Po minuloročnej návšteve Bergenu v Nórsku som chcel aj tento rok navštíviť nejakú severskú krajinu. Pri pohľade na mapu som však dostal lepší nápad. Prečo nenavštíviť hneď dve severské krajiny naraz?

Dánska Kodaň a švédske Malmö sú od seba vzdialené len asi 40 km a každých 20 minút ich spája vlakové spojenie cez most Öresund. Cesta vlakom trvá asi 40 minút.

Let do a z Kodane

Letisko Kodaň je umiestnené skoro v polovici cesty medzi Kodaňou a Malmö a z Prahy do neho lieta viacero spoločností denne, väčšinu roka patrí Kodaň k najlacnejším destináciám, kam sa môžete z Prahy letecky dostať.

Na letisko do Malmö veľa spoločností nelieta a je od Malmö dokonca viac vzdialené ako to v Kodani. Let do Kodane bol teda jasná voľba.

Pre maximalizáciu času môžete aktuálne využiť ČSA, ktoré má ranný let do Kodane a a večerný let do Prahy.

Ubytovanie v Malmö

Pri ubytovaní bolo zase jasnou voľbou Malmö. Hotely sú v Malmö výrazne lacnejšie ako v Kodani, pri mojom vyhľadávaní o skoro polovicu. Z letiska Kodaň je to do Malmö len 25 minút (vs 15 minút do Kodane).

V mojom pláne bolo aj tak stráviť 2 dni v Kodani a 2 dni v Malmö, takže z tohto pohľadu bolo jedno, ktoré mesto sa zvolí ako ubytovanie.

Kombinácia Malmo a Kodaň je bežná nielen pre turistov, ale aj veľa lokálnych ľudí býva v lacnejšom Malmö a pracuje v Kodani, vďaka veľmi dobrej dopravnej dostupnosti.

Hotovosť, bezkontaktné karty a Apple Pay

Aj keď sú Dánsko aj Švédsko v EÚ, používajú svoje lokálne meny a nie Euro. Dánske ani Švédske koruny však pri návšteve kupovať nemusíte, zaobídete sa úplne bez hotovosti.

V Kodani som narazil len na jeden malý obchodík, ktorý neakceptoval platby kartou, len platby lokálnou mobilnou aplikáciou. Predavač však nemal problém prepočítať cenu na eurá a nechať ma zaplatiť eurami.

V Malmö bolo možné platiť kartou úplne všade, dokonca aj na toalete. Pár obchodov malo dokonca logo “cash free”, teda hotovosť neakceptovali vôbec.

Všetky platobné terminály, s ktorými som sa stretol, boli bezkontaktné, používal som teda Revolt kartu prostredníctvom Apple Pay.

Letisko a doprava

Letisko v Kodani sa mi zdalo pre turistov trochu menej prívetivé. Pri vstupe do vlakovej stanice je síce označené, ktorá koľaj je smer Kodaň a ktorá smer Malmö , ale ďalej sú obe spojenia brané už len ako klasický vlak. Najlepšie je, že na mape s vlakovými zastávkami je za letiskom už len čiara a nápis Švédsko, takže úplne neviete, ktorý vlak vám ide do Malmö (každý v smere z letiska do Švédska).

Cesta z letiska do Malmö vedie cez spomínaný most Öresund, ktorý je veľmi zaujímavá stavba. Na dánskej strane začína 4 km podmorským tunelom ktorý vedie z pevniny na umelo vytvorený ostrov Peberholm. Z tohto ostrova potom vedie 8 km most na švédsku pevninu.

Zaujímavosťou je, že v prvej stanici na švédskej strane (Hyllie) prebieha vo vlaku pasová kontrola, aj keď sú obe krajiny v Schengenskom priestore. Pri cestovaní opačne, zo Švédska do Dánska vás žiadna kontrola nezdrží a cesta v tomto smere je rýchlejšia.

V rámci centra sa oboch miest sa skoro všade bez problémov peši a ani sa nezapotíte, teplota je aj v lete príjemná a v podstate všade je rovina. Preto sú najmä v Kodani na každom rohu bicykle a máte väčšiu šancu, že vás zrazí cyklista, ako auto.

Malmö

Malmö je tretie najväčšie mesto Švédska s asi 300 000 obyvateľmi. Ide o veľmi moderné mesto s novou architektúrou, ktorej dominuje mrakodrap v tvare otáčajúceho sa tela od Santiaga Calatrava.

Na základnú orientáciu môžete využiť Malmo free walking tour.

Odddýchnuť si môžete v jendom z viacerých parkov alebo si prenajať šľapadlo a previezť sa po rieke.

V rámci švédskej kuchyne môžete ochutnať mäsové guličky, v Švédsku chutia naozaj inak ako v našej IKEA.

Špecialitou Malmö je však nečakane Falafel.

V lete príde vhod aj pláž, stačí 24 stupňov aby sa zaplnila a uvidíte aj pár ľudí vo vode.

Po celom meste nájdete príjemné maličkosti, ako sochy mačiek, malý most Öresund na detskom ihrisku, alebo modré objekty na kopci nad plážou.

Kodaň

Kodaň je najväčšie mesto Dánska s asi 700 000 obyvateľmi ležiace na dvoch ostrovoch v Baltskom mori. Mesto pôsobí oveľa viac starobylo ako Malmö, s veľkým množstvom historických budov, ako napríklad v prístave Nyhavn.

V meste sa vám pomôže zorientovať Copenhagen free walking tour.

V rámci modernej dánskej kuchyne musíte určite navštíviť Torvehallerne, veľký trh s jedlom, niečo ako Time Out Market v Lisabone. Hitom je určite Smørrebrød, škandinávsky obložený chlebíček.

V typickom škandinávskom štýle si môžete s Smørrebrød spraviť piknik napríklad v kráľovských záhradách.

Určite nesmiete vynechať Christianiu, ktorá je zaujímavý sociálny experiment.

Uličku so stánkami na predaj rôznych drog nájdete asi fakt len tam.