Minulý víkend (presnejšie sobota až pondelok) som strávil v Londýne, v meste, ktoré na mňa zanechalo veľmi dobrý dojem. Ak uvažujete o ceste do Londýna, možno vám moje dojmy pomôžu rozhodnúť sa a vyraziť.

Na cestu do UK vám stačí občiansky preukaz, ak máte pas, určite si ho zoberte. Ja som sa po prílete na Gatwick snažil dostať cez pasovú kontrolu s občianskym preukazom, nebol som však úspešný. Môj občiansky preukaz “nenačítalo” ani na druhý pokus, našťastie som mal pas s platnosťou asi týždeň.

Prvé, čo vás v Londýne prekvapí (ak ste ešte rovnako ako ja predtým v UK neboli) je, že veľa vecí majú Briti naopak, alebo aspoň inak. Všetky európske mestá, ktoré som navštívil si boli istým spôsobom podobné, Londýn bol však iný. To, že autá jazdia po ľavej strane každý vie, ale oddelené kohútiky na teplú a studenú vodu som nečakal.

Zaujímavosťou v britských baroch je presne stanovená hodina, do ktorej sa môže predávať alkohol a to, že po zazvonení zvonca vám už vážne ďalší Guiness nepredajú. Stretol som sa s tým už v Amsterdame, zvonec už o 22.30 ma ale naozaj prekvapil, možno to bolo tým, že bola nedeľa. Napadlo by ma, ako by takéto opatrenie dopadlo u nás. Či by bolo po večeroch menej opitých ľudí, alebo by tí ľudia boli opití už podvečer.

Ak cestuje do Londýna ako turisti kvôli pamiatkam, určite si zabezpečte ubytovanie blízko centra. Všetky dôležité pamiatky ako parlament, Big Ben, Westminster Abbey a pod. tak budete mať na dosah. My sme zvolili ubytovanie blízko Victoria Station a to sa ukázalo ako skvelá voľba, veľa vecí bolo v pešom dosahu. Okrem toho sa nám podarilo trafiť víkend po Remembrance Day, teda hneď prvý večer sme zažili ohňostroj na Temži.

Pamiatky v Londýne boli trochu väčšie, ako som čakal, vlastne všetky historické budovy rozmermi prekonali moje očakávania, hlavne parlament je naozaj obrovský. Veľmi sa mi páčilo British Museum, či už ako príklad zaujímavej architektúry alebo aj samotné exponáty. Zaujímavé je, že British Museum, rovnako ako mnou navštívená National Gallery majú vstup zdarma a nájdete v nich aj kaviarne alebo dokonca reštauráciu.

Na prepravu po Londýne môžete využiť známe dvojposchodové autobusy alebo metro. Doubledecker autobusy sú už zmodernizované, na niektorých linkách sa vám však podarí nasadnúť do klasického starého Doubledeckera. Londýnske metro je najstaršie na svete, je to vidno najme na Central Line, kde sú tunely hrozne úzke a aj vlaky tam jazdia menšie a iné ako na novších linkách. Zážitok je hlavne prestup medzi jednotlivými linkami, ja som prestupoval na stanici Bank, ktorá je súčasne stanicou Monument a križujú sa na nej 4 linky metra a DLR. Je to niečo iné ako prestupovať u nás z metra C na B, v Londýne neviete, ktorá linka je hlbšie, pretože smer chôdze sa stále mení. Určite odporúčam Oyster Card, je to oveľa výhodnejšie a hlavne pohodlnejšie ako kupovať si jednotlivé lístky.

Čo si v Londýne určite všimnete, je snaha o bezpečnosť alebo možno až paranoja. CCTV sú na každom kroku, všetci policajti nosia štandardne kevlar. Ešte keď k tomu pridáte známy fakt, že anglické mestá nie sú veľmi bezpečné, tak sa po tme v odľahlej uličke až tak bezpečne cítiť nebudete.

Veľmi zaujímavým miestom v Londýne je Hyde Park. Nájdete v ňom známy Speaker’s Corner a veľa veveričiek. Speaker’s Corner bol však veľkým sklamaním, nikto tam nebol. Z ľudí, čo boli v Londýne celkovo nepoznám nikoho, kto by tam niečo videl a tak sa pre mňa hlavnou atrakciou stali tie veveričky. Sú celkom veľké, svetlé a ľudí sa neboja. Ak si vezmete do ruky nejaké jedlo a prilákate ich, vylezú vám po nohe, odhryznú si, flegmaticky zídu naspať na zem, postavia sa vedľa vás a začnú jesť.

Ak chcete vyskúšať tradičné britské jedlo, určite musíte skúsiť Fish and Chips. Nebuďte však sklamaní, keď zistíte, že je to len obyčajné vyprážané rybie filé s hranolkami. Hranolky sú samozrejme, tak ako všetko, poliate octom a servírováné naozaj ku všetkému, k pizzi, lasagnam, špagetám …

Londýn na mňa urobil dojem, rozhodne je to mesto, ktoré sa oplatí navštíviť.