Igor Kulman

Cesta Japonskom: Tokyo 🇯🇵

· Igor Kulman

Poslednou zastávkou na mojej ceste Japonskom bolo Tokyo, v ktorom som strávil skoro týždeň a z ktorého som podnikol výlet do Kamakury.

Doprava z Kyota

Na presun z Kyota do Tokya je ideálne využiť Shinkazen. Existuje viacero druhov Shinkazen vlakov, na trase z Kyota do Tokya premáva Nozomi, Hikari a Kodama.

Cedule na stanici v Kyote

Tieto vlaky sa líšia tým, na koľkých zastávkach na tejto trase zastavia. Najrýchlejší je Nozomi, ktorý po Kyote stojí len v Nagoya a Shin-Yokohama pred príchodom do Tokya, kde stojí Shinagawe a na hlavnej stanici Tokyo.

Cesta k Kyota do Tokya

Nozomi 450 km trasu z Kyota do Tokya zvládne za 2 hodiny a dosahuje rýchlosť skoro 300 km/h.

Obed pri rýchlo 280 km/h

Pri ceste do z Kyota do Tokya sa oplatí sedieť na ľavej strane vlaku, aby ste mali výhľad na horu Fuji.

Fuji

V Tokyu nemusíte nutne vystúpiť na hlavnej vlakovej stanici Tokyo, môžete vystúpiť aj v Shinagawe, ak sa vám to viac hodí pri ceste k vášmu ubytovaniu. Ak potom prestúpite na inú linku operovanú Japan Railway tak vám vrámci Tokya stále platí váš Shinkanzen lístok.

Ja som vystúpil v Shinagawe, turniket mi môj Shinkanzen lístok vrátil, prestúpil som na linku Yamanote. Z linky Yamanote som vystúpil na Shinbashi a až tam mi turniket lístok zobral po tom, ako ma pustil von zo stanice.

Doprava po Tokyu

V Tokyu operuje 9 liniek metra prevádzkovaných rôznymi spoločnosťami a mapa metra vyzerá dosť hrozivo, ale na pohodlnú dopravu po Tokyu sa mapou vôbec nemusíte zaoberať.

Mapa dopravy v Tokyu

Ako som spomínal už v úvodom článku o pláne cesty do Japonska, úplne si vystačíte s Google Maps a Suica kartou.

Pri vyhľadávaní spojenia si však v Google Maps pri každej variante všimnite cenu. Tým, že jednotlivé linky metra operuje viacero rôznych spoločností, vás prestup medzi linkami rôznych spoločností vyjde drahšie ako prestup v rámci liniek tej istej spoločnosti.

Osobitnou kategóriou je potom automatická jednokoľajová Tokyo Monorail, ktorou sa môžete dostať z Shinbashi napríklad na letisko Haneda alebo do teamLab Planets.

Ubytovanie

Tokyo je naozaj veľké mesto, alebo skôr aglomerácia viacerých miest, oplatí sa preto vybrať ubytovanie na mieste s dobrou dopravnou dostupnosťou.

Väčšinou sa odporúča ubytovanie blízko nejakej stanice na linke Yamanote, ktorá funguje ako taký okruh Tokyom.

Shinbashi Shinbashi

Medzi populárne lokality na ubytovanie patria Shinbuya a Shinkuju, ak hľadáte viac rušné miesto, Asakusa, ak trochu kľudnejšie, okolie hlavnej vlakovej stanice pre pomyselný pocit ubytovanie v centre alebo priľahlé časti ako Shinbashi a Ginza.

Mne ako najlepšia lokalita vzhľadom na ponuku ubytovania vyšlo Shinbashi s pešou dostupnosťou na stanicu Shinbashi s viacerými linkami metra vrátane linky Yamanote a linky Ginza.

Asakusa

Asakusa je štvrť s atmosférou starého Tokya obsahujúca budhistický chrám Sensoji zo 7. storočia.

Ulica Nakamise

Návštevu Asakusy môžete začať prechodom cez bránu Kaminarimon a pokračovať ulicou Nakamise až k chrámu Sensoji.

