Igor Kulman

Raspberry Pi ako VPN server pre mobilné zariadenia

· Igor Kulman

Pripájať sa telefónom alebo notebookom na Internet cez WiFi siete (napr. v kaviarni) nie je vôbec bezpečné. Pri nešifrovanej WiFi sieti môže ktokoľvek na danej WiFi sieti odchytávať váš traffic, ktorý nie je nijako chránený. Riziku ste vystavený aj pri šifrovaných sieťach, aj keď tam je riziko menšie. Ako teda ochrániť svoje dáta pri prístupe na Internet cez cudzie WiFi siete? Odpoveďou je VPN.

VPN znamená Virtual Private Network a cieľom tejto technológie je zabezpečiť bezpečnú šifrovanú komunikáciu medzi vami a poskytovateľom VPN. To znamená, že dáta z vášho zariadenia putujú šifrovane na server poskytovateľa, a to aj cez nebezpečnú WiFi sieť.

VPN poskytovateľov je relatívne dosť (napr. Freedome), ak vlastníte rovnako ako ja Raspberry Pi, môžete si VPN vytvoriť priamo na ňom a mať tak všetko pod kontrolou.

Možností máte hneď niekoľko, de facto štandardom je však OpenVPN. Návodov je nainštalovanie a nastavenie OpenVPN servera na Raspverry Pi je relatívne dosť, nie všetky sú však napísané zrozumiteľne. Odporúčam preto návod na serveri ReadWrite.