Igor Kulman

Let's Encrypt: bezplatné SSL certifikáty pre každý web

· Igor Kulman

Ak prevádzkujete vlastný web, možno ste už rozmýšlali nad nasedením SSL certifkátu a prechodom na HTTPS. Prechod na HTTPS má svoje výhody aj pre obyčajný osobný web alebo blog (nehovoriac o eshope, kde to je už dnes nutnosť), napríklad kvôli zlepšeniu pozície v Google vyhľadávaní.

SSL certifikáty nie sú vôbec lacné, je potrebné ich každý rok obnovovať a ani nasadenie nie je úplne triviálne. Práve kvôli tomu vznikol projekt Let’s Encrypt, za ktorým stoja firmy ako Mozilla alebo Cisco. Let’s Encrypt je nová certifikačná autorita, ktorá sa snaží celý tento proces zjednodušiť a postupne prepnúť celý web na HTTPS.

Proces nasadenia Let’s Encrypt je otvorený, automatizovaný a všetky certifikáty sú bezplatné. Projekt je aktuálne vo verejnej bete a začínajú sa do neho zapájať prvé hostingy. Jedným z týchto hostingov je aj slovenský Inet.sk, ktorého služby využívam. Rozhodol som sa preto tento web previesť na HTTPS.

Let’s Encrypt bolo možné zapnúť v administračnom rozhraní hostingu, vygenerovanie certifikátu trvalo pár minút a nasadenie bolo automatické. Rovnako by mala byť automatická aj obnova certifikátu pri jeho vypršání (Let’s Encrypt certifikáty majú platnosť 3 mesiace). Následne bolo potrebné už len zapnúť presmerovanie na HTTPS v .htaccess a zmigrovať Disqus komentáre.