Igor Kulman

Tip na výlet: Kodaň + Malmö 🇸🇪

· Igor Kulman

Po minuloročnej návšteve Bergenu v Nórsku som chcel aj tento rok navštíviť nejakú severskú krajinu. Pri pohľade na mapu som však dostal lepší nápad. Prečo nenavštíviť hneď dve severské krajiny naraz?

Dánska Kodaň a švédske Malmö sú od seba vzdialené len asi 40 km a každých 20 minút ich spája vlakové spojenie cez most Öresund. Cesta vlakom trvá asi 40 minút.

Mapa

Let do a z Kodane

Letisko Kodaň je umiestnené skoro v polovici cesty medzi Kodaňou a Malmö a z Prahy do neho lieta viacero spoločností denne, väčšinu roka patrí Kodaň k najlacnejším destináciám, kam sa môžete z Prahy letecky dostať.

Na letisko do Malmö veľa spoločností nelieta a je od Malmö dokonca viac vzdialené ako to v Kodani. Let do Kodane bol teda jasná voľba.

Pre maximalizáciu času môžete aktuálne využiť ČSA, ktoré má ranný let do Kodane a a večerný let do Prahy.

Ubytovanie v Malmö

Pri ubytovaní bolo zase jasnou voľbou Malmö. Hotely sú v Malmö výrazne lacnejšie ako v Kodani, pri mojom vyhľadávaní o skoro polovicu. Z letiska Kodaň je to do Malmö len 25 minút (vs 15 minút do Kodane).

V mojom pláne bolo aj tak stráviť 2 dni v Kodani a 2 dni v Malmö, takže z tohto pohľadu bolo jedno, ktoré mesto sa zvolí ako ubytovanie.

Malmo

Kombinácia Malmo a Kodaň je bežná nielen pre turistov, ale aj veľa lokálnych ľudí býva v lacnejšom Malmö a pracuje v Kodani, vďaka veľmi dobrej dopravnej dostupnosti.

Hotovosť, bezkontaktné karty a Apple Pay

Aj keď sú Dánsko aj Švédsko v EÚ, používajú svoje lokálne meny a nie Euro. Dánske ani Švédske koruny však pri návšteve kupovať nemusíte, zaobídete sa úplne bez hotovosti.

V Kodani som narazil len na jeden malý obchodík, ktorý neakceptoval platby kartou, len platby lokálnou mobilnou aplikáciou. Predavač však nemal problém prepočítať cenu na eurá a nechať ma zaplatiť eurami.

V Malmö bolo možné platiť kartou úplne všade, dokonca aj na toalete. Pár obchodov malo dokonca logo “cash free”, teda hotovosť neakceptovali vôbec.

Všetky platobné terminály, s ktorými som sa stretol, boli bezkontaktné, používal som teda Revolt kartu prostredníctvom Apple Pay.

Letisko a doprava

Letisko v Kodani sa mi zdalo pre turistov trochu menej prívetivé. Pri vstupe do vlakovej stanice je síce označené, ktorá koľaj je smer Kodaň a ktorá smer Malmö , ale ďalej sú obe spojenia brané už len ako klasický vlak. Najlepšie je, že na mape s vlakovými zastávkami je za letiskom už len čiara a nápis Švédsko, takže úplne neviete, ktorý vlak vám ide do Malmö (každý v smere z letiska do Švédska).

Cesta z letiska do Malmö vedie cez spomínaný most Öresund, ktorý je veľmi zaujímavá stavba. Na dánskej strane začína 4 km podmorským tunelom ktorý vedie z pevniny na umelo vytvorený ostrov Peberholm. Z tohto ostrova potom vedie 8 km most na švédsku pevninu.

Most z Kodane

Zaujímavosťou je, že v prvej stanici na švédskej strane (Hyllie) prebieha vo vlaku pasová kontrola, aj keď sú obe krajiny v Schengenskom priestore. Pri cestovaní opačne, zo Švédska do Dánska vás žiadna kontrola nezdrží a cesta v tomto smere je rýchlejšia.

V rámci centra sa oboch miest sa skoro všade bez problémov peši a ani sa nezapotíte, teplota je aj v lete príjemná a v podstate všade je rovina. Preto sú najmä v Kodani na každom rohu bicykle a máte väčšiu šancu, že vás zrazí cyklista, ako auto.

Severská cyklistika

Malmö

Malmö je tretie najväčšie mesto Švédska s asi 300 000 obyvateľmi. Ide o veľmi moderné mesto s novou architektúrou, ktorej dominuje mrakodrap v tvare otáčajúceho sa tela od Santiaga Calatrava.

Veža v Malmö

Na základnú orientáciu môžete využiť Malmo free walking tour.

Oddýchnuť si môžete v jednom z viacerých parkov alebo si prenajať šľapadlo a previezť sa po rieke.

V rámci švédskej kuchyne môžete ochutnať mäsové guľôčky, v Švédsku chutia naozaj inak ako v našej IKEA.

Mäsové guľôčky

Špecialitou Malmö je však nečakane Falafel.

V lete príde vhod aj pláž, stačí 24 stupňov aby sa zaplnila a uvidíte aj pár ľudí vo vode.

Pláž v Malmö

Po celom meste nájdete príjemné maličkosti, ako sochy mačiek, malý most Öresund na detskom ihrisku, alebo modré objekty na kopci nad plážou.

Umenie v Malmö

Kodaň

Kodaň je najväčšie mesto Dánska s asi 700 000 obyvateľmi ležiace na dvoch ostrovoch v Baltskom mori. Mesto pôsobí oveľa viac starobylo ako Malmö, s veľkým množstvom historických budov, ako napríklad v prístave Nyhavn.

Prístav v Kodani

V meste sa vám pomôže zorientovať Copenhagen free walking tour.

V rámci modernej dánskej kuchyne musíte určite navštíviť Torvehallerne, veľký trh s jedlom, niečo ako Time Out Market v Lisabone. Hitom je určite Smørrebrød, škandinávsky obložený chlebíček.

Smørrebrød

V typickom škandinávskom štýle si môžete s Smørrebrød spraviť piknik napríklad v kráľovských záhradách.

Určite nesmiete vynechať Christianiu, ktorá je zaujímavý sociálny experiment.

Christiania

Uličku so stánkami na predaj rôznych drog nájdete asi fakt len tam.