Igor Kulman

Seiko SARB033: najlepšie hodinky, ktoré si už nemôžete kúpiť

· Igor Kulman

Po tom, ako som pred rokom a pol prešiel z Apple Watch späť k mechanickým hodinkám, absolvoval základný hodinársky kurz, som si kúpil svoje prvé lepšie mechanické hodinky Junghans Max Bill Automatic.

Tieto hodinky mi stále robia radosť, patria však do kategórie elegantných hodiniek na nosenie do práce, do spoločnosti a pod. a tak v poslednom roku pandémie u mňa až tak veľké využitie nemali. V dobe, keď môže ísť človek maximálne na prechádzku do lesa, to chcelo nejaké univerzálnejšie alebo športovejšie hodinky na toto použitie.

Výber a nákup hodiniek

Hľadal som preto univerzálne hodinky s nadčasovým dizajnom ciferníka, ktoré dokážu vyzerať elegantne na kovovom ťahu alebo koženom remienku a zároveň športovo na pestrofarebnom NATO remienku. Samozrejmosťou musela byť dostatočná odolnosť vo forme safírového sklíčka a rozumnej vodeodolnosti. Jednoducho niečo na štýl Rolex Explorer I ale vo výrazne nižšej cenovej kategórii.

Po dlhom prieskume mi ako ideálne hodinky vyšli Seiko SARB033, ktoré sú často dokonca označované ako lacnejšia alternatíve priamo k Rolex Explorer I.

Tieto hodinky majú však zásadný problém, prestali sa vyrábať v roku 2018 a v roku 2021 ich už preto len tak nekúpite.

Za nástupcu Seiko SARB033 sa označuje Seiko SARX035. Tieto hodinky vyzerajú veľmi podobne, dokážete ich u nás kúpiť, sú však asi tak 3x drahšie a hlavne väčšie. Priemer 40mm je na moje malé 16cm zápästie už trochu veľa.

Odpoveďou bol sekundárny trh. Na Chrono24 som našiel pár kusov v EÚ (kvôli clu a DPH) s cenami medzi 600€ a 750€. Nakoniec som mal však šťastie a na českom Chronomag fóre sa objavil inzerát na Seiko SARB033 z roku 2013 za 499€. Všimol som si ho dostatočne rýchlo a hodinky kúpil.

Seiko SARB033

Seiko a Japanese Domestic Market

Seiko logo

Japonskú firmu Seiko snáď netreba nikomu dlho predstavovať. Seiko vyrába hodinky od roku 1881 a na svojom konte má také úspechy ako prvé quartz hodinky alebo prvý quartz chronograf.

Menej známym faktom však je, že časť Seiko hodiniek je určená len pre japonský trh a mimo neho sú často len ťažko dostupné. Tieto hodinky sa označujú JDM, teda Japanese Domestic Market.

Medzi JDM hodinkami je často možné nájsť hodinky, ktoré sú pri rovnakej cene oveľa kvalitnejšie ako Seiko hodinky určené pre medzinárodný trh. Tieto JDM hodinky majú typicky kvalitnejšie strojčeky s lepšou presnosťou a spoľahlivosťou a lepšie povrchové úpravy.

Seiko SARB033 patria do tejto JDM kategórie.

Dizajn

V leštenom oceľovom púzdre s priemerom 38mm je usadený elegantný čierny ciferník s aplikovanými obdĺžnikovými indexmi. To znamená, že indexy, ktoré predstavujú jednotlivé hodiny, nie sú na číselníku len vytlačené, ale vystupujú z neho do priestoru.

Ciferník

Na ciferníku je aplikovaný nápis Seiko a vytlačené nápisy Automatic a 23 jewels v šedej farbe.

Hodinová a minútová ručička vychádzajú z kratšej základne, rýchlo sa rozširujú a potom pomaly naspäť zbiehajú. Sekundová ručička pripomína ihlu na šitie s uškom na jej začiatku.

Na pozícii tretej hodiny je okienko s dátumom. Dátum je umiestnený na čiernom kotúči, čo nebýva vždy zvykom, často sa môžete stretnúť s bielym dátumom na čiernom ciferníku.