Chrám Sensoji

Pripravte sa však na davy turistov, býva ich v tejto ulici možno toľko ako v ulici vedúcej k Kijomizu-dera v Kyote.

Asakusa

V ulici Nakamise a postranných uličkách môžete ochutnať rôzne druhy jedla.

Budova Asahi

Od chrámu Sensoji sa môžete vydať k rieke Sumida a zastaviť sa v Sumida parku, z ktorého máte výhľad na vežu Tokyo Sky Tree a budovu spoločnosti Asahi.

Akihabara

Počas presunu z Asakusy do Akihabari sa môžete zastaviť a oddýchnuť si v Ueno parku, do Akihabari budete energiu potrebovať.

Akihabara

Akihabara je veľmi zaujímavá štvrť Tokya, ktorá bola v minulosti známa hlavne elektronikou, dnes to však už je skôr štvrť pre milovníkov anime.

Akihabara

Býva tu dosť rušno, možno rušnejšie ak v Shibuyi. Ak máte radi anime určite navštívte obchody ako Akihabara Radio Kaikan, Animate Akihabara alebo Mandarake Complex.

Akihabara

Šťastie môžete skúsiť v Gachapon automatoch, ktoré sú nielen na každom rohu ale aj v špecializovaných obchodoch.

Gachapon Gachapon

Ak sa z Akihabari vydáte na západ cez rieku Kanda dôjdete k stanici Ochanomizu, kde sa krížia 3 linky metra a s trochou šťastia si spraviť zaujímavú fotku ako zo známych anime scén.

Kríženie vlakových dráh

Shibuya

V Shibuyi nájdete známy Shibuya Crossing, teda prechod cez cestu vo všetkých smeroch, ktorý ste už určite niekde videli. Zblízka je to však len ďalší prechod cez cestu s davom ľudí.

Shibuya Crossing

Lepší výhľad na tento prechod budete mať z veže Shibuya Sky, ale to sa podľa mňa neoplatí, oveľa lepší výhľad na mesto dostanete zadarmo z Tokyo Government Metropolitan Building v Shinjuku.

Ale Shibuya Crossing si môžete z výšky pozrieť aspoň zo Starbucks na rohu.

Shibuya Crossing

Hneď pri Shibuya Crossing nájdete sochu psa Hachiko, ktorý práve na tomto mieste roky čakal pána, ktorý sa nikdy nevrátil. Ak sa s ním však chcete vyfotiť, musíte sa zaradiť do radu.

Hachiko

Ak vás baví nakupovanie, tak v Shibuji nájdete veľa obchodných domov, napríklad známy Shibuya 109, ktorý často vidieť v scénach z anime.

Shibuya 109

Trochu na sever smerom k Shinjuku si môžete odpočinúť v Yoyogi parku a navšíviť svätyňu Meji Jingu.

Yoyogi park

Pri odchode od Meji Jingu sa môžete vydať smerom k stanici Harajuku a návštíviť ulicu Takeshita dori. Táto ulica je z nejakého dôvodu turistami veľmi obľúbená, ale podľa mňa tu nie je nič extra zaujívamé len davy ľudí.

Takeshita dori Takeshita dori

Shinjuku

Shinjuku je štvrt plná néonov, barov, reštaurácií a mrakodrapov.

Shinjuku Shinjuku

Nachádza sa tu aj Tokyo Government Metropolitan Building s observatóriom na 48. poschodí, ktoré môžete navštíviť bezplatne.

Výhľad z Tokyo Government Metropolitan Building

Z observatória je veľmi dobrý výhľad na Tokyo, aj keď je to o trochu nižšie ako napríklad Tokyo Sky Tree. Výhľad na Tokyo je pôsobivý hlavne večer.

Výhľad z Tokyo Government Metropolitan Building

Večer môžete taktiež vidieť svetelné projekcie priamo na tejto budove.

Projekcia na Tokyo Government Metropolitan Building

Ginza

Kúsok od Shinbashi, kde som mal v Tokyu ubytovanie, sa nachádza známa nákupná štvrť Ginza.

