Igor Kulman

RaspberryPi ako proxy server na blokovanie reklamy

· Igor Kulman

Ak rovnako ako ja nemáte radi reklamu na webe, určite používate nejaké rozšírenie prehliadača, ako napríklad AdBlock. AdBlock síce filtruje reklamu relatívne spoľahlivo, spotrebováva pritom však veľké množstvo prostriedkov a prehliadač dosť spomaľuje. Okrem toho AdBlock nenainštalujete na prehliadač v telefóne ani tablete. Na blokovanie reklamy na mobilných zariadeniach potrebujete iné riešenie.

Privoxy

Privoxy je jednoduchý proxy server, ktorý môžete prevádzkovať napríklad na RaspberryPi. Po jednoduchej inštalácií do neho stačí naimportovať AdBlock pravidlá na blokovanie reklamy a nastaviť vaše mobilné zariadenia, aby ho používali.

Takže začneme inštaláciou

sudo apt-get install privoxy

Konfigurácia samotného Privoxy v podstate nie je vôbec potrebné, po inštalácií je automaticky nastavený na fungovanie na porte 8118. Proxy server je teda pripravený na použitie, zatiaľ však nefiltruje reklamu.

Na prevod AdBlock pravidiel na pravidlá filtrovania pre Privoxy som našiel niekoľko skriptov. Najviac sa mi osvedčil ten nasledujúci, dostupný v git repozitári, vďaka čomu získate aj skoro automatickú aktualizáciu

pi@raspberrypi ~ $ cd
pi@raspberrypi ~ $ git clone https://github.com/smn8600/privoxy-adblock.git
pi@raspberrypi ~ $ cd privoxy-adblock/

Po naklonovaní repozitára je potrebné skript spustiť

sudo ./privoxy-adblock.sh

a ten stiahne aktuálne AdBlock pravidlá a skonvertuje ich na formát vhodný pre Privoxy. Následne je skript nutné spustiť znovu, aby sa dané pravidlá naozaj aplikovali

Nakoniec postačí už len reštart Privoxy

sudo service privoxy restart

Nastavenie zariadení

Nastavenie proxy nájde v prehliadačoch na nasledujúcich miestach:

  • Google Chrome: Go to Settings > Show advanced settings… > Change proxy settings…
  • Firefox: Go to Preferences > Advanced tab > Network tab > Settings
  • Internet Explorer: Go to Settings > Internet Options > Connections > LAN Settings > Use proxy server

Na mobilných zariadeniach sa proxy typicky nastavuje v nastavení WiFi. Napríklad na iPade nájdete nastavenie proxy v nastaveniach WiFi siete, ku ktorej ste pripojený.

Ako adresu proxy servera je nutné vyplniť IP adresu vášho Raspberry Pi a port 8118.