Ak používate svoj počítač nielen na prácu ale aj na zábavu, určite v ňom nájdete okrem tradičných fotiek a hudby aj nejaké tie filmy a seriály.  Všetky tieto súbory je potrebné nejako efektívne  organizovať,  ideálne doplnené o metadáta, ktoré vám následne uľahčia vyhľadávanie alebo napríklad voľbu, aký film si pozrieť.

Potrebujete vôbec takéto riešenie ? Ak sťahujete filmy alebo seriály (máte napríklad nastavené automatické sťahovanie nových častí obľúbených seriálov) a pozriete si ich ihneď po stiahnutí, nič takéto nepotrebujete. Ak však sťahujete filmy s tým, že si ich pozriete keď na ne budete mať čas a chuť, prípadne objavíte nový seriál, ktorý si stiahnete celý naraz, mnou ponúkané riešenie vám jednoznačne zvýši komfort. 

Niektoré edície Windows obsahujú aplikáciu Media Center. Táto aplikácia sa síce dobré hodí napríklad na pozeranie televízie, často lepšie ako aplikácie dodávané ku televíznym tunerom, na udržiavanie kolekcie filmov alebo seriálov je prakticky nepoužiteľná.

Ideálnym riešením je podľa môjho názoru aplikácia XBMC. Jedná sa o bezplatnú aplikáciu dostupnú pre platformy Windows, Linux a Mac. V aktuálnej verzii 10.0 umožňuje pohodlné sťahovanie skinov, doplnkov, organizáciu multimédií a je kompletne ovládateľná pomocou klávesových skratiek.

Predtým, ako začnete XBMC používať je potrebné trochu usporiadať vašu zbierku filmov a seriálov. XBMC totiž na vyhľadávanie informácií o filmoch a seriálov využíva adresárovú štruktúru a názvy súborov.  Na tento účel najlepšie poslúži utilita theRenamer.  Jedná sa o jednoduchú utilitu, ktorej stačí nastaviť cestu k adresáru s filmami (D:\Filmy), cestu k adresáru so seriálmi (D:\Seriály) a nechať ju spracovať vaše súbory.  theRenamer podporuje drag-n-drop, ak teda presuniete súbor s filmom do okna programu, na základe jeho názvu (The.Tourist.2010.TS.XviD.Feel-Free.avi) utilita zistí, o aký film sa jedná, súbore premenuje a presunie (D:\Filmy\The Tourist (2010)\The Tourist.avi). So seriálmi to funguje rovnako, naviac sa však vytvára adresár označujúci sezónu seriálu (F:\Serialy\Fringe\Season1\Fringe.S01E01.Pilot).

Ak máte svoje multimediálne súbory pripravené, XBMC nainštalované, môžete pristúpiť ku konfigurácií. Budeme sa zaoberať použitím XBMC len na filmy a seriály, na hudbu a fotky podľa mňa existujú lepšie riešenia, ak však chcete mať všetko pohromade, môžete využiť XBMC aj na tieto multimédia.
Jednou z vecí, ktoré najpodstatnejšie ovplyvňujú XMBC je skin. Zmenu skinu je možné vykonať v nastavení, XBMC vám vybraný skin automaticky stiahne a nainštaluje. Odporúčam skin Back-Row. Po nainštalovaní skinu je vhodné si zvoliť, ktoré položky budú prístupné na úvodnej obrazovke a vyhodiť všetky veci, ktoré nemienite používať.

V sekcii Movies je potrebné nastaviť adresár, v ktorom sa nachádzajú vaše filmy, rovnako v sekcii TV Shows adresár s vašimi seriálmi. Pri filmoch odporúčam nastaviť získavanie informácii o filme podľa názvu adresára. Po úvodných nastaveniach XBMC prvý krát preskenuje zvolené adresáre  a k filmom a seriálom stiahne doplňujúce informácie.

Odporúčam nastaviť automatické skenovanie vždy pri štarte programu, pridanie alebo odobranie multimediálnych súborov sa tak prejaví vždy okamžite.

Ak si najbližšie budete chcieť pozrieť nejaký film, nemusíte pri každom dostupnom kandidátovi použiť IMDB, priamo v XBMC si k jednotlivým filmom prečítate obsah aj hodnotenie.