnútri modelu, takže to nebolo podstatné, dva diely alebo boli tmavošedé, nie čierne a na viditeľnom mieste. Tmavošedá je použitá na viacerých miestach v modele, takže to nepôsobí až tak rušivo, ale človek si to všimne. Kontaktoval som preto predajcu, aby mi tieto dva diely zaslal v správnej farbe a čakám na odpoveď.

Záver

S nákupom som bol veľmi spokojný. Síce som na model čakal asi mesiac a pol a obsahoval pár spomínaných problémov, ale pri cene okolo 1/3 - 1/4 ceny “ozajstného” Lega je to veľmi dobrý pomer výkon/cena.