Prvé dojmy z Microsoft Surface

Po dhom čakaní sa ku mne konečne dostal Microsoft Suface, 32 GB varianta (reálne 15 GB priestoru) s Touch Coverom. Je to veľmi zaujímavé zariadenie, avšak dosť kontroverzné.

Dizajn a spracovanie

Microsoft Surface pôsobí veľmi elegantne, po dizajnovej stránke sa mi veľmi pači, viac ako konkurenčné tablety. Mechanické spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Magnetické uchytenie klávesnice je veľmi dobrý nápad, rovnako ako aj jej použitie ako ochanného obalu v uzavretom stave. Oceňujem aj výklopnú zadnú casť, vďaka ktorej nepotrebujete pri písaní na stole žiadnu dalšiu oporu ani obal či púzdro.

Oproti iPadu 2 má Microsoft Surface trochu vyššiu hmotnosť, na  držanie v jednej ruke je však stále prijateľná. Oproti iPadu s pomerom strán 4:3 pôsobí na prvý pohľad širokouhlý Mirosoft Surface trochu nezvyčajne. 

Touch klávesnica

Tablet je možné kúpiť s dvoma druhmi klávesnice (obalu), a to Touch a Type Cover. Type Cover je síce hrubší a ťažší, ale vystupujúce klávesy poskytujú lepšiu odozvu pri písaní. Microsoft Surface však nie je dostupný čisto s Type Coverom, len s Touch Coverom a prikúpením Type Coveru.

Stačí trochu cviku a na Touch Coveri sa píše celkom pohodlne, vrátane diakritiky. Určite pohodlnejšie ako na akejkoľvek softvérovej klávesnici na displeji. Celý tento článok je napísaný na Touch Coveri v OneNote. Obe klávesnice obsahujú naviac aj touchpad, ktorý využijete hlavne v desktop móde (pri použití Office), ktorý nie je na ovládanie dotykmi vôbec stavaný. 

Softvérová klávesnica

Sofvérová klávesnica je výrazne horšia ako Touch Cover, najmä v desktop móde. Ak chcete na softvérovej klávesnici písať s diakritikou, niektoré znaky ako ó nenapíšete, musíte použiť Touch Cover. V desktop móde sa softvérová klávesnica neobjavuje automaticky, musíte si ju vždy vysunúť ručne. 
Prepínanie medzi Touch Coverom a softvérovou klávesnicou funguje celkom spoľahlivo, tá softvérová sa skryje vždy po odpojení alebo prevrátení Touch Coveru na zadnú stranu tabletu.

Windows RT

Windows RT sa okrem nemožnosti spúšťať Win32 aplikácie od Windows 8 veľmi nelíši. Obsahuje desktop mód, v ktorom je možné používať Word, Excel, PowerPoint a OneNote (OneNote má aj osobitnú Metro verziu). S Microsoft Surface sa dodáva Office 2013 Preview, ktorý je možné pomocou Windows Update akualizovať na finálnu verziu, edícia Home & Student.

Desktop mód má však aj svoje výhody, môže si pripojiť sieťový disk alebo USB disk a priamo z neho pozerať video, prehrávať hudbu alebo prezerať PDF. To vám konkurenčné platformy neumožnia.
Prepínaniu do desktop módu sa občas nevyhnete, najdivnejšie v tomto ohľade funguje Windows Update. Ak si dáte vyhľadať aktualizácie cez jeho Metro verziu, nenájde vám to úplne všetky. Musíte teda aktualizácie kontrolovať v desktop móde.

Oproti iPadu mi chýba notifikačné centrum. Ak totiž zmeškáte alebo si nevšimnete nejakú nejakú notifikáciu (napríklad o IM správe), už sa k nej nedopátrate. Skype síce po notifikácií zmení dlaždicu, musíte na neho však nascrollovať na Štart obrazovke, aby ste si to všimli.

