Igor Kulman

Ako na jailbreak LG TV kvôli YouTube bez reklám

· Igor Kulman

Nemám rád reklamu, blokujem ju pomocou uBlock Origin v prehliadači a na domácej sieti lokálne pomocou Pi-Hole na Raspberry Pi.

Na mobilných zariadeniach používam na blokovanie reklamy na YouTube alternatívne frontendy, existuje však jedno miesto, kde som ju dlho nedokázal blokovať: YouTube aplikácia v mojej LG TV.

RootMyTV

Softvér bežiaci v našich Smart TV nie je nijak extra bezpečný, preto nie je prekvapivé, že pre WebOS bežiaci v LG TV existuje exploit, ktorý umožní jailbreak. Tento jailbreak vám umožní jednoducho a pohodlne inštalovať neoficiálne aplikácie, ako napríklad aplikácia YouTube AdFree.

Jailbreak funguje na LG TV s WebOS verzie 3.4 až 6.0, teda na väčšine LG TV z rokov 2017 až 2021. Verziu WebOS vo vašej LG TV nájdete v nastavení, pozor, verzia WebOS nie je to isté ako verzia softvéru. Napríklad v mojej LG TV beží WebOS 3.4 so softvérom 5.20.

Ako na jailbreak

Vykonanie samotného jailbreaku je naozaj jednoduché a trvá len pár sekúnd:

  • Uistite, že máte v nastavení v sekcii sieť povolené LG Connect Apps.
  • Vypnite automatické aktualizácie softvéru na vašej LG TV
  • Otvorte na vašej LG TV webový prehliadač
  • Prejdite na https://rootmy.tv/.
  • Stlačte tlačidlo číslo 5 na ovládači, alebo kliknite na vyznačenú sekciu.

Web https://rootmy.tv/

Spustí sa proces, ktorý trvá len niekoľko sekúnd a LG TV sa reštartuje.

Homebew Channel

Po reštarte vám pribudne aplikácia Homebew Channel, z ktorej môžete neoficiálne aplikácie inštalovať.

Homebew Channel

Aktuálne tých aplikácii veľa nie je, nás ale zaujíma aplikácia YouTube AdFree. Najprv odinštalujte oficiálnu YouTube aplikácia a potom nainštalujte YouTube AdFree.

Okrem toho odporúčam ešte v nastavení Homebrew Channel zakázať telnet, ktorý sa po jailbreaku vo vašej LG TV aktivuje.

YouTube AdFree

YouTube AdFree môžete používať presne rovnako ako oficiálnu YouTube aplikácia, stlačením zeleného tlačidla však máte možnosť nastaviť blokovanie reklamy.

YouTube AdFree

Veľkou výhodou je, že okrem samotného blokovania reklamy, podporuje YouTube AdFree aj SponsorBlock. SponsorBlock je služba, ktorá o videách zbiera dáta ako presný čas ‘vodu’, sponzorovaného segmentu a podobne a umožňuje vám tieto sekcie automaticky preskakovať.