Igor Kulman

Ako na meranie teploty v byte pomocou lacných Xiaomi senzorov

· Igor Kulman

Jedna z aplikácií, ktorá beží na mojom domácom serveri, je aj Home Assistant.

Home Assistant je nástroj na automatizáciu domácnosti s podporou obrovského množstva zariadení a širokými možnosťami skriptovania. Niečo ako lepší Home Kit pre pokročilých používateľov.

Pri jeho nasadení som sa rozhodol začať s meraním teploty. Cieľom bolo vidieť teplotu v jednotlivých miestnostiach v byte v skoro relánom čase a ukladanie histórie meraní.

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2

Ako senzor na meranie teploty a vlhkosti som si vybral Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2. Je to malá 4 cm x 4cm x 1cm krabička, ktorá funguje na jednu CR2032 baterku, s ktorou by mala vydržať až 1 rok.

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2

Dizajnovo vyzerá Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 moderne a v interiéri nijak neruší, je možné ho aj jednoducho nalepiť na stenu. Teplota a vlhkosť sú ľahko čitateľné aj priamo z LCD displeja zariadenia.

Nákup

V oficiálnom českom Xiaomi obchode môžete Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 kúpiť za 299 Kč bez baterky, ja však odporúčam AliExpress.

Z AliExpress si môžete Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 objednať z Česka namiesto z Číny a za trochu drahšie poštovné sa vyhnúť clu a DPH a mať ho doma približne do týždna.

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 balenie

Cena na AliExpress je oveľa výhodnejšia, pri nákupe troch kusov som platil 172 Kč za kus dokonca aj s baterkou.

Konektivita

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 komunikuje iba pomocou Bluetooth Low Energy, čo je z môjho pohľadu veľká výhoda.

Znamená to dobrú výdrž na baterku, už spomínaný 1 rok, a hlavne žiadne potenciálne nebezpečné pripojenie na Internet alebo na nejaké čínske Xiaomi servery. Komunikácia prebieha len lokálne cez Bluetooth so zariadeniami v bezprostrednom okolí.

V mobile môžete použiť na získavanie dát o teplote a vlhkosti aplikáciu od Xiaomi, ktorá vyžaduje Xiaomi účet, ja to však ani neskúšal, rovno som všetky zakúpené kusy pripojil do Home Assistant.

Prelomenie šifrovania

Dáta o teplote a vlhkosti, ktoré Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 vysiela cez Bluetooth Low Energy, sú šifrované.

To je pre prepojenie s Home Assistant trochu problém, je nutné z každého kusu získať šifrovací kľúč alebo nahrať špeciálny firmware, ktorý šifrovanie vypne a umožní meniť aj ďalšie nastavenia.

Ja som si zvolil jednoduchšiu cestu, a to len získanie šifrovacieho kľúča, nie nahranie špeciálneho firmware.

Na získanie šifrovacieho kľúča som použil Telink Flasher. Ide o aplikáciu fungujúce v Google Chrome so zapnutým experimentálnymi vlasnosťami.

Použitie Telink Flasher je relatívne jednoduché

  • kliknúť na Connect a vybrať zo zoznamu váš Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2
  • kliknúť na Do Activation
  • chvíľu počkať a v políčku Mi Bind Key sa zobrazí šifrovací kľúč vybraný kus

priamo v aplikácii je aj odkaz na video návod.

Home Assistant

V zariadení, na ktorom vám beží Home Assistant, musíte mať k dispozícií Bluetooth.

Ak používate rovnako ako ja Docker, je nutné Home Assistant kontajneru sprístupniť /run/dbus.

Prepojenie

Všetky kusy Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 sa vám v Home Assistant po chvíli sami automaticky objavia v Xiaomi BLE integrácii.

Xiaomi BLE v Home Assistant

Jednotlivé kusy sú rozlíšené pomocou posledných 4 znakov MAC adresy v názve. MAC adresa sa ukazuje pri “zapnutí” (vložení baterky).

Po ďalšej chvíli sa pre každý kus zobrazí upozornenie, že dáta sú šifrované a je nutné zadať šifrovací kľúč, ktorý ste získali z Telink Flasher.

Po jeho zadaní sa začnú postupne ukazovať dáta.

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 integrácia

Zobrazenie dát

Ak máte Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 s Home Assistant prepojený, môžete si dáta zobrazovať rôznymi spôsobmi.

Môžete si dáta pridať ako karty na dashboard

Home Assistant dashboard karty

alebo dokonca použiť obrázkovú kartu s pôdorysom bytu a hodnoty o teplota priamo napozicovať do konkrétnych miestností

Home Assistant dashboard pôdorys

Samozrejmosťou je zobrazenie historických dát

Home Assistant história dát

Aktualizácia dát a dosah

Aktualizácia dá, teda vysielanie nových dát priamo z Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 do Home Assistant, prebieha z mojich skúsenosti približne raz za pol hodiny, čo je pre moje použitie dostačujúce.

Pri použití Bluetooth Low Energy som mal trochu obavu o dosah signálu, avšak v mojich podmienkach nakoniec nie je problém ani vzdialenosti asi 10 metrov cez 2 steny.