Igor Kulman

Malý sprievodca inteligentnými hodinkami

· Igor Kulman

Inteligentné hodinky sú čoraz viac preberaná téma, najmä s chystaným príchodom Apple Watch. Existuje ich už pomerne veľké množstvo, rozdelené do viacerých kategórií a nie vždy je ľahké sa vo svete inteligentných hodiniek zorientovať. Rozhodol som sa preto napísať tento článok. Po prečítaní by ste mali byť schopný medzi jednotlivými kategóriami rozlišovať a rozhodnúť sa, ktorá kategória je pre vás tá správna.

Pebble

Pebble je projekt, ktorý vzišiel z Kickstarteru pred pár rokmi a v podstate založil kategóriu inteligetných hodiniek. Ide o hodinky s úsporným e-paper displejom v plastovej alebo kovovej verzii, ktoré vydržia na jedno nabitie približne týždeň a komunikujú s operačnými systémami Android a iOS. Samozrejmosťou je prítomnosť senzorov na meranie počtu krokov alebo kvality spánku.

Pebble sa nesnažia byť počítačom na vašom zápästí, ale skôr doplnkom k vášmu telefónu, vaším druhým displejom. Hodinky obsahujú hardverové tlačidlá na prípadnú interakciu, displej nie je dotykový (aj vďaka tomu relatívne vysoká výdrž na baterku).

Na Pebble môžete prevádzkovať aplikácie stiahnuté z oficiálneho Pebble Store.

Android Wear

Android Wear je spoločné označenie pre všetky inteligentné hodinky s operačným systémom Android. Tieto hodinky sa viac ako hodinky snažia byť počítačom na vašom zápästí a nie vždy im do vychádza. Na zobrazovanie času je kladený dosť malý dôraz a typicky sa vás snažia zahltiť notifikáciami a ďalšími snahami o interakciu. Ich displeje zvyknú byť farbené, dotykové, často s viditeľne nízkym rozlíšením alebo zlými reakciami na dotyk.

S hodinkami Android Wear môžete prevádzkovať stále väčšie a väčšie množstvo Android aplikácií rôznej kvality (vidieť hlásenie o páde aplikácie priamo v hodinkách nie je nič neobvyklé). S iOS zariadeniami si samozrejme Android Wear nespárujete.

Android Wear typicky spoznáte podľa veľmi škaredého dizajnu (samozrejme až na pár výnimiek ako Moto360), ktorý by som ja osobne na ruke nosiť naozaj nechcel. Ďalším problémom je veľmi nízka výdrž na batérie, ktorá dosahuje ledva jeden deň a časté citeľné zahrievanie.

Zástupcami tejto kategórie sú okrem spomínaných Moto360 napríklad LG Smartwatch.

Connected watches

Connected watches, alebo “pripojené” hodinky, sú analógové hodinky, ktoré sú schopné komunikovať s Android alebo iOS telefónom. Obsahujú rôzne senzory na meranie krokov, plávania, spálených kalórií a pod., z ktorých je potom možné preniesť dáta do telefónu. Tento typ hodiniek neobsahuje digitálny displej, prípadne zobrazenie notifikácií je riešené napríklad diódami na ciferníku.

Veľkou výhodou týchto hodiniek je klasický dizajn a skvelé mechanické spracovanie, takže sa za nosenie týchto hodiniek určite nebudete hanbiť. Ďalšou výhodou je veľká výdrž na batérie, ktorá sa typicky pohybuje v rokoch. V podstate ide o hodinky, ktoré vám nahradia dve zariadenia, a to klasické analógové hodinky a fitness náramok. Ich hlavnou úlohou je teda zobrazovať čas, zbierať dáta a neotravovať vás množstvom notifikácií, ani vás nenútia s hodinkami interagovať.

Zástupcami tejto kategórie inteligentných hodiniek sú napríklad Nevo alebo Withings Activité.

Záver

Každá kategória inteligentných hodiniek je vhodná na trochu iné použitie, jej voľba teda závisí na vašich preferenciách. Ja som fanúšikom klasických hodiniek, preto sa mi najviac páčia kategória Connected Watches, konkrétne hodinky Nevo. 

Pri rozhodovaní sa medzi Pebble a akýmikoľvek Android hodinkami by som zvolil Pebble. Pebble je firma, ktorá má pojem inteligentné hodinky podľa mna premyslený najlepšie, čomu zodpovedá dlhšia výdrž na baterku, interakcia cez hardvérové tlačidlá a pod.

V roku 2015 bude samozrejme zaujímavé sledovať príchod Apple Watch