Igor Kulman

Amazon Kindle 3: prvé dojmy

· Igor Kulman

Dnes mi dorazil Amazon Kindle 3, priamo z amerického Amazonu kuriérom až domov a v rekordnom čase. Prinášam vám moje prvé dojmy z tohto zariadenia a dôvody, prečo som sa rozhodol práve pre Amazon Kindle 3.

Klasické papierové knihy som nikdy veľmi nečítal, ich kupovanie a prenášanie sa mi zdalo vždy dosť nepraktické. Na druhej strane získavanie kníh z internetu (napr. Project Gutenberg ponúka obrovské množstvo klasickej literatúry zadarmo) a čítanie kníh z počítača a neskôr PDA bolo síce praktickejšie ale výrazne menej pohodlné. Najme čítanie v posteli z vyžarujúceho displeja.

Na rôzne elektronické čítačky kníh som pozeral už skôr, vždy ma na nich však odradila príliš vysoká cena. V poslednom čase som sa obzeral aj po tabletoch, kvôli ich univerzálnosti. Pre Kindle som rozhodol hlavne kvôli nízkej cene, malým rozmerom a váhe a fakte, že nemá aktívny displej, ktorý by na vás pri čítaní pred spaním svietil. Ďalšou výhodou je čítanie kníh offline, do Kindle si nahráte knihy a pri čítaní už nepotrebujete internet, počítač a ani elektrickú energiu (udávaná výdrž na jedno nabitie je mesiac).

Kindle obsahuje WiFi a internetový prehliadač, jeho použitie však nie je nijak extra pohodlné, za nevýhodnú to však nepokladám, keďže Kindle je určený primárne na čítanie kníh, nebude vás aspoň nič rozptyľovať. 3G verzia ma neoslovila, keďže je knihy do zariadenia možné nahrávať pomocou usb kábla (funguje ako klasický usb mass storage), prípadne si ich zaslať na svoj Kindle email, Amazon vám ich bezplatne skonvertuje a váš Kindle si ich stiahne cez WiFi.

Kindle 3 som si objednal priamo z amerického Amazon.com. Verzia s WiFi stojí 139 USD, poštovné do Českej republiky (doručenie UPS) vyjde 20 USD, clo ani žiadne ďalšie poplatky som neplatil. Pri aktuálnom kurze ma to teda cele stálo 2836 Kč. Zariadenie som si objednal v sobotu večer, dorazilo mi v stredu poobede, teda 3 pracovné dni. Osobne neviem, či si teda niekto objedná Kindle 3 z nejakého českého alebo slovenského eshopu, kde je cena skoro dvojnásobná a aj dodacie doby sú dlhšie ako dodanie priamo z USA.

V balení nájdete okrem samotného zariadenia aj krátky manuál (plná verzia je priamo v Kindle) a USB kábel, ktorý slúži na nabíjanie pomocou PC a nahrávanie kníh z PC. Hneď po rozbalení vás určite prekvapí displej zariadenia, vyzerá, ako keby na ňom bola nalepená fólia s inštrukciami, je to však E-Ink.

Kindle sa dobre drží v ruke, aj keď je trochu ťažší, ako som čakal, váha je stále prijateľná. E-Ink displej je naozaj príjemným prekvapením, je ostrý a dostatočne kontrastný, neunavuje oči. Rýchlosť zariadenia je prijateľná, pri prechode medzi stranami celý displej preblikne, je to však stále rýchlejšie ako otočenie stránky klasickej knihy.

Knihy som do zariadenia nahral pomocou USB kábla, skúšal som aj využiť bezplatnú konverziu Amazonom. Kindle som bez problémov pripojil na domácu WiFi sieť a na kindle email si poslal PDF súbor. Ten skoro okamžite dorazil do zariadenia, text v ňom sa však nedal zväčšovať, bolo len možné priblížiť celé PDF, čo bolo celkom sklamanie. Pri DOCX ani HTML takýto problém nebol, predpokladám, že sa bude vyskytovať len pri PDF.

Moje prvé dojmy z Amazon Kindle 3 sú teda veľmi pozitívne, skúsenosti z dlhodobejšieho používania prinesiem v ďalšom článku.