Po návšteve Kennedy Space Center na Floride, kde som okrem iného videl aj skutočnú raketu Saturn V, som jej LEGO verziu proste musel mať ako skvelý doplnok k môjmu modelu Lunárny modul NASA Apollo 11.

Saturn V

Model Saturn V je LEGO model zo série Ideas uvedený na trh v roku 2017. Tento model vznikol rovnako ako Lunárny modul NASA Apollo 11 a Ženy z NASA v spolupráci s NASA.

Model obsahuje 1969 dielikov, čo je číslo zhodné s rokom prístania Apolo 11 na Mesiaci. Na šírku ma model 100 cm, je teda naozaj veľký.

Oficiálna cena v LEGO eshope je 119,99 €.

Návod a stavba

Návod modelu je spracovaný celkom dobre a začína pár stranami, ktoré vas uvedú do problematiky programu Apollo. Dozviete sa základné informácie nielen o tomto programe ale aj o samotnej rakete Saturn V.

Stavba modelu podľa návodu je priamočiara. Model staviate postupne po jednotlivých stupňoch rakety. V návode ale nenájdete žiadne občasné malé zaujímavosti o rakete, ako to bolo v prípade návodu pre Lunárny modul NASA Apollo 11.

Stavba tohto modelu ma fakt bavila, s 1969 sa dokážete na pár hodín dosť dobre pobaviť. Výsledok potom naozaj stojí za to.

Popis modelu

Model sa skladá z rakety Saturn V, stojanu na jej umiestnenie na šírku, lunárneho modulu a návratového modulu. Stojan na umiestnenie na šírku použiť nemusíte, raketa je pri postavení na výšku celkom stabilná a určite vám len tak nespadne.

Samotná raketa sa skladá z troch stupňov a prístrojovej jednotky. Všetky tieto časti sú oddeliteľné a každý stupeň má svoj motor. Môžete tak celkom detailne simulovať celý priebeh misie od štartu až po oddelenie modulov.

Lunárny modul a návratový modul sú veľmi pekné detaily. Model obsahuje aj pár astronautov a americkú vlajku a na ten skutočný sa aj v tak malej mierke dosť podobá. Návratový modul zobrazuje pristátie na vode vrátane nafukovačky.

Lunárky modul môžete umiestniť do prístrojovej jednotky, tak ako to bolo v skutočnom Saturn V. Tá sa dá potom jednoducho otvoriť, uvolniť lunárny modul aj servisný a riadiaci modul a vykonať dokovací manéver.

Hodnotenie

Saturn V je skvelý model, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika LEGO a vesmírnych letov. Nemá síce toľko detailov ako iné modely, ale pri jeho 100 cm by to ani nešlo, model je naozaj veľký.

Vyhraďte si na neho preto dostatok miesta, nebudete ľutovať.