Igor Kulman

Ako vybrať ideálny cestovný ruksak nielen do lietadla 🌍

· Igor Kulman

Rád cestujem naľahko a väčšinou si vystačím len s ruksakom, najmä na kratšie cesty lietadlom. Nestrácam čas odbavovaním batožiny a s ruksakom sa mi cestuje oveľa lepšie ako s klasickým kufrom.

Minulý rok som mal viacero krátkych niekoľkodňových pracovných aj súkromných ciest lietadlom a zistil som, že môj cestovný ruksak potrebuje upgrade. Ten aktuálny je príliš malý, 25l, a pri úplnom naplnení nie úplne pohodlný. Hľadal som preto nový a voľba padla na Osprey Farpoint 40.

Požiadavky

Na nový cestovný ruksak som mal niekoľko požiadaviek

  • rozmery príručnej batožiny do lietadla
  • napĺňanie zpredu
  • priehradka na notebook
  • pohodlné nosenie

V Európe je odporúčaná maximálna veľkosť príručnej batožiny 56x45x25cm, ale u jednotlivých spoločností sa líši. Ja som si ako maximum stanovil 55x40x23cm, čo je maximálny rozmer viacerých spoločností (Lufthansa, Norwegian, a pod.).

Napĺňanie ruksaku spredu je vlastnosť, vďaka ktorej sa z ruksaku stane niečo ako kufor na chrbát. Spočíva v tom, že ruksak položíte naležato a po odzipsovaní je možné ho komplet otvoriť a vkladať do neho veci ako do kufra. Často jeho vnútorná priehradka obsahuje ako popruhy presne ako kufor.

Pod pohodlným nosením si predstavujem hlavne vystužený rám a a dostatočne mäkké popruhy.

Osprey Farpoint 40

Po dlhom výskume a čítaní recenzií som sa rozhodol pre Osprey Farpoint 40. Ako už napovedá názov, jeho kapacila je 40l, avšak len vo verzii M/L. Ja som zvolil druhú ponúkanú verziu, S/M, ktorá ma 38l a líši sa kratšími popruhmi, ktoré sú vhodnejšie pre nižších ľudí. Z dvoch ponúkaných farieb som si vybral volcanic gray, nie red, označil by som ju však skôr za otieň zelenej ako šedej farby.

Osprey Farpoint 40

Osprey vyrába aj špeciálnu ženskú verziu pod označením Osprey Fairview 40, ktorá sa líši prispôsobením popruhov pre útlejšie postavy.

Rozmery sú 54x35x23cm, čo spĺňa moje požiadavky, v recenziách je tento ruksak v podstate označovaný za najlepšiu voľbu príručnej batožiny do lietadla. Udávaná váha je 1.44 kg.

Samozrejmosťou je napĺňanie zpredu, priehradka na notebook a veľmi dobre a pohodlne riešené nosenie.

Osprey Farpoint 40

Zaujímavosťou je doživotná All migthy guarantee, ktorá by mala pokrývať veci ako napríklad problémy so zipsom alebo šitím.

Ruksak obsahuje aj ďalšie vychytávky, ako napríklad možnosť zakryť a zazipsovať popruhy na chrbte, napríklad keď si chcete ruksak predsa len odbaviť a bojíte sa, že by sa mohli niekde zavadiť.

Reálne skúsenosti

S ruksakom som pred pár týždňami absolvoval prvú pracovnú cestu. S rozmermi nebol pri lete žiadny problém. Umiestnenie priehradky na notebook vpredu je síce ideálne na jeho rýchle vybratie pri kontrole na letisku, pri menšom naplnení a rýchlom pohybe však trochu cítiť, že ruksak nie je úplne vyvážený.

Na lepšiu organizáciu zbalených vecí som ešte použil sadu “packing cubes”. Pri balení teda nevkladám veci priamo do ruksaku ale do týchto obalov, ktoré len následne v hoteli vyberiem z ruksaku a som vybalený, teda jednoduchá optimalizácia cestovania.