Seiko budova

Ja veľmi na nakupovanie nie som, mňa ako nadšenca do hodiniek v Ginze najviac zaujala Seiko budova a Seiko múzeum.

Múzuem Seiko Múzuem Seiko

Vstup do Seiko múzea je bezplatný, odporúča sa však rezervácia, ktorú je možné spraviť jednoducho online a to aj na rovnaký deň.

Múzuem Seiko

V Ginze sa nachádza veľa obchodov a obchodných domov známych značiek. Niektoré obchodné domy vyniknú interiérom.

Obchodný dom

Neďaleko Ginzi sa doslova medzi mrakodrapmi nachádza záhrada Hamarikyu s čajovňou priamo na jazierku.

Park Hamarikyu

Ideálna zastávka ma mača čaj a zákusok.

Čajovňa v patku Hamarikyu

Odaiba

Odaiba je umelý ostrov v Tokyjskom zálive, ktorý je niečo ako technologické a zábavné centrum.

Ja som tam v apríli narazil na Oktoberfest. Možno Japoncom úplne nedošlo, že slovo Oktober v Oktoberfest má význam a znamená 10月.

Oktoberfest

Zo Shinbashi sa sem dostanete plne automatickým jednokoľajovým Tokyo Monorail.

Gundam

Fanúšikovia Anime tu nájdu sochu Gundama v životnej veľkosti, teda vysokú vyše 12 metrov a obchod The Gundam Base Tokyo.

teamLab Planets

Na ostrove Odaiba sa nachádza aj interaktívne múzuem digitálneho umenia teamLab Planets, ktorého návšteva určite stojí za to.

teamLab Planets

Múzuem má dve časti, v prvej sa brodíte vodou a prechádzate cez rôzne interaktívne inštalácie, ktoré útočia na vaše zmysly.

teamLab Planets

Odporúča sa oblečenie, ktoré si môžete vyhrnúť nad kolená, pretože voda je na niektorých miestách až takto vysoká. Prípadne si môžete v šatni požičať krátke nohavice.

teamLab Planets

Druhá časť je zameraná na kvety a jej cieľom je, aby ste s kvetmi splynuli v miestnosti s pohyblivými živými kvetmi a zrkadlami.

teamLab Planets

Pred návštevou je nutná rezervácia a zakúpenie vstupeniek cez Internet.

teamLab Planets

Okrem teamLab Planets v Tokyu existuje ešte teamLab Botanical Garden Osaka, to som ale počas pobytu v Osake nestihol navštíviť.

Kamakura

Z Tokya sa do Kamakury dostanete priamym vlakom napríklad z Shinbashi, cesta trvá približne hodinu. Na platbu za vlak môžete jednoducho použiť Suica kartu.

Zo stanice Kamakura sa môžete vydať k chrámu Tsurugaoka Hachimangu ako všetci turisti ulicou Komachi dori. Počas Golden Week tu bolo fakt plno.

Komachi dori

Na Komachi dori nájdete veľa obchodov a stánkov s občerstvením. Ak sa chcete vyhnúť davom a ostať v tieni, môžete použiť vedľajšiu paralelnú ulicu, ktorá je oveľa pokojnejšia.

Ulica v Kamakure

Ulica Komachi dori plynulo pokračuje do komplexu chrámu Tsurugaoka Hachimangu, ktorý začína typickou Torii bránou.

Torii brána

Za Torii bránou sa nachádzajú jazierka s farebnými kaprami a ostrov s menšou svätyňou.

Kapre v jazierku

Najväčším lákadlom Kamakury je socha Budhu Daibutsu v chráme Kotoku-in. Daitbutsu meria 11 metrov, je teda trochu menší ako socha Budhu v Nare.

Budha

Podľa mňa ale Daibutsu v Kamakure pôsobí oveľa veľkolepejšie ako Budha v Nare, pretože je umiestnený vonku a vidíte ho celého.


Tento článok je zo série Japonsko 2024. Ďalšie články v tejto sérii: