Igor Kulman

Návrat od Apple Watch k mechanickým hodinkám

· Igor Kulman

Od detstva som vždy nosil na ruke hodinky, od kalkulačových hodiniek až po rôzne chronografy, ktoré som neskôr obľuboval. Moje posledné hodinky boli zo série Casio Edifice.

Približne v čase príchodu Apple Watch som si plánoval kúpiť svoje prvé lepšie, automatické, hodinky. Možnosti však bolo hrozne veľa, dlho som si nevedel vybrať, až som nakoniec kúpil Apple Watch 2.

Apple Watch

Pri Apple Watch bolo rozhodovanie jednoduché, 38mm vs 42mm. Materiály a farby púzdra úlohu veľmi nehrali, keďže dominantou bol vždy veľký čierny displej. Ako fanúšik technológií som si teda kúpil 42mm a začal ich používať.

Dizajnovo sa mi Apple Watch nikdy nejako extra nepáčili, ale doplnené pekným remienkom dokázali byť celkom prijateľné. Stále však nevyzerali tak dobre, ako klasické hodinky.

Možno to bolo spôsobené aj tým, že hodinky majú byť v mojom ponímaní okrúhle nie hranaté.

Apple Watch

Notifikácie, na ktoré boli Apple Watch zo začiatku primárne určené, som nikdy nepoužíval. Nerád sa nechám akýmikoľvek notifikáciami vyrušovať. Aj na telefóne povoľujem aplikáciám len badges a aj to len pár vybraným dôležitým aplikáciám.

S Apple Watch som používal hlavne funkcie okolo sledovania zdravia, aby som mal dostatok pohybu, nesedel dlho vkuse na zadku a podobne. To som sa však postupne naučil dodržiavať aj automaticky bez Apple Watch.

Apple Watch ma po necelých 3 rokoch začali nudiť zdať sa mi zbytočné. Začal som sa znovu zaujímať o klasické mechanické hodinky.

Mechanické hodinky

Svet mechanických hodiniek je veľmi rozsiahly a má bohatú históriu. Čím viac som sa do neho ponoril tým viac som si bol istý, že chcem znovu klasické mechanické hodinky.

Mechanické hodinky majú osobitý nadčasový dizajn, históriu a sú výsledkom odbornej zručnosti. V móde budú aj o desaťročie a budú stále rovnako dobre fungovať, často s minimálnym poklesom hodnoty. S tým sa Apple Watch nemôže nikdy porovnávať. A klasické hodinky nemusíte každú noc nabíjať.

Dobré mechanické hodinky nemusia byť vôbec drahé. Aj v kategórií pod 100 € je možné nájsť skvelé hodinky, napríklad v prípade Seiko dokonca s vlastnými automatickými strojčekmi.

Automatické hodinky

Klasické mechanické hodinky nemajú žiadnu batériu ani elektroniku, pohon je riešený čisto mechanicky; strojčekom, ktorý sa skladá z pružiny, ktorá zabezpečuje pohon, a ozubených koliesok. Táto pružina sa naťahuje ručne otáčaním korunky. Osobitnou kategóriou sú potom automatické hodinky. Tie obsahujú mechanizmus, ktorý túto pružinu naťahuje pohybom ruky.

Hodinkový strojček

Hodinky tak normálne cez deň nosíte na ruke, rukou hýbete a to vám ich naťahuje. Ak ich nenosíte, tak ešte deň dva vydržia bežať. Drahšie hodinky môžete naťahovať aj manuálne otáčaním korunky a udržiavať ich v behu aj keď ich práve nenosíte.

Mechanický strojček ale nikdy nedosiahne takú presnosť ako Quartz strojček, pri ktorom je pohon zabezpečovaný batériou a Quartz kryštálmi. Pri menej kvalitných mechanických strojčekoch môžete očakávať odchýlku viac ako 30 sekúnd za deň, pri bežných je to však často reálne pod 10 sekúnd za deň.

Znamená to, že ak chcete mať úplne presný čas, musíte ho každých pár dní skorigovať. Tu príde vhod tzv hacking. Ide o funkciu, kde sa pri vytiahnutí korunky na nastavenie času strojček zastaví. Stačí vám tak vytiahnuť korunku, počkať kým bude sedieť presný čas a korunku znovu zasunúť. Lacnejšie hodinky túto funkciu väčšinou nemajú a nastavenie presného času je komplikovanejšie.

Aj napriek týmto pár malým nevýhodám má pre mňa klasický strojček svoje čaro. Nosiť na ruke niečo, čo nemá žiadnu elektroniku ale funguje čisto mechanicky, je v dnešnej dobe celkom osviežujúce.

Keď som sa teda rozhodol vymeniť Apple Watch za automatické hodinky, znovu som mal rovnaký problém ako pred rokmi. Nejaké si z toho obrovského množstva vybrať.

Štartovacie automatické hodinky

Vždy sa mi páčili hodinky viacerých typov a nikdy som nemal nejaký vyhranený vkus na jeden konkrétny typ, výber hodiniek tak bol naozaj náročný. Kým som sa rozhodoval, aké lepšie automatické hodinky kúpiť, dostal som nápad. Čo tak kúpiť si najprv nejaké lacné automatické hodinky? V podstate na vyskúšanie, či mi Apple Watch nebudú predsa len chýbať a či sú automatické hodinky naozaj pre mňa.

Seiko 5

Rozhodol som sa začať so Seiko 5. Seiko je stará overená japonská značka, ktorá dokáže za nízku cenu vyrobiť naozaj skvelé hodinky.

Seiko 5 SNK809

Séria Seiko 5 je úplná klasika, vyrába sa v rôznych verziách už vyše pol storočia a predali sa z nej milióny kusov. Napríklad Seiko SNK809 sú podľa všetkých recenzií suverénne najlepšie automatické hodinky vo svojej cenovej kategórii.

Na spodnej strane sú dokonca priesvitné a môžete vidieť, ako funguje automatické naťahovanie. Ich strojčeku by mal stačiť servis len raz za 10 rokov.

Seiko 5 SNK809 na NATO remienku

Doplnené NATO remienkom nevyzerajú vôbec zle, ak sa vám páči taký trochu vojenský dizajn hodiniek.

NATO remienok

Remienky sú samostatná kategória, okrem klasických kovových, kožených a kaučukových sú dnes obľúbené práve NATO remienky. Možno vďaka Jamesovi Bondovi, ktorý ich párkrát vo filmoch použil so svojimi hodinkami Omega Seamaster.

NATO remienok

Myšlienka je pritom veľmi jednoduchá. Ide o dlhý nylonový remienok, ktorý sa neprichytí klasicky na barety, ale prevedie sa pod nich, aby aj po uvoľnení jednej barety hodinky držali na ruke. To sa hodilo spolu s nízkou výrobnou cenou hodilo v armáde, z ktorej tento typ prišiel, a preto má aj názov NATO remienok.

NATO remienky

Výhodou NATO remienkov je aj to, že ich môžete veľmi jednoducho meniť. Nie sú na to potrebné žiadne nástroje, NATO remienok je na hodinkách vymenený za pár sekúnd. Môžete tak každý deň nosiť iný podľa nálady.

Moje prvé lepšie automatické hodinky

Po pár týždňoch používania som usúdil že tieto Seiko 5 sú fakt dobré hodinky vzhľadom na ich veľmi nízku cenu a že mi Apple Watch vôbec nechýbali. Bol teda čas kúpiť si ďalšie, lepšie automatické hodinky.

Strávil som niekoľko týždňov štúdiom rôznych značiek a ich modelov, histórie a samotným výberom. Pozeral som na pilotné hodinky ako Sinn 104 St Sa, potápačské hodinky ako Oris Divers Sixty-five .. až som objavil Junghans a Bauhaus dizajn.

Pri výbere pre mňa ale bola dôležitá veľkosť. Mám dosť malé zápästie a moje ideálne hodinky by mali mať šírku okolo 38mm. Hodinky by vrátane nožičiek nikdy nemali vyčnievať mimo zápästie. Veľa ľudí dnes podľahlo trendu obrovských hodiniek, ktoré na ich rukách vyzerajú až komicky.

Junghans Max Bill automatic

Junghans je najstaršia nemecká hodinárska značka založená pred viac ako 150 rokmi. V minulom storočí spolupracovali s Maxom Billom, jedným z najlepších umelcov školy dizajnu Bauhaus.

Junghans Bauhaus dizajn

Výsledkom je séria Junghans Max Bill automatic, pre ktorú som sa nakoniec rozhodol kvôli čistému dizajnu, nízkej výške a vypuklému sklíčku, ktoré pôsobí trochu retro.

Junghans Max Bill automatic

Proste nadčasový Bauhaus dizajn. Samozrejmosťou je vlastný Junghans strojček J800.1, hacking a manuálne naťahovanie.

Podobnosti o hodinkách nájdete v osobitnej recenzii.

Záver

Mechanické hodinky sú skvelé, zážitok z nich je naozaj neporovnateľný s Apple Watch. Namiesto jedných mechanických hodiniek som si kúpil hneď dve úplne odlišné. Trochu som sa bál, že budem nosiť len jedny ale aj Seiko aj Junghans majú u mňa špecifické miesto.

Seiko 5 SNK809 vs Junghans Max Bill automatic

Junghans Max Bill automatic sú nielen hodinky ale aj kúsok histórie dizajnu. Seiko SNK809 je zase dôkaz kvality japonského inžinierstva.

Junghans používam ako svoje hlavné hodinky a Seiko ako tzv. beater, teda hodinky aj na tvrdšie zaobchádzanie a aktivity, pri ktorých sa nemusím báť o ich poškodenie.