Igor Kulman

Ako jednoducho nakupovať z nemeckého Amazonu

· Igor Kulman

Blíži sa čas vianočných nákupov, teda čas, keď si znovu uvedomíte, že niektoré produkty sú u nás dosť predražené a že v zahraničí majú oveľa lepšiu cenu. Naviac pri nákupe v rámci Európskej únie, teda napríklad v Nemecku neplatíte žiadne ďalšie poplatky ako clo a DPH. Nehovoriac o oveľa lepšom výbere a dostupnosti vecí, ktoré sa u nás zháňajú naozaj ťažko.

Uvediem konkrétny príklad. Povedzme, že si chcete kúpiť nový Kindle. Na nemeckom Amazone stojí nový Kindle PaperWhite 3 aktuálne 119€. Na Slovensku je to 150€ a v Českej republike 4099 Kč. V akcii môžete Kindle PaperWhite kúpiť na nemeckom Amazone často aj za 99€ a to je už naozaj dosť výrazný rozdiel. Tak prečo si daný produkt nekúpiť výhodnejšie z Nemecka?

Základným problémom väčšinou býva doprava a prípadná reklamácia. Väčšinu produktov vám nemecký Amazon na Slovensko ani do Českej republiky nepošle. Našťastie existujú firmy, ktoré túto logistiku vyriešia za vás. Ja osobne používam Mailboxde.cz. Najprv sa stačí zaregistrovať, po registrácii dostanete nemeckú adresu, teda adresu Mailboxde.cz s vašim menom a identifikátorom. Na túto adresu si následne môžete nechať zaslať tovar z nemeckých obchodov. Ja som ju vždy použil len s nemeckým Amazonom ale verím, že ani iné nemecké obchody by s ňou nemali mať problém.

Veľa nemeckých obchodov má dopravu zadarmo. Napríklad nemecký Amazon vám na vašu nemeckú adresu zašle tovar nad 30€ zadarmo a typicky do 2 dní, ak je na sklade. O obdržaní tovaru vás bude Mailboxde.cz informovať emailom. Následne si zvolíte, akou formou vám má byť váš tovar preposlaný. Presný výpočet ceny závisí od cieľovej krajiny (Slovensko vs Česká republika), formy dopravy (pošta vs kuriér) a hmotnosti zásielky. Pre lepšiu orientáciu si môžete pozrieť ceník dopravy a kalkulačku.

Ak sa vrátime k príkladu s Kindle PaperWhite, jeho preposlanie z Mailboxde.cz do Prahy ma stálo 134 Kč (5€). Vzhľadom na to, že som ho kupoval v akcii za 99€ s dopravou v rámci Nemecka zadarmo. Bola to veľmi slušná úspora peňazí.

Druhou vecou, ktorá vás od zakúpenia tovaru v Nemecku môže odradiť, sú starosti s prípadnou reklamáciou. Aj s tým vám Mailboxde.cz môže pomôcť, ponúkajú zvoz tovaru z celej Českej republiky ale žiaľ nie zo Slovenska. Ak však kupujete produkt ako spomínaný Kindle, reklamácie sa nemusíte báť, ja som už Kindle u Amazonu reklamoval a nebol s tým žiadny problém.

Ak budete najbližšie rozmýšľať o nákupe nejakého tovaru, ktorý sa vám u nás zdá predražený alebo ho u nás vôbec nemôžete nájsť, zvážte nákup na nemeckom Amazone. Možno jeho výhody, ako nižsia cena, prevýšia prípadný problém s reklamáciou alebo iné nevýhody.