Igor Kulman

Ako blokovať reklamu v domácej sieti pomocou Raspberry Pi

· Igor Kulman

Ak rovnako ako ja nemáte radi webovú reklamu, určite používate nejaký Adblocker na počítači. Doma však pravdepodobne máte aj zariadenia, na ktoré nie je možné žiadny Adblocker nainštalovať, ako napríklad televízia, tablet, telefón a pod. Riešením je blokovanie reklamy pre celú domácu sieť na jednom centralizovanom mieste, ideálne na úrovni DNS. Ak máte doma Raspberry Pi, je to celkom jednoduché, stačí použiť Pi-hole.

Pi-hole

Pi-hole je open-source projekt, ktorého cieľom je premeniť vaše Raspberry Pi na čiernu dieru pohlcujúcu všetku reklamu. Blokovanie reklamy funguje na úrovni DNS, vaše Raspberry Pi sa stane DNS serverom, ktorý budú vaše zariadenia používať. Ideálne je teda nastaviť ho ako DNS server priamo vo vašom routeri, aby ste to nemuseli robiť na každom zariadení. V prípade potreby môžete použiť Pi-hole aj ako DHCP server, samozrejmosťou je možnosť použiť DNSCrypt na zvýšenie bezpečnosti.

Efektivitu blokovania reklamy potom môžete sledovať vo webovom dashboarde

Pomocou tohto dahsboardu môžete získať predstavu o aktivite na vašej domácej sieti, prípadne odhaliť nejakú neželanú aktivitu.