Igor Kulman

Ako bezplatne získať knihy a noviny pre Kindle

· Igor Kulman

Kúpili ste si Amazon Kindle a neviete odkiaľ sťahovať knihy alebo by ste chceli mať každé ráno vo svojej čítačke najnovšie články svojich obľúbených spravodajských serverov a používať Kindle na “čítanie novín” ? Práve pre vás je určený tento článok.

Základným zdrojom kníh pre mňa ešte predtým, ako som si kúpil Kindle bol Project Gutenberg. Na stránke projektu nájdete naozaj rozsiahly katalóg kníh (cca 30 000), na ktoré už v USA vypršali autorské práva a sú teda k dispozícií zadarmo. Jedná sa prevažne o klasickú literatúru a potom knihy staršie ako približne 70 rokov. Knihy nájdete vždy v originále a často aj v anglickom preklade, v katalógu síce prevládajú anglicky píšuci autori, nájdete tam však aj Karla Čapka. Ak teda máte tak ako ja radi klasickú literatúru a preferujete čítanie v angličtine, je pre vás Project Gutenberg ideálny zdroj kníh. Naviac ponúka stiahnutie kníh priamo v Kindle formáte. Niekoľko kníh zadarmo ponúka aj Smashwords.

Ak angličtina nie je vaša silná stránka, odporúčam Palmknihy.cz, kde nájdete asi 3000 kníh v češtine a 100 kníh v slovenčine. Prevládajú samozrejme české knihy, nájdete však aj preklady svetových autorov. Z menších projektov stoja za zmienku e-knihy @ wgz.cz a xBOOK.cz. Ak by vás zaujímala slovenská klasika, odporúčam Zlatý fond denníka Sme .

Ak máte knihy v nejakom textovom formáte ako TXT, HTML, DOC a pod. stačí si ich poslať na kindle email a Amazon vám ich zadarmo skonvertuje. Takto skonvertovanú knihu si potom váš Kindle automaticky stiahne cez WiFi, alebo ju do neho môžete nahrať ručne, príde vám odkaz na stiahnutie v spätnom emaile.

Väčšina kníh, ktoré nájdete na fórach, torrentoch alebo celkovo na internete je vo formáte PDF. Pri PDF knihách je konverzia od Amazonu v podstate na nič, v PDF, ktoré do Kindle dostanete nie je možné zväčšovať text len zoomovať časť dokumentu a takéto čítanie je úplne nepoužiteľné. Našťastie existuje Calibre , aplikácia na správu vašej elektronickej knižnice, ktorá vám umožní aj konverziu PDF súborov.

Použitie programu Calibre je naozaj jednoduché, stačí si pridať PDF knihy do knižnice a zvoliť možnosť konverzie. Ak máte súčasne k počítaču pripojený svoj Kindle, Calibre správne zvolí výstupný formát a ponúkne vám možnosť skonvertovanú knihu poslať priamo do Kindle. Konverzia programom Calibre je výrazne lepšia ako tá od Amazonu.

Ak chcete každé ráno dostávať do svojho Kindle články svojich obľúbených spravodajských serverov môžete využiť službu Kindlefeeder alebo opäť aplikáciu Calibre. Kindlefeeder ponúka v bezplatnej verzii možnosť odoberať články prostredníctvom RSS z 12 serverov, ich posielanie do Kindle však nie je automatické, musíte ho urobiť vždy ručne.

Calibre je na tom s RSS oveľa lepšie. V nastaveniach aplikácie zadáte svoj Kindle email a údaje k SMTP nejakého vášho autorizovaného emailu a články môžete dostávať automaticky. Môžete si vybrať z preddefinovaných spravodajských serverov (pre Slovensko nájdete napríklad Sme.sk alebo Pravda.sk) a môžete si definovať ľubovoľné RSS, z ktorého chcete články preberať. Preberanie môže prebiehať ručne na váš pokyn, ideálne je nastaviť automatické preberanie, napríklad každý deň ráno o 8.00. Keďže samotné preberanie, spracovanie RSS a následná konverzia prebieha priamo v Calibre, je potrebné nechať aplikáciu spustenú, alebo ju vždy ráno zapnúť. Spracované články sa odošlú na váš kindle email, v prípadne, že nemáte WiFi, je možné nahrať ich z Calibre do Kindle ručne.