Igor Kulman

Recenzia: Lego Saturn V

· Igor Kulman

Po návšteve Kennedy Space Center na Floride, kde som okrem iného videl aj skutočnú raketu Saturn V, som jej LEGO verziu proste musel mať ako skvelý doplnok k môjmu modelu Lunárny modul NASA Apollo 11.

LEGO Saturn V

Saturn V

Model Saturn V je LEGO model zo série Ideas uvedený na trh v roku 2017. Tento model vznikol rovnako ako Lunárny modul NASA Apollo 11 a Ženy z NASA v spolupráci s NASA.

Model obsahuje 1969 dielikov, čo je číslo zhodné s rokom pristatia Apollo 11 na Mesiaci. Na šírku ma model 100 cm, je teda naozaj veľký.

Veľkosť modelu

Oficiálna cena v LEGO eshope je 119,99 €.

Návod a stavba

LEGO kúsky

Návod modelu je spracovaný celkom dobre a začína pár stranami, ktoré vas uvedú do problematiky programu Apollo. Dozviete sa základné informácie nielen o tomto programe ale aj o samotnej rakete Saturn V.

Návod na stavbu

Stavba modelu podľa návodu je priamočiara. Model staviate postupne po jednotlivých stupňoch rakety. V návode ale nenájdete žiadne občasné malé zaujímavosti o rakete, ako to bolo v prípade návodu pre Lunárny modul NASA Apollo 11.

Stavba tohto modelu ma fakt bavila, s 1969 sa dokážete na pár hodín dosť dobre pobaviť. Výsledok potom naozaj stojí za to.

Popis modelu

Model sa skladá z rakety Saturn V, stojanu na jej umiestnenie na šírku, lunárneho modulu a návratového modulu. Stojan na umiestnenie na šírku použiť nemusíte, raketa je pri postavení na výšku celkom stabilná a určite vám len tak nespadne.

LEGO Saturn V

Samotná raketa sa skladá z troch stupňov a prístrojovej jednotky. Všetky tieto časti sú oddeliteľné a každý stupeň má svoj motor. Môžete tak celkom detailne simulovať celý priebeh misie od štartu až po oddelenie modulov.

Stupne rakety

Lunárny modul a návratový modul sú veľmi pekné detaily. Model obsahuje aj pár astronautov a americkú vlajku a na ten skutočný sa aj v tak malej mierke dosť podobá. Návratový modul zobrazuje pristátie na vode vrátane nafukovačky.

Lunárny a návratový modul

Lunárny modul môžete umiestniť do prístrojovej jednotky, tak ako to bolo v skutočnom Saturn V. Tá sa dá potom jednoducho otvoriť, uvolniť lunárny modul aj servisný a riadiaci modul a vykonať dokovací manéver.

Hodnotenie

Saturn V je skvelý model, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika LEGO a vesmírnych letov. Nemá síce toľko detailov ako iné modely, ale pri jeho 100 cm by to ani nešlo, model je naozaj veľký.

LEGO Saturn V na stolíku

Vyhraďte si na neho preto dostatok miesta, nebudete ľutovať.