Igor Kulman

Steam Link: streamovanie hier z PC na TV

· Igor Kulman

Pred niekoľkými týždňami som na Steame narazil na zaujímavú akciu. Steam Link v zľave 95%, vďaka ktorej stál len 2.75€, plus poštovné asi 10€. Bundle s bezdrôtovým ovládačom bolo v akcii za 37.61€ plus poštovné, tiež zaujímavá cena. Keďže som PC hráč s väčšou knižnicou Steam hier, aj keď v poslednom čase hrajem len Blizzard hry, rozhodol som sa akciu využiť a Steam Link objednať.

Po asi 2 týždňoch dorazil a ja som si skúsil svoje PC hry zahrať na TV.

Steam Link je hardvérové zariadenie, ktoré pripojíte k svojej domácej sieti pomocou Ethernetu alebo Wi-Fi a k TV pomocou HDMI. Herné ovládače je možné pripojiť bezdrôtovo cez Bluetooth 4.0 alebo pomocou dvoch dostupných USB portov, ktoré môžete použiť aj na pripojenie myši a klávesnice. HDMI výstup je žiaľ len 1080p, čo sa v dnešnej dobe 4K TV zdá celkom málo.

Steam Link je určený pre PC hráčov, ktorí majú výkonný PC, ale občas si chcú nejakú hru zahrať na TV, či už sami, alebo s niekým iným pomocou dvoch ovládačov. Zároveň sa im za týmto účelom zdá zbytočné kupovať nejakú veľkú, hlučnú a nie príliš výkonnú konzolu a hrať konzolové verzie hier.

Steam Controller je bezdrôtový herný ovládač podobný ovládačom z Xboxu alebo PlayStation, na pravej strane však namiesto analógovej páčky obsahuje niečo ako touch pad. K Steam Linku sa pripája pomocou klasického USB dongle, v balení je aj konvertor na micro-USB. Okrem Steam Linku ho teda môžete prepojiť aj s PC. Na internete som našiel informácie, že by mal tento ovládač dostať priamu podporu Bluetooth 4.0, aby ho bolo možné prepojiť s chystanými verziami Steam Linku ako aplikácie pre Android a iOS.

Zaujímalo ma, prečo tá 95% zľava. Našiel som informácie, že Steam Link sa prestáva vyrábať a bude nahradený aplikáciou pre Android TV / Apple TV, takže už nebude na hranie na TV potrebné.

Inštalácia a prvé spustenie

Hardvérová inštalácia

Zapojenie oboch zariadení je veľmi jednoduché. Steam Link pripojíte do elektrickej siete pomocou dodávaného kábla, ktorý obsahuje okrem štandardnej americkej ešte 3 ďalšie koncovky vrátane európskej.

Na pripojenie k domácej sieti môžete použiť Ethernet alebo Wi-Fi, ja som použil Ethernet, ktorý je odporúčaný kvôli lepšej rýchlosti a odozve. Skúšal som aj prepojenie pomocou Wi-Fi a na mojej sieti to bolo úplne nepoužiteľné. Prepojenie s TV je možné len pomocou HDMI. Ethernet aj HDMI kábel boli súčasťou balenia.

Do ovládača stačí len vložiť 2 dodávané AA batérie a pripojiť jeho USB-dongle do Steam Linku. Po zapnutí vás privíta ako pri väčšine dnešných zariadení aktualizácia softvéru.

Po ktorej nasledovala ešte aktualizácia firmware v ovládači.

Spárovanie s PC a rozhranie

Steam Link počas prvého spustenia automaticky vyhľadá Steam bežiaci na PC vo vašej sieti, stačí mať Steam na PC spustený. Po nájdení môjho PC som dostal informáciu, že je nutný nejaký ovládač, ktorého inštaláciu musím potvrdiť na PC. Bol to len 1 klik, aj keď vo vedľajšej izbe, potom ma už na TV privítala moja Steam knižnica.

Celé rozhranie zobrazované na TV je vlastne Steam Big Picture mód, ktorý sa spustí na PC a “zrkadlí” na TV. Jeho ovládanie je možné pomocou smerových tlačidiel na ovládači, podobne ako napríklad Xbox rozhranie. Ovládať ho však môžete aj pomocou spomínaného touch baru na pravej strane ovládača, pretože obsahuje kurzor (keďže funguje aj s myšou a klávesnicou).

Prepojenie ovládača, Steam Linku a PC je vymyslené celkom dobre. Zapnutie ovládača Steam tlačidlom zapne aj samotný Steam Link, ten ponúka zapnutie PC pomocou Wake on Lan. Pri vypnutí Steam Linku sa automaticky vypne aj ovládač a máte možnosť s ním aj vypnúť alebo uspať PC. Takže je možné všetko ovládať len pomocou ovládača a vôbec sa nestarať o PC niekde vo vedľajšej izbe.

