Igor Kulman

Recenzia: Lego U.S.S. Enterprise NCC-1701 od Mega Bloks

· Igor Kulman

Vo svete dnes existuje viacero firiem, ktoré vyrábajú Lego, alebo tzv. Lego kompatibilné modely. Väčšinou ide o čínskych výrobcov ako Lepin, ktorí úplne presne kopírujú originál Lego modely, ako napríklad Lepin X-Wing, ktorý som si kúpil pred rokom. Existuje však aj niekoľko firiem ako Mega Bloks, ktoré vyrábajú úplne originálne modely, väčšinou na základe nejakých licencií.

Mega Bloks má licencie napríklad na Call of Duty, Halo, Futurama alebo Star Trek. Môžete si tak od nich kúpiť napríklad tank z Call of Duty, Halo team alebo niekoľko Star Trek modelov.

Ja som sa rozhodol pre ich zberateľský model U.S.S. Enterprise NCC-1701, ktorý bol na americkom Amazone v zľave z $249.99 na $81.99 a v nemeckom Amazone stál 169€.

U.S.S. Enterprise NCC-1701

U.S.S. Enterprise NCC-1701 od Mega Bloks je Lego kompatibilný model pozostávajúci z 3098 kociek Lega, čo je naozaj veľa. Spolu so skoro 200 stranovým návodom vážia tieto Lego kocky vyše 5 kg.

Tento model pozostáva z vesmírnej lode, stojanu s plaketou a figúrok Kirka a Spocka.

Návod a stavba

Stavba modelu je v návode rozdelená na 4 časti, a to stojan, telo, tanier a motory. Návod je zrozumiteľný, presne ukazuje, čo kam patrí. Jeho skoro 200 strán však drží pokope len vďaka lepidlu, takže sa v priebehu stavby začne rozpadávať.

Mega Bloks sa nesnaží stavbu modelu nijak uľahčiť a jednotlivé balíčky s kockami nie sú priamo priradené k jednotlivým krokom návodu. Musíte si tak vytvoriť mentálny model obsahu jednotlivých balíčkov, aby ste väčšinu času stavby netrávili hľadaním tej správnej kocky.

Model obsahuje viacero neštandardných Lego kociek. Asi najzaujímavejšia je veľká časť v tvare V spájajúca telo a motory. Kvalita jednotlivých kociek je veľmi dobrá, nenašiel som žiadne defekty.

Tanier je v podstate dutý, pravdepodobne kvôli váhe. Obvod je tvorený akousi reťazou držiacou kocky v kruhovom tvare.

Telo a tanier sú spojené “krkom”, na ktorý sa obe časti doslova napichnú. Ide to dosť ztuha a vyžaduje to pevné nervy a dosť námahy.

Predné oranžové časti motorov v sebe obsahujú vymeniteľné batérie. Po ich zatlačení sa na niekoľko sekúnd rozsvietia, čo vytvára veľmi zaujímavý efekt.

Figúrky Spocka a Kirka nie sú klasické Lego figúrky. Sú väčšie a majú viac ohybné kĺby. Ich tváre ale až tak dobrú podobnosť k hercom zo Star Treku nemajú.

K figúrkam je príslušenstvo vo forme 2 phaserov, komunikátora a trikodéra s popruhom cez plece.

Chýbajúce a zvyšné kocky

Najväčším problémom stavby sú chýbajúce časti. Napríklad mi chýbalo niekoľko lesklých častí 4x1 ale v balení boli lesklé časti 5x1, ktoré tam nemali byť, takže som musel trochu improvizovať. Väčším problémom boli chýbajúce kocky na vertikálne upevnenie iných kociek. Tu som znovu musel improvizovať a použiť ich z iného miesta, kde ich bolo viac, ale predný deflektor držal na mieste aj keď som ich pár odobral.

Chýbajúce časti sú trochu nepochopiteľné vzhľadom na to, že sa mi niekoľko častí zvýšilo. Napríklad 3 sekcie krytu motorov, ktoré som určite nezabudol použiť, pretože sú to jasne viditeľné časti. Súčasťou modelu bolo aj niekoľko žltých kociek, ktoré boli použité pri stavbe tela a neskôr odstránené, keď sa telo napojilo na stojan.

Výsledný model

Výsledný model je fakt obrovský, s dĺžkou 90 cm, šírkou 40 cm a výškou 35 cm.

Asi najlepšie je to viditeľné v porovnaní s veľkou 55" TV