Keď som minulý rok navštívil výstavu Cosmos Discovery, zastavil som sa pri modele raketoplánu a napadlo ma, že práve raketoplán by bol fakt dobrý ďalší Lego model s NASA tématikou.

Lego ma celkom prekvapilo a model s raketoplánom Discovery uviedlo do predaja. V mojej zbierke NASA modelov samozrejme nesmel chýbať. Najmä potom, ako som naživo v Kennedy Space Center videl raketoplán Atlantis.

NASA raketoplán Discovery

Model NASA raketoplán Discovery zo série Creator Expert bol na trh uvedený v Apríli 2021 a vznikol v spolupráci s NASA, rovnako ako napríklad Lunárny modul NASA Apollo 11 alebo Saturn V.

Model obsahuje 2354 dielikov, čo je najviac z NASA Lego modelov. Lego Saturn V obsahuje pre porovnanie 1969 dielikov. Stále to však nie je môj najväčší Lego model, prvenstvo patrí U.S.S. Enterprise NCC-1701 s 3098 Lego kompatibilnými kockami.

Aj keď má model v názve len raketoplán Discovery, ide v podstate o dva modely, a to raketoplán Discovery a Hubble Space Telescope. Hubble Space Telescope je samostatný plnohodnotný model, ktorý však môže byť použitý aj ako náklad pre raketoplán.

Samotný raketoplán Discovery má dĺžku 54 cm, šírku 34 cm a výšku 28 cm vrátane stojana. Hubble Space Telescope má dĺžku 19 cm, šírku 17 cm a výšku 25 cm vrátane stojana. Výška však zavisí od natočenia solárnych panelov.

Zaujímavosťou je vekové určenie 18+, čo vidím asi prvýkrát. Oficiálna cena v Lego eshope je 179,99 €.

Návod a stavba

Návod k modelu je celkom rozsiahly, má vyše 300 strán. Ako to u NASA modelov býva zvykom, návod začína informáciami o raketopláne Discovery, Hubble Space Telescope a autorovi tohto modelu.

Zopár stránok návodu obsahuje zaujímavosti o práve stavanej časti, je ich však málo v porovnaní s modelom LEGO Lunárny modul NASA Apollo 11.

Stavba modelu nejaký čas zaberie, najzaujímavejšie je skladanie vnútorností s Lego Technic prvkami, ako je podvozok alebo rotácia klapiek.

Popis modelov

Model Hubble Space Telescope sa skladá zo samotného Hubble Space Telescope, stojanu a ceduľky s názvom a základnými údajmi o tomto prístroji.

Aj keď ide o ten menší model v tomto Legu, úplne malý nie je a je na ňom preto pekne vidieť niektoré detaily. Samotné telo Hubble Space Telescope obsahuje v prednej časti otvárací kryt, ktorý ukrýva priesvitnú plastovú časť predstavujúcu šošovku teleskopu.

Zadná časť, ktorá je prístupná astronautom, je naznačená pomocou prístupových dvierok. Po stranách sa nachádzaju polohovateľné solárne panely. Tie je možné od modelu úplne oddeliť, aby sa zmestil do nákladového priestoru raketoplánu Discovery.

Solárne panely sú riešenie konštrukciou, na ktorej je len natiahnutý lesklý potlačený papier. Nepôsobí to teda až tak efektne ako solárne panely v modele Lego Medzinárodná vesmírna stanica.

Model raketoplánu Discovery sa skladá zo samotného rekatoplánu, stojanu a ceduľky s názvom a základnými údajmi o tomto stroji. Stojan je celkom masívny, pretože musí udržať raketoplán, ktorý nie je úplne najľahší.

Spodná strana ukrýva odpružený podvozok, ktorý sa vysunie zatlačením do hlavnej klapky vzadu pod motormi a drží vysunutý. Bez problémov udrží celú váhu raketoplánu, takže nie je len na použitie v stojane. Po spätnom povytiahnutí hlavnej klapky je podvozok možné ručne zasunúť.

Krídla raketoplánu obsahujú na koncoch klapky, koré je možné polohovať otáčaním jedného z motorov v zadnej časti. Na krídlach je americká vlajka na názov raketoplánu, vytlačené priamo na Lego kockách nie ako nálepky na bočných stranách trupu.

Obe sady motorov, na štart aj na manévrovanie na orbite, vyzeráju veľmi verne. Nad nimi je umiestnený vertikálny stabilizátor s funkčnou vzduchovou brzdou.

Hlavná časť trupu je tvorená veľkými otváracími dverami na prístup do časti pre náklad. Vnútorá časť dverí obsahuje nalepené strieborné panely, ktoré predstavujú chladiaci systém.

Nákladový priestor obsahuje rameno Canadarm na manipuláciu s nákladom, ktoré je možné prichytiť k Hubble Space Telescope. Práve vložením Hubble Space Telescope do nákladového priestoru sa z dvoch dobrých modelov stane jeden naozaj výnimočný. Nechýbajú ani detaily ako kamery na pozorovanie nakladového priestoru alebo vzduchový uzáver na prechod do kabíny rekatoplánu.

Kabína raketoplánu je jednoducho oddeliteľná, aby bolo ľahko vidno letovú palubu so štyrmi sedadlami a prístojmi a spodnú palubu so sedadlom, vzduchovým uzáverom s prechodom do nákladového priestoru a okienkom do nákladového priestoru na manipuláciu s Canadarm.

Hodnotenie

Lego NASA raketoplán Discovery je zatiaľ jednoznačne najlepšie Lego s NASA tématikou, aké som poskladal. Obsahuje množstvo detailov a funkčných častí a pol metra veľký výsledný model je naozaj impozantný.

Jasná kúpa do Lego NASA zbierky, môj zatiaľ najobľúbenejší model.