Streamovanie hier

Ako to vlastne funguje

Hra spustená cez Steam Link rozhranie sa reálne spustí na PC. Jej obraz sa prenáša po sieti na Steam Link a z neho do TV. Stláčanie tlačidiel na ovládači sa zase opačne po sieti prenáša zo Steam Linku do PC. TV sa v podstate stane akýmsi druhým displejom v režime zrkadlenia.

Keďže mám 4K displej tak väčšinu hier hrám v 4K. Steam Link však podporuje len 1080p. Zaujímalo ma preto, či sa hry na PC spustia v 4K, potom prenesú do Steam Linku, ktorý ich downscaluje do 1080p a prenesie do 4K TV, ktorá si to zase upsacule na 4K. To by bolo dosť neefektívne. Hry sa však spúšťajú len v 1080p, takže jediný prevod rozlíšenia vykonáva až samotná TV (ak má väčšie rozlíšenie ako 1080p). Pri TV však typicky sedíte vo vzdialenosti niekoľkých metrov, takže to na hrách nie je veľmi poznať.

Herné ovládače

Okrem Steam Controllera som mal možnosť vyskúšať hranie ešte s dvoma inými ovládačmi, a to starým Trust ovládačom do USB a bezdrôtovým Xbox One ovládačom. Xbox One ovládač je možné spárovať priamo so Steam Linkom len ak máte najnovšiu generáciu dodávanú k Xbox One S. Staršie verzie nie je možné spárovať priamo, je nutné dokúpiť USB dongle rovnako ako pri jeho bezdrôtovom použití s PC. Ak vám však nevadí kábel, možete ho do Steam Linku pripojiť pomocou micro-USB kábla a bude bez problémov fungovať. Súčasne je možné pripojiť až 4 ovládače.

Ak chcete so Steam Linkom tieto ovládače používať, musíte to najprv povoliť v nastavení. Nie je to na prvý pohľad jasné, ale niektoré hry, ako Portal 2 to vyžadujú. Portal 2 sa dá hrať v cooperative režime s dvoma ovládačmi. TV sa rozdelí na dve časti, jednu pre každého hráča. Cooperative mód spustíte s menu, kde je na záver potrebné stlačiť X na druhom ovládači a práve to vôbec nereaguje bez povolenia Xbox One ovládača v nastavení Steamu.

Steam Controller mi v porovnaní s Xbox One ovládačom vyhovoval viac, použitie touch padu pre mňa bolo prirodzenejšie ako použitie druhej páčky.

Samotné hranie

Samotné hranie hier je v podstate rovnaké ako hranie hier na PC, avšak s ovládačom namiesto klávesnice a myši. Vo svojej Steam knižnici si môžete jednoducho vyfiltrovať hry, ktoré ovládač podporujú. Pre tieto hry je ovládač vždy nejako štandardne nastavený, pre každú hru je ale možné vykonať špeciálne mapovanie tlačidiel. Môžete taktiež použiť nejaké odporúčané mapovania vytvorené inými hráčmi. Napríklad Rocket League so štandardným mapovaním síce nejako fungoval, ale všade zobrazoval pokyny pre klávesnicu a myš. Až s použitím odporúčaného mapovania si hra ako keby uvedomila, že je ovládaná herným ovládačom a nie klávesnicou a myšou.

Musím priznať, že som zvyknutý na myš a klávesnicu a prechod na ovládač bola pre mňa celkom zmena. V hrách ako Limbo alebo Braid som s ovládačom nemal problém, ale v Ori and the Blind Forest to už bolo horšie. Z FPS hier som skúšal Doom (2016) a to bolo úplne bez šance. Presnosti a rýchlosti klávesnice a myši sa ovládač jednoducho nikdy nevyrovná. Tomb Raider (2013) sa hrať celkom dal, ale to ovadánie nebolo pre mňa. Portal 2 však bolo ako “FPS” bez problémov hrateľný.

Záver

V aktuálnej 95% zľave je Steam Link zaujímavé zariadenie, najmä ak už vlastníte nejaký ovládač a nemusíte ho dokupovať. Inak to záleží asi od hier, ktoré hrajete. Na hranie FPS to pre PC hráča nie je, ale hrať plošinovky a nejaké atmosferické indie hry môže byť na TV celkom zaujímavé. Najmä ak máte ešte ďalší ovládač a niekoho, kto bude hrať s vami, vtedy je to na TV oveľa zábavnejšie ako pri PC. Ak chcete hrať svoje hry na TV a nechcete dokupovať konzolu, je to tiež jasná voľba.