Keď LEGO vo februári 2020 predstavilo nový model s názvom Medzinárodná vesmírna stanica vo veľkom stýle, videom o jeho vypustení do vesmíru, tak som si povedal, že tento model mi fakt nesmie chýbať a bude skvelým doplnkom k mojim modelom Lunárny modul NASA Apollo 11 a Saturn V.

Medzinárodná vesmírna stanica

Model Medzinárodná vesmírna stanica je nový LEGO model uvedený pri príležitosti 20 rokov fungovania Medzinárodnej vesmírnej stanice. Model obsahuje síce len 864 dielikov, ale aj tak ma na šírku asi pol metra a je dosť rozmanitý.

Oficiálna cena v LEGO eshope je 69,99 € a doprava zadarmo. V našich obchodoch sa z nejakých dôvodov predáva asi o 20 % drahšie.

Návod a stavba

Návod k modelu začína, ako to už u týchto NASA modelov býva zvykom, informáciami o skutočnej medzinárodnej vesmírnej stanici, o autorovi tohto modelu a procese, ktorým sa dostal od jeho nápadu až po réalny LEGO model.

Ide totiž o model zo série IDEAS, teda model, ktorý vznikol na základe nápadu nejakého LEGO fanúšika.

Aj keď model obsahuje len 864 dielikov je jeho stavba celkom výzva, keďže ide o menšie časti, pri ktorých by vás často vôbec nenapadlo, že k sebe patria. Musíte tak dosť dobre sledovať návod, aby ste sa niekde nepomýlili.

Popis modelu

Model je postavený na čiernom podstavci zloženom z prvkov LEGO Technic. Obsahuje plaketu a miesto na dve malé figúrky kozmonautov, družicu a malý model raketoplánu, ktorý je fakt pekným doplnkom.

Základom modelu je nosná konštrukcia, ktorá po stranách drží solárne panely a vpredu a vzadu ma jednotlivé moduly. Tieto moduly sú na ňu pripájané postupne, v poradí, ktoré vyzerá náhodné, presne ako to bolo v skutočnosti.

Niektoré moduly sú celkom detailné. Napríklad v prednej časti je dobre vidteľný Canadarm2, teda rameno na manipuláciu s nákladom, ktoré je možné reálne natáčať a vyklopiť.

Solárne panely tvoria najvýraznejší prvok celého modelu a tiež používajú prvky LEGO Technic.

Vďaka ním je možné ramená so solárnymi panelmi otáčať. Samotné solárne panely je možné natáčať do strán, čo je celkom pekný detail.

Hodnotenie

LEGO Medzinárodná vesmírna stanica je zaujímavý model, ktorý je o dosť iný ako Lunárny modul NASA Apollo 11 alebo Saturn V, hlavne vďaka prvkom LEGO Technic a detailom.

Na prvý pohľad by síce tento model mohol vyzerať ako zlepenec náhodných častí, ktoré spolu až tak úplne nesúvisia, ale to je presne ono, rovnako ako skutočná Medzinárovná vesmírna stanica.