Igor Kulman

Riešenie problémov s Raspberry Pi

· Igor Kulman

Pri používaní Raspberry Pi, ktorý som si nedávno zaobstaral, som narazil niekoľko problémov. Ak používate Raspberry Pi za rovnakým alebo podobným účelom ako ja (sťahovanie torrentov a ich prehrávanie na TV / po sieti), možno časom narazíte na rovnaké problémy.

Problém s firewallom

Nová verzia RaspBMC obsahuje štandardne zapnutý firewall (iptables), ktorý blokuje prístup z vonku na všetky porty. Riešením je pridanie pravidla pre porty, ktoré chcete mať otvorené a pristupovať na ne z vonku. U mňa je to 9091 (webové rozhranie k Transmission) a 22 (ssh):

sudo iptables -A INPUT -p tcp --dport 9091 -j ACCEPT
sudo iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT

Problém s výkonom externého disku

K Raspberry Pi mám pripojený externý disk. Pôvodne bol naformátovaný NTFS, pretože som ho používal s Windows. Problém je, že NTFS driver (ntfs-3g) je dosť pomalý a veľmi vyťažuje procesor. Lepším riešením je použiť Ext3. Zmena súborového systému nie je možná za chodu, všteky dáta je potrebne si najprv zálohovať a disk následne sformátovať na Ext3:

sudo mke2fs -L mybook -t ext3 /dev/sda1

K disku je naďalej možné pristupovať po sieti cez Sambu a existujú aj utility, ktoré dokážu čítať Ext3 pri propjení disku k počítaču s Windows. Pri prístupe cez Sambu sa mi rýchlosť zvýšila z 2 MB/s na 5 MB/s.

Problém s APT

Ak máte radi vždy čerstvý systém, určite vás napadlo použiť

sudo apt-get update && apt-get upgrade

Je to veľmi zlý nápad a po reboote vám systém už nenabehne. Je to známy problém obhajovaný tým, že na RaspBMC by ste nemali potrebovať nič doinštalovávať, čo však aspoň pre mňa nie je pravda (transmission, ddclient, mc). Použitie

sudo apt-get update

je bezpečné a potrebné, ak chcete inštalovať ďalší softvér. O upgrade sa však nesnažte. Ďalej som si všimol, že inštalácia Transmission taktiež rozbije APT. Transmission preto inštalujem až na záver.

Problém so Sambou

Po poslednom update RaspBMC odo mňa začala Samba znovu pýtať heslo, ktoré sa pravdepodobne zmenilo updatom. Riešením je ručné nastavenie požadovaného hesla po používateľa pi

sudo smbpasswd -a pi
>

Problém s bezdrôtovou klávesnicou

Moja bezdrôtová klávesnica od Microsoftu funguje s Raspberry Pi veľmi zle. Z fóra som zistil, že na správne fungovanie musí byť klávesnica odber maximálne 100mA. Nenašiel som však obchod ani výrobcu, ktorý by pri bezdrôtových klávesniciach udával ich odber.

Klávesnicu potrebujem len na návrat od hlavného menu XBMC, pretože na diaľkovom ovládači k TV nie je k tejto funkcií priradené žiadne tlačidlo. Obišiel som to tak, že som v nastavení zapol uPnP a do telefónu si nainštaloval XBMC Remote (rôzne aplikácie dostupné pre iOS, Android, Windows Phone).