Blíži sa marec, čas na daňové priznanie a podanie prehľadov do ČSSZ a zdravotnej poisťovne (v mojom prípade VZP). Keďže som živnostník v ČR (osoba samostatně výdělečně činná = OSVČ), riešim všetky tieto povinnosti pohodlne elektronicky z domu. Všimol som si, že veľa živnostníkov stále chodí na úrady zbytočne osobne, preto som napísal krátky návod, ako to všetko vyriešiť elektronicky.

Dátova schránka

Základom všetkého je dátová schránka. Tá vám umožní komunikovať s úradmi kompletne elektronicky. V praxi to však funguje len jedným smerom, vy môžete na úrady zasielať dokumenty elektronicky, oni vám aj tak väčšinou odpovedia klasickou poštou, na podanie daňového priznania a prehľadov to však postačuje.

Ak dátovú schránku ako OSVČ ešte nemáte, určite si ju zariaďte. Zriadia vám ju bezplatne na počkanie napríklad na pobočkách Czech POINT, ktoré sú na väčšine pôšt v ČR. Po zriadení dátovej schránky si nezabudnite nastaviť upozornenie na každú došlú správu emailom. Ak by vám tam náhodou niečo prišlo.

Daň z príjmu fyzických osôb

Na webe daňového portálu nájdete interaktívny formulár na podanie dane z príjmu fyzických osôb. Tento formulár môžete vyplniť pomocou sprievodcu, je to rovnaký formulár, aký by ste vyplňovali na papierové tlačivo. Obsahuje však naviac validácie, automatické výpočty dane a pod. Výsledok je možné exportovať do PDF formulára a skontrolovať. Napríklad Fakturoid vám dokáže priamo vygenerovať dáta pre tento formulár v XML formáte, ktorý jednoducho importujete.

Po vyplnení formulára máte niekoľko možností, ako ho odoslať. Najjednoduchší spôsob je jeho priame odosielanie pomocou dátovej schránky. Daňový portál vás presmeruje na web dátovej schránky, tam sa prihlásite, budete presmerovaný späť a formulár sa automaticky odošle. Nejde o klasické odoslanie dátovou schránkou, dátová schránka len overí vašu identitu a formulár sa odošle prostredníctvom daňového portálu.

Zároveň vám daňový portál vygeneruje certifikát, ktorým môžete sledovať priebeh spracovania vášho daňového priznania, pokyny na platbu vrátane QR kódu na jednoduchú a rýchlu QR platbu a PDF export.

Prehľad OSVČ pre ČSSZ

Elektronické podanie prehľadu do ČSSZ je možné cez ePortal ČSSZ, do ktorého sa prihlásite pomocou dátovej schránky. Tu na váš čaká interaktívny formulár na podanie prehľadu ČSSZ pre OSVČ. Na jeho fungovanie je potrebné nainštalovať doplnok FormApps Chrome Extension od Software602. Stále lepšie ako nutnosť inštalovať Javu, ktorú tento formulár používal ešte pred 2 rokmi.

Okrem odoslania prehľadu OSVČ ponúka ePortal ČSSZ ďalšie zaujímavé informácie, napríklad prehľad, koľko ste za minulý rok zaplatili na zálohách na sociálne poistenie. Teda údaj, ktorý budete do prehľadu potrebovať. Ak používate Fakturoid, môžete si nechať vygenerovať dáta v XML formáte a tie importovať. V opačnom prípade je potrebné formulár klasicky vyplniť. Tento formulár vam po zadaní potrebných údajov vyráta preplatok alebo nedoplatok a výšku nových záloh. Ak máte nedoplatok, zaplatíte ho na rovnaký účet s rovnakými údajmi ako platíte zálohy.

Podanie formulára je možné jeho odoslaním priamo do dátovej schránky, stačí len vyplniť prihlasovacie údaje. Ide o klasickú správu s XML prílohou, ktorú potom uvidíte v odoslaných správach vo vašej dátovej schránke.

Prehľad OSVČ pre VZP

VZP síce ponúka Portál VZP, registrácia do neho je však tak komplikovaná a zdĺhavá, že to za to fakt nestojí. Oveľa jednoduchšie riešenie je stiahnuť si a vyplniť interaktívny PDF formulár. Na jeho správne fungovanie je potrebný Adobe Reader, nefunguje v žiadnych iných PDF prehliadačoch.

Ide o PDF podobu klasického papierového formulára. Tento formulár vám po zadaní potrebných údajov vyráta preplatok alebo nedoplatok a výšku nových záloh. Ak máte nedoplatok, zaplatíte ho na rovnaký účet s rovnakými údajmi ako platíte zálohy.

Vyplnený formulár len uložíte a pošlete dátovou schránkou do VZP (dátová schránka: i48ae3q). Formulár nemusíte nijak zložito tlačiť, podpísať a naskenovať, stačí zaslať vyplnené PDF (VZP: zhledem k tomu, že datová schránka garantuje autenticitu odesílatele, nemusí být tiskopis podepsaný).

Aktualizácia 2018: Ak si vytvoríte účet v portáli Moje VZP, môžete prehľaď podať pomocou jednoduchého online formulára v tomto portáli. Je oveľa jednoduchší ako spomínané PDF, v podstate vyplníte len svoje príjmy, výdaje a zaplatené zálohy. Registrácia do Moje VZP nevyžaduje žiadne certifikáty ani nič podobné, len zaslanie hesla pomocou Českej pošty, takže to odporúčam vykonať čo najskôr.

Záver

Ak máte k dispozícií všetky potrebné údaje, celý tento proces zvládnete vykonať z domu za približne pol hodiny. Žiadna návšteva úradov nie je nutná.