Každý, kto má svoj web alebo blog, ho chce spropagovať, zvýšiť počet návštevníkov alebo čitateľov. Ja vám ponúkam jednoduchý návod, ako na to.

Základom je kvalitný obsah

Bez kvalitného obsahu to naozaj nejde. Bez neho môžete docieliť vysokú návštevnosť, návštevník však na váš web alebo blog príde, rozhliadne sa, odíde a nikdy sa nevráti. Nemá dôvod.  Okrem snahy dostať návštevníka na web je dôležité aj vynaloženie úsilia na jeho udržanie. 

Pri blogoch sa odporúča častá aktualizácia a tvorba nového obsahu. Ja s tým nesúhlasím.  Na slovenskom internete je veľa blogerov, ktorý sa vyznačujú kvantitou, kvalita však výrazne zaostáva.

Nejde o to, napísať o každej hlúposti (na to je Twitter) len aby bol nový článok, treba brať ohľad na kvalitu.    Kvalitnými článkami, hoc v menšom množstve, si vybudujete silnú návštevnícku základňu. A návštevníci sa budú na váš web vracať za kvalitným obsahom.

Dôsledkom kvalitného obsahu je lepšie postavenie vo vyhľadávačoch vďaka odkazom, ktoré na váš web povedú z iných webov.

Dajte o sebe vedieť na fórach a blogoch

Komentujte, komentujte a komentuje. Nájdite si  fórum alebo blog, ktorý je obsahovo blízky vášmu webu a staňte sa aktívnym komentátorom. Okrem mena uvádzajte aj URL svojho webu a ak to bude možné, vždy uveďte odkaz na nejaký svoj článok, v ktorom ste sa podobným problémom zaoberali.

Na fórach je samozrejmosťou nastavenie podpisu s odkazom na váš web. Podobne ako pri samotnom obsahu na webe platí, radšej menej, ale kvalitných príspevkov.

Staňte sa súčasťou Weblogy.sk a Weblogy.cz

Server weblogy.sk  má za cieľ byť zoznamom slovenských blogov o webdesigne a internete.  Od všetkých webov v zozname preberá informácie o najnovších článkov z RSS a uverejňuje na svojich stránkach.  Staňte sa jeho súčasťou. Nie je to vôbec zložité, príjmu skoro každý web.  Aktuálne má však server nejaké technické problémy, nezobrazuje články z niektorých zdrojov, vrátane tohto webu.

Články odporúčam takticky uverejňovať hlavne cez víkend. Vtedy je tam článkov najmenej a návštevníci najviac znudený,  je teda väčšia šanca, že si prečítajú aj váš článok.

Obdobou weblogy.sk na českom internete je server weblogy.cz. Dostať sa do jeho zoznamu zdrojov už však až také jednoduché nie je, kritéria sú oveľa tvrdšie.  Okrem toho nie sú vaše články preberané automaticky, ale každý článok musí byť schválený. Kvôli zaručeniu istej úrovne a kvality (myslím, že weblogy.sk by si mali vziať príklad).

Staňte sa teda súčasťou weblogy.sk a hneď ako váš blog dosiahne istú kvalitatívnu úroveň, aj súčasťou weblogy.cz. Otvorí sa vám tým aj český web a návštevnosť po publikovaní kvalitného článku viditeľne stúpne.

Využite fenomény Facebook a Twitter

Facebook aj Twitter sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené fenomény. Využite ich vo svoj prospech. Založte na Facebooku stránku pre váš web. Získajte fanúšikov a pravidelne ich informujte o nových článkoch a dianí okolo webu.

Založte si konto na Twitteri zamerané na váš web. Môžete použiť aj svoje osobné konto, berte však do úvahy, že návštevníkov vášho webu nebude zaujímať, čo ste mali práve na raňajky alebo aka bola cesta do práce.

Odporúčam venovať sa na twitteri témam blízkym tematike vášho webu a podobne ako pri prispievaní na fórach alebo v diskusiách v blogoch uveďte odkaz na nejaký svoj článok, v ktorom ste sa podobným problémom zaoberali