Igor Kulman

Zamyslenie nad úpadkom kvality softvéru

· Igor Kulman

Posledné mesiace pozorujem výrazný úpadok kvality softvéru asi na každom zariadení, ktoré používam. Celkovo sa mi zdá, že úpadok kvality softvéru je skoro niečo ako súčasný trend. Týka sa to hlavne veľkých spoločností ako Microsoft alebo Apple. Aj keď Apple už síce pokladám viac za “fashion company” ako za “technology company”, zdá sa mi to naozaj neprípustné, aby softvér takýchto veľkých firiem fungoval tak mizerne.

Samozrejme ako programátor viem, že softvér obsahuje chyby a vždy ich obsahovať bude, nejde mi o ich absolútny počet ale o to, že ich je v softvéri veľkých firiem stále viac a viac a že ide o jasne rastúci trend.

Windows 10

Najviditeľnejším predstaviteľom úpadku kvality softvéru sú pre mňa aktualizácie Windows 10. Nepamätám si väčsiu aktualizáciu Windows 10, ktorá by niečo nerozbila mne, alebo miliónom iných používateľov (napríklad Anniversary Update, ktorý rozbil funkčnosť miliónov kamier). Nemyslím, že to bude tým, že by som mal nejakú netypickú hardvérovú konfiguráciu, pretože sa mi problémy väčšinou prejavia na desktope aj notebooku zároveň.

Najhoršie na tom je, že tieto aktualizácie nemôžete odmietnuť. Nainštalujú sa vám či chcete alebo nie. Niekedy stačí, ak si od počítača na chvíľu odbehnete a Windows 10 vám reštartuje počítač a nainštaluje aktualizácie, ktoré vám niečo pokazia. V ideálnom prípade možno neprídete o aktuálne rozpracované veci.

Napríklad posledná aktualizácia z pred týždňa mi na notebook priniesla 4 neexistujúce monitory, na ktorých sa Windows 10 z času na čas rozhodne otvoriť nejaké okno, ku ktorému sa potom nedá dostať.

Alebo problémy s prihlasovaním. Ak zapnem v práci notebook, pripojím ho k monitoru a potom k nemu na prihlasovacej obrazovke pripojím klávesnicu alebo myš, Windows 10 si zmyslí, že som asi zadal heslo a začne o pokus o prihlásenie, ktorý nikdy neskončí. Musím notebook uspať, pripojiť myš a klávesnicu a potom ho znovu prebrať, aby som sa mohol prihlásiť.

Veci, ako že sa vám po väčšej aktualizácii vyresetujú predvolené aplikácie, znovu objaví Store na lište, rozhodia položky v Start menu a pod. sú už samozrejmosťou. Rovnako samozrejmé je, že všetky tieto problémy sa dejú na oficiálnej “stabilnej” verzii, nie na Insider verziách.

K verzii Windows 10 pre telefóny sa vyjadrovať radšej vôbec nebudem, Microsoft z rýchleho, plynulého a relatívne dobre vyzerajúceho systému (Window Phone 7) postupne dokonverzoval k úplnému paskvilu, kde poriadne nefungujú ani systémové aplikácie. Jasne to ukazuje, že Windows 10 je vyvíjaný pre desktopy a mobilná verzia existuje tak nejak z povinnosti a v Microsofte už určite všetci používajú iPhony.

iOS 10

Kvalita iOS podľa mňa klesá už od iOS 7, ale pri iOS 10 je to podľa mňa najviditeľnejšie. Je to ďalšia aktualizácia systému, v ktorej pridali mnoho funkcií, aby bolo čo prezentovať na keynote, ale všetky chyby ostali a pribudli nové. Napríklad iOS 10 bola pre mňa prvá aktualizácia iOS (od iOS 7), ktorá sa na iPhone nepodarila, iPhone skončil v stave, kedy bolo potrebné stiahnuť a nainštalovať iTunes (to je na Windows peklo samo o sebe) a “oživiť” ho novým pokusom o aktualizáciu cez kábel (lightning kábel, ktorý mám samozrejme asi ako každý už skoro úplne zlomený).

