Facebook je trend súčasnej doby, používa ho každý a kto na ňom nemá konto, ten je asociál. To je názor ľudí, ktorí Facebook používajú a nevedia nič o jeho manipulácií s osobnými údajmi a sukromím. Ako to naozaj je ?

Ak sa zaregistrujete na Facebooku, súhlasíte s podmienkami používania. Súhlasíte s tým, že všetko, čo na Facebooku vytvoríte, všetky statusy, fotky videá, všetko je majetkom Facebooku, dokonca ak nebudete svoj profil aktualizovať, môžu vám zrušiť konto.

Poviete si, že vám nevadí,že vaše dáta vlastní Facebook, veď ak používate ICQ tak všetky vaše súkromné konverzácie vlastní firma AOL. K tomu všetkému ste dali súhlas (alebo skôr ste si podmienky nikdy neprečítali) s tým, že snáď vaše dáta nebude nijako zneužité. Snáď. U Facebooku by som si taký istý nebol, jeho zakladateľ má za sebou viacero obvinení, že na základe údajov z profilov hádal heslá k mailovým schránkam prevažne konkurencie a so získanými údajmi sa snažil daný subjekt zdiskreditovať. Nikdy mu to samozrejme nebolo dokázané, ale vieme, že peniaze a mimosúdne vyrovnania dokážu veľa.

K vašim dátam však nemá prístup len Facebook, ale aj stovky aplikácií, ktoré sa na Facebooku nachádzajú. Takejto aplikácií ani nemusíte povoliť prístup na to, aby všetky vaše údaje získala, stačí, aby to urobil nejaký váš priateľ a aplikácia získa automaticky všetky dáta aj o vás (viac v článku Ľahostajný prístup Facebooku k osobným údajom z februára 2009). Ak svoje dáta z Facebooku zmažete, aplikácie si ich nechávajú.

Myslíte si, že si dávate na svoje dáta pozor a zdieľate ich len s priateľmi. Ste si tým naozaj istý? Facebook nedávno menil politiku a všetky súkromné dáta sa zrazu stali verejnými. Používateľov sa nikto nič nepýtal, neboli o tom ani poriadne informovaní (Prehľad vývoja politiky Facebooku nájdete v článku EFF). Chodia vám z Facebooku emaily ? Tak si z nich prečítajte IP adresy svojich priateľov, prípadne skúste aj nejaké to geolokačné api a hneď viete, kde sa priateľ v danom čase nachádzal (viac o IP adresách v mailoch na Synopsi).

Došli ste k záveru, že vám je teda jedno, kto vaše statusy a fotky vidí ? Nemalo by. Právo na súkromie je jedno zo základných práv. Ak vám nemôžu ani vládne orgány odpočúvať telefón bez súdneho príkazu, prečo by mal všetky vaše informácie zaznamenávať a hlavne zverejňovať Facebook ? A robí to naozaj rád, veď zrušenie konta nie je vôbec jednoduché, musíte sa k nemu dopátrať cez Help, voľba deaktivácie konta v nastaveniach nespôsobí skoro vôbec nič, vaše dáta sa nezmažú.

Facebooku ide len o návštevnosť, kliky a lajky. Tomu je podriadené úplne všetko. Pamätáte, ako bola vaša timeline chronologická a boli na nej príspevky len od vašich priateľov? To už dávno neplatí. Facebook vám zobrazuje obsah, ktorý je podľa neho pre vás zaujímavý. Facebook rozhoduje, čo budete a čo nebudete vidieť. Čím viac sledujete nejakú tému, tým viac vám ju Facebook podstrkuje a skrýva pred vami opačné názory a pohľady na svet. Ak sa k tomu pridajú platené inzeráty a dobrá analýza dát, môže sa Facebook stať nástrojom na hromadné ovplyvňovanie názorov ľudí napríklad vo voľbách.

Okrem toho Facebook nie je jediná sociálna sieť a neponúka nič extra. Samotný Facebook vlastne ponúka len statusy a fotky, zvyšok sú stupídne hry ako Mafia Wars alebo Farmville, ktorých nájdete na webe stovky. Ak vás baví písať statusy, je tu Twitter, ak chcete zdieľať a komentovať fotky, je tu Instagram. Nepoužiteľný Facebook chat snáď chýbať nikomu nebude, ale ak náhodou, je tu Skype alebo Google Talk. Spomínané služby nie sú prepojené, to je však veľká výhoda. Nad vaším dátami aspoň nemá moc len jedna firma, ktorá si s nimi urobí, čo sa jej zachce.

Naozaj sa vám na Facebooku tak veľmi páči, že ste ochotný obetovať svoje súkromie ?

Aktualizácia: Ak chcete svoj Facebook účet zmazať, ale nemôžete, pretože na komunikáciu používate Facebook Messenger, môžete všetky svoje dáta z profilu zmazať a účet si deaktiovať. Váš Facebook účet už nebude pre ostatných dostupný ale Messenger vám bude aj naďalej fungovať.