Igor Kulman

Ako na blokovanie reklamy na iOS 9

· Igor Kulman

Ak vlastníte nejaké Apple zariadenie alebo aspoň sledujete správy okolo Apple, určite ste si všimli nedávne uvedenie nového iOS 9. Jednou z noviniek v iOS 9 je podpora tzv. blokátorov reklamy. Ide o aplikácie, ktoré si klasicky nainštalujete z App Store a ktoré na základe nejakých pravidiel blokujú obsah v prehliadači Safari. Typickým využitím tejto funkcionality je blokovanie reklamy.

Výhodou tohto riešenia na blokovanie reklamy je, že na svojom iPhone alebo iPade nemusíte inštalovať žiadny nový prehliadač (ako v prípade Adblock Plus), nemusíte ani používať žiadnu proxy alebo VPN, cez ktorú by vaše dáta prechádzali a prevádzkovateľ by ich mohol zneužiť.

Jedným z takýchto blokátorov reklamy je aj aplikácia Vivio. Aplikácia obsahuje sadu niekoľkých pravidiel, ako blokovanie reklamy, ochrana súkromia, blokovanie sociálnych skriptov a rôzne regionálne skripty. Jednou z hlavných výhod práve tejto aplikácie je blokovanie reklamy aj na slovenských a českých webov pomocou špeciálnej sady pravidiel. Viac informácií o nastavení nájdete na Vivio blogu.

Blokovanie reklamy má viacero vedľajších efektov, ktoré sú celkom pozitívne. Blokovaním reklamy môžete ušetriť značné množstvo prenesených dát (a FUP), zrýchliť načítanie dát a predĺžiť výdrž batérie.

Filtre na blokovanie reklamy sú v aplikácií Vivio na obmedzený čas zadarmo, takže odporúčam aplikáciu stiahnuť čím skôr.