Ciferník

Vnútorná luneta s šesťdesiatimi minútovými indexmi je presne zarovnaná s hodinovými indexmi.

Korunka je umiestnená taktiež na pozícii tretej hodiny, nie je skrutkovacia ale hodinky aj tak uvádzajú vodeodolnosť do 100 metrov. Korunka obsahuje veľmi pekný detail vo forme gravírovaného písmena S, čo je v tejto cenovej kategórií celkom vzácnosť.

Korunka s písmenom S

Ciferník je chránený safírovým sklíčkom s anti-reflexnou vrstvou. Na spodnej strane tela je plastové sklíčko, ktoré umožňuje pohľad na strojček 6R15.

Dolné strany indexov a stred hodinovej a minútovej ručičky majú aplikovanú lumiscentnú vrstvu. Orientáciu hodiniek v tme zistíte podľa chýbajúcej lumiscentnej vrstvy na tretej hodine, kde je namiesto indexu spomínané dátumové okienko.

Ciferník v tme

Strojček

Hodinky poháňa Seiko strojček 6R15, ktorý je typický hlavne pre radu Prospex. Strojček má deklarovanú presnosť +25/-15 sekúnd za deň, rezervu chodu 50 hodín a tiká s frekvenciou 21 600 úderov za hodinu (6 úderov za sekundu).

Seiko strojček 6R15

ETA strojčeky, ktoré dnes nájdete skoro vo väčšine hodiniek, tikajú pre porovnanie s frekvenciou 28 800 úderov za hodinu (8 úderov za sekundu). Nižší počet úderov za hodinu znamená menej vibrácií a dlhšiu životnosť bez potreby servisu ale zároveň aj menej plynulý chod. V praxi si to podľa mňa ale nevšimnete.

Pri porovnaní s J800.1, ktorý je modifikovaná ETA 2824, v hodinkách Junghans Max Bill automatic, som nebol schopný vidieť rozdiel v plynulosti chodu sekundovej ručičky. Tento rozdiel však bolo počuť pri priložení oboch hodiniek k uchu.

Samozrejmosťou je možnosť manuálneho naťahovania a hacking, kedy sa po vytiahnutí korunky sekundová ručička zastaví a čas môžete nastaviť naozaj na sekundu presne.

Seiko strojček 6R15

Strojček nie je dekorovaný, pri pohľade na neho cez plastové sklíčko na spodnej strane tela hodiniek je možné vidieť len trochu Côtes de Genève na rotore.

Skúsenosti z nosenia

Hodinky sa mi nosia veľmi dobre, priemer 38mm je na moje 16cm zápästie ideálna veľkosť. K pohodlnosti nosenia prispieva aj fakt, že vzdialenosť na výšku medzi nožičkami je len 44mm. Tento rozmer je často oveľa dôležitejší ako samotný priemer hodiniek.

Pri mojom nosení hodinky meškali necelé 4 sekundy za deň, čo je podľa mňa veľmi dobrý výsledok na 8 rokov starý strojček bez servisu. Podľa meraní bolo meškanie viditeľné hlavne cez deň pri nosení na ruke, v noci, keď boli hodinky položené na stole išli skoro na sekundu presne.

Meranie presnosti

Oproti Junghans Max Bill Automatic je Seiko SARB033 citeľne ťažší, skoro dvojnásobne. Stále to však nie je váha, ktorá by bola nejak nepríjemná alebo nepohodlná. Hodinky tak pôsobia robustne a nemáte o nich ani pri drsnejšom zaobchádzaní strach.

Seiko SARB033

Hodinky celý čas nosím na NATO remienku, je to pre mňa najpohodlnejšia voľba.

Parametre

šírka púzdra 38mm
výška púzdra 11 mm
šírka remienku 20mm
materiál púzdra oceľ
materiál sklíčka safír
typ strojčeka automat
strojček 6R15
rezerva chodu 50 hodín
presnosť +25/-15 s / deň
vodeodolnosť 100 metrov
váha 72g

Záver

Seiko SARB033 sú skvelé univerzálne hodinky, ktoré podľa mňa stále nemajú dôstojnú náhradu. Majú skoro neprekonateľný pomer cena / výkon a pri cene okolo 500 euro sa im dá vytknúť len veľmi málo.