Igor Kulman

Ako na nové doklady v zahraničí

· Igor Kulman

Ak žijete v zahraničí a skončí vám platnosť niektorého dokladu, nemusíte kvôli získaniu nového vždy cestovať naspäť na Slovensko. Môžete využiť služby slovenského veľvyslanectva v krajine, kde sa zdržiavate. To môže v aktuálnej pandemickej situácií príde naozaj vhod.

Pas

Keďže platnosť môjho cestovného pasu končila v marci 2021, rozhodol som sa túto možnosť využiť a o nový cestovný pas požiadať na slovenskom veľvyslanectve v Prahe. Okrem cestovného pasu tu môžete požiadať aj vydanie nového občianského alebo vodičského preukazu.

Rezervácia termínu

Pred návštevou veľvyslanectva je nutná online rezervácia termínu. Rezerváciu je nutné vykonať pre konkrétny druh dokladu. Ak žiadate o viacero dokladov potrebujete viacero rezervácii, pretože každá rezervácia je len na krátky 15 minútový slot.

Pri vytvorení rezervácie máte možnosť vyplniť všetky osobné údaje vopred. Ak to urobíte, nebudete sa pri osobnej návšteve veľvyslanectva už musieť zdržiavať vypĺňaním týchto údajov.

Termín si však rezervujte včas. Aktuálna čakacia doba na termín je skoro pol roka!

Ja som si termín na február 2021 rezervoval v septembri 2020 a to som mal celkom šťastie.

Podanie žiadosti

Na podanie žiadosti je nutné dostaviť sa na veľvyslanectvo na rezervovaný čas. Celý proces podania žiadosti trval naozaj len 15 minút, ale všetky údaje som vyplnil vopred v online rezervácii.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Prahe

Všetko prebieha v malej miestnosti s okienkom, za ktorým sa nachádza pracovník veľvyslanectva. Základom je vytvorenie fotky a nasnímanie odtlačkov prstov. Nie vždy to funguje na prvý pokus.

Keďže som žiadal o nový cestovný pas, musel som zaplatiť poplatok 40 euro v českých korunách podľa aktuálneho kurzu. Platba bola možná len v hotovosti.

Čakacia doba na vyhotovenie nového dokladu je obvykle 4 až 6 týždňov. Môj cestovný pas bol hotový za 4 týždne.

Vyzdvihnutie dokladu

Vyzdvihnutie nového dokladu je možné vždy v utorok a štvrtok medzi 13:00 a 15:00. O tom, že váš nový doklad je pripravený, vás bude informovať SMS a email.

Pri vyzdvihnutí nového dokladu sa pripravte na dlhé čakanie. Ja som po svoj nový cestovný pas prišiel v štvrtok pár minút po jednej a už bolo v rade predo mnou 8 ľudí.

Rad na vyzdvihnutie dokladov

Proces prebratia nového dokladu je nečakane pomalý, zdržal som sa skoro celú hodinu. Ale vždy lepšie, ako cestovať na Slovensko.