Igor Kulman

Skúsenosti s fintech startupmi Revolut a Curve

· Igor Kulman

V súčasnosti v Európe funguje stále viac takzvaných fintech startupov, ktoré ponúkajú svoje služby aj nám na Slovensku a v Českej republike. Ide o firmy ktoré sa pomocou moderných technológií snažia nahradiť klasické kamenné banky. Väčšinou ide o britské spoločnosti a ich hlavnou témou je ovládanie všetkého z mobilnej aplikácie.

Rozhodol som sa vyskúšať Revolut a Curve. Zaujímavá je ešte N26, tá však svoje služby neponúka ľuďom žijúcim v Českej republike.

Revolut

Revolut je asi najznámejší fintech startup. Základom je mobilná aplikácia, ktorú si stiahnete a zaregistrujete sa vyplnením základných údajov. Tým získate Revolut účet, v ktorom môžete mať účty v rôznych menách (EUR, GBP, USD.. Po novom aj CZK). K účtu V EUR získate aj IBAN na prijímanie a odosielanie platieb a k účtu v GBP lokálne britské číslo účtu.

Ďalším krokom je dostať na svoj Revolut účet nejaké peniaze. Môžete to spraviť IBAN bankovým prevodom, ktorý však u našich bánk väčšinou znamená poplatky a je pomalý alebo si môžete svoj Revolut účet “nabiť” pomocou inej platobnej karty a to úplne bez poplatku. Takže si napríklad na Revolut prevediete 1000 CZK z CZK karty a bude vás to stáť naozaj len 1000 CZK.

Vaše peniaze môžete v Revolute prevádzať medzi rôznymi menami za veľmi dobrý kurz, ktorý je vždy lepší ako kurz vašej banky. Práve v tom je, aspoň pre mňa, sila Revolutu. Ak napríklad cestujete na dovolenku, kde platíte v cudzej mene, zaplatíte letenky, hotel a pod. a na každej platbe ušetríte okolo 2% oproti platbe kartou vašej lokálnej banky, tak sa to celkom nazbiera. Rovnako pri platbách po internete v zahraničných obchodoch.

Je tu ale jedna vec, na ktorú je lepšie si dať pozor. Prevody medzi menami sú cez víkendy o 0.5-1% drahšie (neobchoduje sa na forex burze, tak sa chce Revolut poistiť proti zmene ceny). Ak plánujete platiť v cudzej mene cez víkend, oplatí sa previesť si do tejto meny peniaze vopred cez týždeň v aplikácii.

V bezplatnom účte vám aktuálne Revolut ponúka bezkontaktnú Visa kartu. V platenom účte máte na výber z bezkontaktných MasterCard v rôznych dizajnoch. Ja som sa v Revolute registroval pred viac ako rokom keď ešte dávali len MasterCard, ktoré ešte ani neboli bezkontaktné. Prvú kartu máte väčšinou zadarmo v rámci nejakej promo akcie, druhá v bezplatnom účte stojí €5.99. Okrem klasickej karty si môžete zriadiť aj virtuálnu kartu, ktorá funguje len na platby po internete. Revolut ponúka dokonca virtuálnu kartu, ktorá po každej platbe zmení svoje číslo, čo výrazne obmedzuje možnosti jej zneužitia.

Karta vám dorazí za 1-2 týždne a spravujete ju v aplikácii, kde máte oveľa viac možností ako u klasickej banky. Môžete napríklad zablokovať platby po internete, výbery z bankomatu (ktoré sú mimochodom zadarmo po celom svete do celkom malého limitu €200 za mesiac), zakázať magstripe platby a pod.

Revolut ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie ako napríklad Vaults. Ak si ho aktivujete, tak sa vám všetky platby zaokrúhľujú na celé čiastky smerom hore a rozdiel (centy, haliere a pod.) ide do vaultu. V podstate šporíte a ani neviete ako. Vhodné najmä pre ľudí s horšou finančnou disciplínou.

Revolut používam už vyše roka na platby po internete a platby kartou v zahraničí. To že bola moja Revolut karta odmietnutá sa mi stalo len raz, keď mal Revolut výpadok.

Používam bezplatný účet. Platený Premium účet ponúka ďalšie výhody ako cestovné poistenie, viacero kariet, dvojnásobný limit na výbery z bankomatu alebo napríklad nákup a predaj kryptomien (BTC, BCH, XRP, ETH).

Predaj a nákup kryptomien avšak nie je “reálny”, ale len niečo ako “I owe you” prísľub od Revolutu, čo sa mi zdá trochu zavádzajúce. Revolut vám krypromeny predá za horší kurz ako väčšina búrz, naúčtuje si poplatok okolo 3%, ktorý na prvý pohľad nie je viditeľný a tieto ktyptomeny nemôžete previesť nikde mimo Revolut.

Curve

Britský fintech startup Curve funguje trochu inak ako Revolut. Na začiatku si taktiež stiahnete aplikáciu, zaregistrujete sa vyplnením základných údajov a čakáte na zaslanie karty. V prípade Curve ide o bezkontaktnú MasterCard debit a jej doručenie trvá vyše mesiaca, teda aspoň dvakrát dlhšie ako v prípade Revolutu.

V Curve nedržíte priamo peniaze ako v Revolute, ale pridáte do aplikácie jednu alebo viac existujúcich platobných kariet. Jedna z týchto pridaných kariet je vždy aktívna. Ak potom platíte Curve kartou tak sa vám platba strhne práve z karty, ktorú máte v aplikácii nastavenú ako aktívnu.

Prepínať medzi kartami môžete ľubovoľne, kľudne aj pred každou platbou a dokonca aj spätne. Napríklad vykonáte platbu v EUR, ale zistíte, že ste mali ako aktívnu nastavenú CZK kartu (čo pre vás nie je výhodné), tak spätne zmeníte aktívnu kartu a platba strhnuté peniaze sa vám vrátia na CZK kartu a strhnú u EUR karty.

Okrem toho Curve ponúka aj fixný 1% poplatok pri prevode mien (čo nie je vôbec výhodné v porovnaní s Revolutom) a 1% cashback na 3 vybrané prevažne britské obchody (v zozname je ale napríklad aj Lidl, Booking, a pod.). Cashback je ale asi len promo na prvých 90 dní, nemajú to nikde presne uvedené.

A práve nedostatok informácií a malá dôvera bol pre mňa pri Curve najväčší problém.

Keď mi konečne dorazila karta a snažil som sa ju aktivovať, aplikácia mi stále tvrdila, že musím pridať ďalšiu kartu. Tak som k už pridanej Revolut karte pridal aj svoju Airbank kartu. Stále rovnaký problém.

Napísal som na support, hodiny žiadna reakcia (Revolut support síce tiež nie je najrýchlejší, ale nakoniec vždy odpovedia), ozvali sa až keď som im verejne napísal na Twitter. Povedali mi, že nemám overenú identitu (aplikácia to nikdy nechcela) a zaslali mi odkaz, kam mám uploadnúť nejaký svoj doklad. Tento odkaz však v iOS aplikácii nebol ani len klikateľný.

Keď som Airbank kartu v aplikácii odobral, dostal som notifikáciu s gratuláciou k pridaniu prvej karty (pritom som odobral druhú kartu). Celkom chaos.

Support znovu nereagoval a tak som sa rozhodol požiadať ich o zmazanie účtu. Jednoducho v nich nemám dôveru.