Prípadne bežné funkcie, ktoré človek bežne používa úplne zmiznú. Od iOS 7 som mal telefón vždy v angličtine s tým, že región som mal nastavený na Českú republiku a regionálne nastavenia som mal nastavené na Slovensko. Mohol som tak mať iPhone v angličtine s tým, že dátum a čas sa zobrazovali po slovensky a ako mena sa ukazovala česká koruna. Apple toto nastavenie v iOS 10 úplne zrušil, ak mám telefón v angličtine, musím mať v angličtine úplne všetko, takže ráno na lockscreene namiesto 8:00 Pondelok vidím 08:00 Monday (áno, aj s tou nulou pred osmičkou). Nie je to len môj prípad, na Apple fóre sa na to sťažuje viac ľudí, je to problém postihujúci ľudí žijúcich v zahraničí alebo napríklad aj Kanaďanov, ktorí su zvyknutí na telefón v angličtine ale dátumy vo francúzštine.

A keď už som spomínal to pridávanie nových funkcií do iOS 10, musím spomenúť Bedtime. V princípe dobrý nápad skopírovaný z aplikácií tretích strán, ktorý vám má pomôcť chodiť spať v konzistentný čas. Keby to tak fungovalo. V aplikácii si nastavíte, kedy chcete chodiť spať a kedy vstávať. K tomu si povinne nastavíte, koľko minút pred časom spánku chcete dostávať upozornenie. To upozornenie ale nie je vôbec spoľahlivé. Mne sa zobrazovalo asi tak s 50% úspešnosťou, podľa sťažností na fórach nie som sám. Pritom aké ťažké môže byť pre Apple zobrazovať na Apple iOS cez Apple aplikáciu systémovú notifikáciu v rovnaký čas každý deň?

watchOS

Osobitnou kapitolou nedotiahnuteľnosti a chybovosti je watchOS, operačný systém od Apple bežiaci v Apple Watch. Veľmi nedotiahnuté sú hlavne fitness funkcie. Napríklad upozornenie, že dlho sedíte a mali by ste vstať a trochu sa rozhýbať som si na Microsoft Band (ktorý má naopak veľké problémy s kvalitou hardvéru) mohol nastaviť ako aktívne medzi 9:00 ráno a 18:00 večer s intervalom 1 hodina. Na Apple Watch je k tejto funkcii len jedno nastavenie, a to zapnuté/vypnuté. Takže vás táto funkcia otravuje aj večer, keď sa už fakt nechcete hýbať. Prípadne sa vám môže stať že vás táto notifikácia, aby ste na chvíľu vstali a išli sa prejsť môže budiť v noci. Pritom je to tak jednoduché, nechať používateľa nastaviť napríklad časový rozsah.

Alebo si predstavte, že máte na iPhone nastavený Do Not Disturb mód, ktorý sa vám automaticky zapne po 23:00 večer. Ak vám v tomto čase niekto zavolá, iPhone nezvoní. Ak vám však zavolá niekto, koho máte v obľúbených kontaktoch, iPhone vám normálne začne zvoniť a to je správne. Apple Watch však vidí Dot Not Disturb mód a ignoruje úplne všetko. Je jedno, že vám na stolíku zvoní iPhone, Apple Watch na ruke ani nepípnu. Podobných vecí je hromada.

Kým u Microsoftu mám vždy aspoň akú takú nádej, že chyby opraví, u Apple je to horšie, ten necháva chyby kľudne hniť aj roky (všimnite si dátum pri Apple Watch tweete). Najhoršie na tom je, že v podstate nemáte na výber. Samozrejme nemusíte používať Windows 10 ale môžete používať MacOS alebo Linux, ale myslíte si, že sú na tom lepšie? Alebo že Android funguje lepšie ako iOS? To ste na omyle.