Ak pozeráte videá na YouTube, určite vám vádi to obrovské množstvo reklamy a možno aj to, že vidéa, ktoré pozeráte, sú používané na budovanie vášho informáčného profilu u Google.

Reklamy môžete samozrejme odstrániť pomocou rozšírení na blokovanie reklamy, ako napríklad uBlock Origin, exstuje však ešte lepšia alternatíva. Môžete pozerať YouTube videá úplne bez kontaktu s Google.

Invidious

Invidious je alternatívne webové rozhranie pre YouTube. Neobsahuje žiadne reklamy, žiadne prvky Google sledovania a má veľke množstvo nastavení, ktoré samotný YouTube nemá.

Príkladom môže byť audio mód, vďaka ktorému budete môcť počúvať hudbu z YouTube na mobile bez toho, aby sme museli ponechať aktívne okno s videom. Alebo možnosť úplne skryť všetky komentáre.

Invidious inštancie

Invidious beží štandardne na adreese invidio.us ale existujú viaceré ďalšie inštancie, ktoré môžete použiť.

Inštancie umiestnené v Európe su väčšimou rýchlejšie ako hlavná inštancie v Amerike.

Invidious účet

Invidious môžete pozívať úplne bez Google účtu, a to aj vrátane sledovania a odoberania YouTube kanálov. Stačí si len vytvoriť Invidious účet. Svoje sledované kanály si do neho potom môžete z YouTube jednoducho naimportovať.

Ak sa vám z hľadiska ochrany súkromnia nezdá ani možnosť mať svoje dáta v Invidious účte, z ktorého ich môžete kedykoľvek jednoducho zmazať, nič vám nebráni používať Invidious úplne bez akékoľvek účtu.

Self-hosting

Môžete ale zájsť ešte o krok ďalej a používať vlastnú inštanciu, ktorá beží priamo na vašom počítači, alebo na nejakom počítači v domácej sieti.

Všetky potrebné informácie nájdete na Githube projektu, keďze ide open-source projekt. Takto môžete mať vaše dáta o sledovaní videí naozaj plne pod kontrolou.

Firefox rozšírenie

Ak používate Firefox, ak vám zaleží na súkromí tak by ste Google Chrome určite používať nemali, môžete si naistalovať rozšírenie Invidious Redirect, ktorý všetky YouTube odkazy presmeruje práve na Invidious. YouTube sa tak zbavíte kompletne a plne automaticky.