Keď som kupoval svoje prvé lepšie automatické hodinky, rozhodol som sa pre Junghans Max Bill automatic.

Po niekoľkých týždňoch denného používania mám celkom dobrý prehľad o ich silných a slabých stránkach, ktorý prinášam v tomto článku.

Junghans

Firma Junghans je najstarší nemecký výrobca hodiniek založený v roku 1861 v meste Schramberg. Hodinky začala firma vyrábať v roku 1927.

V súčastnosti je Junghans jednou z mála nezávislých hodinárskych firiem, ktoré nie sú vlastnené jednou z veľkých hodinárskych skupín.

Max Bill a Bauhaus dizajn

V 50. rokoch minulého storočia začal Junghans spolupracovať s švajčiarským umelcom Maxom Billom z dizajnovej školy Bauhaus. Max Bill navhrol pre Junghans viacero nástenných hodín a hodiniek a spolupráca trvala dlhé roky.

Nástenné hodiny navrthuté v roku 1957 sa dokonca dostali do Múzea moderného umenia v New Yorku.

S hodinkami Junghans si teda kupujete vždy aj kúsok histórie dizajnu a horológie. Jungnas pri oslave 100 rokov Bauhaus dizajnu dokonca vydal špeciálne edície hodiniek.

Junghans Max Bill automatic

Obsah balenia

Hodinky Junghans Max Bill automatic sa dodávajú v peknej krabičke z tmavošedej kože. V spodnej časti nájdete hodinky a handričku, v hornej manuál a záruku.

Záruka je 5 rokov, najbližší autorizovaný servis je však vo Viedni. Prípadné reklamácie alebo pozáručné opravy z Česka alebo Slovenska tak môžu trvať trochu dlhšie.

Dizajn

Junghans Max Bill automatic majú jednoduchý, čistý, nadčasový dizajn v štýle Bauhaus navrhnutý Maxom Billom v 60. rokoch minulého storočia.

Telo z ocele je nazozaj tenké, jeho hrúbka je len 10 mm a spolu s vypuklým sklíčkom pôsobia hodinky trochu retro.

Sklíčko je plastové s povrchovou úpravou Sicralan. Človek by očakával skôr safírové sklíčko, ale to plastové má svoje odôvodnenie. Lacnejšie hodinky používajú plastové sklíčko hlavne kvôli cene, tie drahšie zase z dôvodu historickej vernosti dobe. Takže na hodinky s dizajnom z 60. rokov minulého storočia sa celkom hodí, nájdete ho ale napríklad aj na Omega Speedmaster Moonwatch.

Priemer hodiniek je 38 mm, nie sú teda vhodné na veľmi široké zápestie. Na moje 16 cm zápestie je to ideálna veľkosť, hodinky nevyzeráju vôbec malé. Vďaka veľmi tenkým okrajom je ciferník veľmi výrazný a vyzerá naozaj veľký. V porovnaní s mojimi Seiko SNK809, ktoré sú len o 1 mm užsie, vyzerajú Junghans Max Bill automatic ako oveľa väčšie hodinky.

Veľký krémovo biely ciferník dopĺňajú tenké ručicky, hodinová a minútova ručička je luminiscentná.

Lumiscentné sú ešte body pri 3, 6, 9 a 12. Pri 12 sú body dva, takže v tme aj pri natočených hodinkách vždy viete určite, koľko je hodín.

Remienok

K môjmu modelu 027/3502.00 bol dodávaný svetlohnedý kožený remienok, ktorý úplne nenadchne. Pravdepodobne si kúpite nejaký lepší, pri štandardnej šírke 20 mm by to nemal byť problém.

Ja mám celkom v obľube NATO remienky. K elegantným hodinkám sa môžu síce zdať nevhodné ale podľa mňa sú skvelým spôsobom ako ich spraviť menej formálne. Musíte však samozrejme trafiť správnu farbu a štýl, napríklad remienok z perlonu.

Funkcionalita

Junghans Max Bill automatic neobsahujú žiadne komplikácie, čo je dané ich čistým dizajnom. Ak by ste chceli ukazateľ dátumu, môžete zvoliť Junghans Max Bill Mega, v prípade stopiek Junghans Max Bill Chronoscope.

Hodinky môžete naťahovať ja manuálne. To príde vhod ak ich nenosíte každý deň a chcete ich udržať vchode aj bez použitia naťahovača. Rezerva chodu je 38 hodín, takže to možno nebudete vôbec potrebovať. Možno je ale pre vás, rovnako ako pre mňa, manuálne naťahovanie hodiniek taký divne uspokojujúci pocit.

Samozrejmosťou je hacking, po vytiahnutí korunky sa vám sekundová ručicka zastaví a čas môžete nastaviť naozaj na sekundu presne.

Strojček J800.1, ktorý je modifikovaná ETA 2824, mi pri reálnom používaní išiel vopred 7 sekúnd za deň, čo je veľmi dobrý výsledok. Nastaviť raz za čas presný čas nie je vďaka hackingu žiadny problém.

Hodinky majú len úplne minimálny stupeň odolnosti voči vode. Môžete s nimi do dažda ale väčšie vystavenie vode by ste riskovať nemali.

Parametre

 • šírka púzdra 38mm
 • výška púzdra 10 mm
 • šírka remienku 20 mm
 • materiál púzdra oceľ
 • materiál sklíčka plast Sicralan
 • typ strojčeka automat
 • strojček J800.1
 • rezerva chodu 38 hodín
 • presnosť ±15 sekúnd / deň
 • váha 45g
 • cena 22 580 Kč
 • záruka 2 roky Junghans, českí predajcovia typicky 5 rokov

Záver

Junghans Max Bill automatic sú skvelé hodinky a až na pár drobností ako nutnosť použiť kvalitnejší remienok som s nimi veľmi spokojný. Sú to moje prvé lepšie automatické hodinky a ich kúpu určite neľutujem.