Igor Kulman

Ako som absolvoval hodinársky kurz pre začiatočníkov

· Igor Kulman

Keďže sa v poslednom čase trochu intenzívnejšie zaujímam o mechanické hodinky, napadlo ma absolvovať nejaký hodinársky kurz pre začiatočníkov. Našiel som kurz v Království hodin v Prahe, ktorý vyzeral podľa popisu celkom zaujímavo.

Kurz pre začiatočníkov

Poďla popisu malo ísť o kurz v dĺžke troch hodín, od 18:00 do približne 21:00 v malej skupine troch ľudí za 1500 Kč. Za najväčšiu výhodu som považoval, že účastník nemusel mať žiadne vlastné nástroje ani hodinky, všetko bolo v cene.

Pre mňa teda oveľa zaujímavejšie podmienky ako kurzy, kde si účastník musí doniesť staré Prim hodinky kúpené niekde v bazári a ďalšie veci.

Obsah kurzu

Každý účastník dostal vlastné pracovné miesto s pripravenými nástrojmi, podložkou a lampou. Hodinár nám najprv všetky nástroje popísal a vysvetlil, ako sa s nimi pracuje. Povedal nám aj kde a za akú cenu si ich môžeme kúpiť do vlastnej výbavy.

Výbava hodinára

Základom kurzu bolo rozobratie a následné zloženie troch hodiniek, a to jedných vreckových hodiniek a dvoch klasických náramkových hodiniek Prim.

Začali sme s vreckovými hodinkami, pretože sú väčšie. Tie moje konkrétne mali oddelenú sekundovú ručičku, čo veci tiež trochu uľahčuje.

Hodinky

Ako prvý krok bolo nutné dať dole zadný kryt hodiniek. Žiadne z použitých hodiniek nemali závity, ako majú moderné hodinky, ich otvorenie teda znamenalo prácu s hodinárskym nožom presným spôsobom, ktorý zabezpečí, aby sa nič nepoškriabalo.

Po otvorení hodiniek sme vybrali naťahovač (pokračovanie korunky do vnútra hodiniek) a po uvoľnení skrutiek celý strojček z púdra hodiniek.

Na vybratom strojčeku sme potom zložili dole jednotlivé ručičky a odmontovali ciferník. Na záver sme hodinky kompletne zložili do pôvodného stavu.

Celý proces sa potom znovu opakoval na ďalších dvoch náramkových hodinkách Prim, s menšími rozdielmi podľa presného typu hodiniek.

Moja skúsenosť

Musím povedať, že celý proces rozobratia a následného zloženia hodiniek nebol až tak zložitý, ako som čakal. Niektoré úkony, ako napríklad nasadzovanie ručičiek naspäť na ciferník, si ale vyžadovali dosť veľa sústredenia a precíznosti.

Stalo sa mi ale aj pár nepríjemností. Pri odstraňovaní sekundovej ručičky z vreckových hodín mi ručička ustrelila mimo a skončila niekde na zemi. Pri upevňovaní ciferníka jedných náramkových hodiniek boli skrutky tak malé, že mi obe pri snahe o ich uchytenie odskočili a stratil som ich. Musel mi pomôcť hodinár a namontovať tam náhradné kusy.

Celkovo to ale išlo dobre a s potrebnými nástrojmi by som si určite trúfol napríklad na výmenu ciferníka a ručičiek v mojich Seiko hodinkách. To bola vlastne aj jedna z motivácií, vedieť si skúsiť nejaký Seiko mod. Určite však neplánujem skúšať žiadny zásah do mojich Junghans hodiniek.

Po skončení som sa hneď prihlásil aj na nasledujúci, pokročilejší, kurz, ktorý Království hodin ponúka. V tomto kurze by som sa mal naučiť rozobrať a vyčistiť hodinový strojček.