Igor Kulman

Recenzia: Lego NASA raketoplán Discovery

· Igor Kulman

Keď som minulý rok navštívil výstavu Cosmos Discovery, zastavil som sa pri modele raketoplánu a napadlo ma, že práve raketoplán by bol fakt dobrý ďalší Lego model s NASA tématikou.

NASA raketoplán Discovery

Lego ma celkom prekvapilo a model s raketoplánom Discovery uviedlo do predaja. V mojej zbierke NASA modelov samozrejme nesmel chýbať. Najmä potom, ako som naživo v Kennedy Space Center videl raketoplán Atlantis.

NASA raketoplán Discovery

Model NASA raketoplán Discovery zo série Creator Expert bol na trh uvedený v Apríli 2021 a vznikol v spolupráci s NASA, rovnako ako napríklad Lunárny modul NASA Apollo 11 alebo Saturn V.

Krabica

Model obsahuje 2354 dielikov, čo je najviac z NASA Lego modelov. Lego Saturn V obsahuje pre porovnanie 1969 dielikov. Stále to však nie je môj najväčší Lego model, prvenstvo patrí U.S.S. Enterprise NCC-1701 s 3098 Lego kompatibilnými kockami.

Aj keď má model v názve len raketoplán Discovery, ide v podstate o dva modely, a to raketoplán Discovery a Hubble Space Telescope. Hubble Space Telescope je samostatný plnohodnotný model, ktorý však môže byť použitý aj ako náklad pre raketoplán.

Krabica

Samotný raketoplán Discovery má dĺžku 54 cm, šírku 34 cm a výšku 28 cm vrátane stojanu. Hubble Space Telescope má dĺžku 19 cm, šírku 17 cm a výšku 25 cm vrátane stojanu. Výška však zavisí od natočenia solárnych panelov.

Zaujímavosťou je vekové určenie 18+, čo vidím asi prvýkrát. Oficiálna cena v Lego eshope je 179,99 €.

Návod a stavba

Všetky kocky modelu

Návod k modelu je celkom rozsiahly, má vyše 300 strán. Ako to u NASA modelov býva zvykom, návod začína informáciami o raketopláne Discovery, Hubble Space Telescope a autorovi tohto modelu.

Návod

Zopár stránok návodu obsahuje zaujímavosti o práve stavanej časti, je ich však málo v porovnaní s modelom LEGO Lunárny modul NASA Apollo 11.

Zaujímavosti v návode

Stavba modelu nejaký čas zaberie, najzaujímavejšie je skladanie vnútorností s Lego Technic prvkami, ako je podvozok alebo rotácia klapiek.

Stavba modelu

Popis modelov

Model Hubble Space Telescope sa skladá zo samotného Hubble Space Telescope, stojanu a ceduľky s názvom a základnými údajmi o tomto prístroji.

Aj keď ide o ten menší model v tomto Legu, úplne malý nie je a je na ňom preto pekne vidieť niektoré detaily. Samotné telo Hubble Space Telescope obsahuje v prednej časti otvárací kryt, ktorý ukrýva priesvitnú plastovú časť predstavujúcu šošovku teleskopu.

Hubble Space Telescope

Zadná časť, ktorá je prístupná astronautom, je naznačená pomocou prístupových dvierok. Po stranách sa nachádzajú polohovateľné solárne panely. Tie je možné od modelu úplne oddeliť, aby sa zmestil do nákladového priestoru raketoplánu Discovery.

Solárne panely sú riešenie konštrukciou, na ktorej je len natiahnutý lesklý potlačený papier. Nepôsobí to teda až tak efektne ako solárne panely v modele Lego Medzinárodná vesmírna stanica.

Model raketoplánu Discovery sa skladá zo samotného raketoplánu, stojanu a ceduľky s názvom a základnými údajmi o tomto stroji. Stojan je celkom masívny, pretože musí udržať raketoplán, ktorý nie je úplne najľahší.

Rekatoplán

Spodná strana ukrýva odpružený podvozok, ktorý sa vysunie zatlačením do hlavnej klapky vzadu pod motormi a drží vysunutý. Bez problémov udrží celú váhu raketoplánu, takže nie je len na použitie v stojane. Po spätnom povytiahnutí hlavnej klapky je podvozok možné ručne zasunúť.

Krídla raketoplánu obsahujú na koncoch klapky, koré je možné polohovať otáčaním jedného z motorov v zadnej časti. Na krídlach je americká vlajka na názov raketoplánu, vytlačené priamo na Lego kockách nie ako nálepky na bočných stranách trupu.

Obe sady motorov, na štart aj na manévrovanie na orbite, vyzerajú veľmi verne. Nad nimi je umiestnený vertikálny stabilizátor s funkčnou vzduchovou brzdou.

Motory

Hlavná časť trupu je tvorená veľkými otváracími dverami na prístup do časti pre náklad. Vnútorná časť dverí obsahuje nalepené strieborné panely, ktoré predstavujú chladiaci systém.

Nákladový priestor

Nákladový priestor obsahuje rameno Canadarm na manipuláciu s nákladom, ktoré je možné prichytiť k Hubble Space Telescope. Práve vložením Hubble Space Telescope do nákladového priestoru sa z dvoch dobrých modelov stane jeden naozaj výnimočný. Nechýbajú ani detaily ako kamery na pozorovanie nákladového priestoru alebo vzduchový uzáver na prechod do kabíny raketoplánu.

Kabína

Kabína raketoplánu je jednoducho oddeliteľná, aby bolo ľahko vidno letovú palubu so štyrmi sedadlami a prístrojmi a spodnú palubu so sedadlom, vzduchovým uzáverom s prechodom do nákladového priestoru a okienkom do nákladového priestoru na manipuláciu s Canadarm.

Hodnotenie

Lego NASA raketoplán Discovery je zatiaľ jednoznačne najlepšie Lego s NASA tématikou, aké som poskladal. Obsahuje množstvo detailov a funkčných častí a pol metra veľký výsledný model je naozaj impozantný.

Kompletný model raketoplánu

Jasná kúpa do Lego NASA zbierky, môj zatiaľ najobľúbenejší model.