Igor Kulman

Recenzia: hodinky Junghans Max Bill automatic

· Igor Kulman

Keď som kupoval svoje prvé lepšie automatické hodinky, rozhodol som sa pre Junghans Max Bill automatic.

Po niekoľkých týždňoch denného používania mám celkom dobrý prehľad o ich silných a slabých stránkach, ktorý prinášam v tomto článku.

Junghans

Firma Junghans je najstarší nemecký výrobca hodiniek založený v roku 1861 v meste Schramberg. Hodinky začala firma vyrábať v roku 1927.

V súčastnosti je Junghans jednou z mála nezávislých hodinárskych firiem, ktoré nie sú vlastnené jednou z veľkých hodinárskych skupín.

Max Bill a Bauhaus dizajn

V 50. rokoch minulého storočia začal Junghans spolupracovať s švajčiarskym umelcom Maxom Billom z dizajnovej školy Bauhaus. Max Bill navrhol pre Junghans viacero nástenných hodín a hodiniek a spolupráca trvala dlhé roky.

Nástenné hodiny navrhnuté v roku 1957 sa dokonca dostali do Múzea moderného umenia v New Yorku.

100 rokov Bauhaus dizajnu

S hodinkami Junghans si teda kupujete vždy aj kúsok histórie dizajnu a horológie. Junghans pri oslave 100 rokov Bauhaus dizajnu dokonca vydal špeciálne edície hodiniek.

Junghans Max Bill automatic

Obsah balenia

Hodinky Junghans Max Bill automatic sa dodávajú v peknej krabičke z tmavošedej kože. V spodnej časti nájdete hodinky a handričku, v hornej manuál a záruku.

Junghans Max Bill automatic v krabičke

Záruka je 5 rokov, najbližší autorizovaný servis je však vo Viedni. Prípadné reklamácie alebo pozáručné opravy z Česka alebo Slovenska tak môžu trvať trochu dlhšie.

Dizajn

Junghans Max Bill automatic majú jednoduchý, čistý, nadčasový dizajn v štýle Bauhaus navrhnutý Maxom Billom v 60. rokoch minulého storočia.

Telo z ocele je naozaj tenké, jeho hrúbka je len 10 mm a spolu s vypuklým sklíčkom pôsobia hodinky trochu retro.

Junghans Max Bill automatic

Sklíčko je plastové s povrchovou úpravou Sicralan. Človek by očakával skôr safírové sklíčko, ale to plastové má svoje odôvodnenie. Lacnejšie hodinky používajú plastové sklíčko hlavne kvôli cene, tie drahšie zase z dôvodu historickej vernosti dobe. Takže na hodinky s dizajnom z 60. rokov minulého storočia sa celkom hodí, nájdete ho ale napríklad aj na Omega Speedmaster Moonwatch.

Priemer hodiniek je 38 mm, nie sú teda vhodné na veľmi široké zápästie. Na moje 16 cm zápästie je to ideálna veľkosť, hodinky nevyzerajú vôbec malé. Vďaka veľmi tenkým okrajom je ciferník veľmi výrazný a vyzerá naozaj veľký. V porovnaní s mojimi Seiko SNK809, ktoré sú len o 1 mm užsie, vyzerajú Junghans Max Bill automatic ako oveľa väčšie hodinky.

Seiko 5 SNK809 vs Junghans Max Bill automatic

Veľký krémovo biely ciferník dopĺňajú tenké ručičky, hodinová a minútová ručička je luminiscentná.

Luminiscencia Junghans Max Bill automatic

Lumiscentné sú ešte body pri 3, 6, 9 a 12. Pri 12 sú body dva, takže v tme aj pri natočených hodinkách vždy viete určite, koľko je hodín.

Remienok

K môjmu modelu 027/3502.00 bol dodávaný svetlohnedý kožený remienok, ktorý úplne nenadchne. Pravdepodobne si kúpite nejaký lepší, pri štandardnej šírke 20 mm by to nemal byť problém.

Junghans Max Bill automatic na perlon remienku

Ja mám celkom v obľube NATO remienky. K elegantným hodinkám sa môžu síce zdať nevhodné ale podľa mňa sú skvelým spôsobom ako ich spraviť menej formálne. Musíte však samozrejme trafiť správnu farbu a štýl, napríklad remienok z perlonu.

Funkcionalita

Junghans Max Bill automatic neobsahujú žiadne komplikácie, čo je dané ich čistým dizajnom. Ak by ste chceli ukazovateľ dátumu, môžete zvoliť Junghans Max Bill Mega, v prípade stopiek Junghans Max Bill Chronoscope.

Hodinky môžete naťahovať ja manuálne. To príde vhod ak ich nenosíte každý deň a chcete ich udržať vchode aj bez použitia naťahovača. Rezerva chodu je 38 hodín, takže to možno nebudete vôbec potrebovať. Možno je ale pre vás, rovnako ako pre mňa, manuálne naťahovanie hodiniek taký divne uspokojujúci pocit.

Junghans Max Bill automatic na ruke

Samozrejmosťou je hacking, po vytiahnutí korunky sa vám sekundová ručička zastaví a čas môžete nastaviť naozaj na sekundu presne.

Strojček J800.1, ktorý je modifikovaná ETA 2824, mi pri reálnom používaní išiel vopred 7 sekúnd za deň, čo je veľmi dobrý výsledok. Nastaviť raz za čas presný čas nie je vďaka hackingu žiadny problém.

Hodinky majú len úplne minimálny stupeň odolnosti voči vode. Môžete s nimi do dažďa ale väčšie vystavenie vode by ste riskovať nemali.

Parametre

šírka púzdra 38m,
výška púzdra 10mm
šírka remienku 20mm
materiál púzdra oceľ
materiál sklíčka plast Sicralan
typ strojčeka automat
strojček J800.1
rezerva chodu 38 hodín
presnosť ±15 sekúnd / deň
vodeodolnosť 30 metrov
váha 45 gramov
cena 22 580 Kč
záruka 5 rokov

Záver

Junghans Max Bill automatic sú skvelé hodinky a až na pár drobností ako nutnosť použiť kvalitnejší remienok som s nimi veľmi spokojný. Sú to moje prvé lepšie automatické hodinky a ich kúpu určite neľutujem.