Aplikácie

Zo štandardne dodávaných Metro aplikácií mám najväčšie výhrady k prehliadaču (IE10), v porovnaní so Safari na iPade sa používa naozaj zle. Že neobsahuje reader mód, ktorý pokladám za najlepšiu funkciu Safari, by až tak nevadilo, veľmi mi vadí jeho ovládanie. Na prácu s tabmi (prepínanie, zatváranie) je potrebné swipom vyvolať horné menu. Na návrat o stránku späť je potrebné swipom vyvolať dolné menu, v ktorom sa nachádza príslušné tlačidlo. Je to hrozne otravné a neefektívne.

Email aplikácia je ešte horšia ako prehliadač, horšia ako tá vo Windows Phone, v ktorej funguje napríklad vyhľadávanie oveľa lepšie. Ak používate Gmail / Gapps zabudnite na labely a podobné vymoženosti, použite radšej prehliadač. Alternatívny Google email klient asi ani nikdy k dispozícií nebude, keďže Google pomaly zatvára prístup Microsoft platformám. 

Čo sa týka aplikácií tretích strán, tých aktuálne niečo okolo 15 000, chýbajú medzi nimi veľké zvučné mená, na ktoré ľudia reagujú a mne sú v podstate ukradnuté. Na plnom Windows 8 používam jedinú aplikáciu WeatherFlow, kvôli dlaždici. Pre Windows RT táto aplikácia dostupná nie je.

Vyskúšal som Skype a IM+, fungujú relatívne spoľahlivo, rovnako aj osvedčený OneNote a vývojárske nástroje na vzdialené ladenie. V Rowi mi vôbec nefungovali notifikácie.  Viac aplikácií ma nezaujalo, keďže vo Windows Store sú prevažne hry. Nie som však typický používateľ, ani pre požičaný iPad som nikdy nemal žiadne využitie, vždy to bol len občasný Email, Safari, OneNote. Twitter.

V žiadnej z vyskúšaných aplikácií som nenarazil na výkonnostný problém.

Záver

Microsoft Suface je veľmi rozporuplné zariadenie. Zaujimavé po hardvérovej stránke ale veľmi nedotiahnuté po tej softvérovej. Ak uvažujete o Windows RT tablete, Microsoft Surface je jasná voľba, ak uvažujete o tablete, je to už na zváženie. Záver si teda musíte spraviť samy.

Komentáre

 • Patrik
  2.1.2013 - 02:27:42

  Len rychla otazka, odkial si ho zohnal? :) Ja sa k nemu neviem nikde dopracovat rozumnou cestou…

 • Igor Kulman
  2.1.2013 - 12:21:59

  Kupoval som priamo od amerického Microsoftu cez web, s doručením na americkú adresu známeho, ktorý sa na Vianoce vracal na Slovensko a doniesol mi ho. Takže dobré načasovanie. Inak súhlasím, že tie ceny mimo US sú hrozné.

 • jirka
  12.1.2013 - 13:52:17

  Jen doplnim, v IE se o stranku zpet dostanes i swipe zleva doprava, dost navykove, jako cely surface, na ipad jsem uz nesahl : )

 • Igor Kulman
  12.1.2013 - 13:53:53

  Áno dostanem, ale robí to asi reload, pretože sa zobrazí blikujúci progress bar a musím čakať.

 • Jan
  16.2.2013 - 15:03:09

  Pekny clanok :) Som rad, ze som konecne narazil na niekoho kto „fandi“ MS technologiam a zaroven dokaze byt objektivny :)

Autor

Igor Kulman

Autor je absolventom softvérového inžinierstva na Univerzite Karlovej v Prahe, dlhoročný .NET a C# vývojár aktuálne objavujúci iOS a Swift, občas publikuje a prednáša.

Blog o programovaní

Hľadáte môj anglický blog o programovaní? Nájdete ho na adrese blog.kulman.sk.