Igor Kulman

Ako na lacné mobilné dáta vďaka eSIM 🌍

· Igor Kulman

Keď cestujete mimo Európu, určite ste si všimli, ako drahé roaming dáta ponúkajú naši mobilní operátori. Napríklad pre USA je to u českého Vodafone neuveriteľných 7,70 Kč / 1 MB.

Na klasické telefonovanie a SMS je výhodné použiť Wi-Fi Calling. Po jeho aktivácii prebieha volanie aj prijímanie hovorov a posielanie a prijímanie SMS cez internet, ak ste práve na Wi-Fi (názov operátora sa zmení z roaming partnera na povedzme Vodafone CZ Wi-Fi). To znamená, že tieto služby sú účtované ako v domácej sieti.

Ak sa nechcete spoliehať len na Wi-Fi Calling, riešením je väčšinou kúpa lokálnej SIM karty s oveľa lepšími cenami.

Ak váš telefón podporuje eSIM máte, to ešte jednoduchšie, môžete si kúpiť eSIM pre cieľovú destináciu už doma, pohodlne cez internet, a aktivovať ju až na mieste.

eSIM od Airalo

Ja som pri svojej poslednej ceste využil eSIM od Airalo. Je to malá spoločnosť, ktorá ponúka naozaj lacné dáta. Týždeň v USA s limitom 1 GB stojí $3, čo je viac ako 100x lacnejšie ako roaming dáta od Vodafone.

Pre zaujímavosť 4 GB na 30 dní pre Európu stojí u Airalo $13, čo je vlastne lepšia ponuka ako ktorýkoľvek český mobilný operátor. Možno by sa tá eSIM oplatila aj na domáce použitie…

Samozrejme existujú aj iné spoločnosti, Stork Mobile ponúka 1 GB na 15 dní v severnej Amerike za $12.99 a GigSky za $20.

Nákup a inštalácia

eSIM si od Airalo môžete kúpiť cez web alebo cez ich mobilnú aplikáciu. Platiť môžete klasicky kartou alebo cez PayPal.

Ak použijete kód IGOR8868 získate zľavu $3.

Po nákupe vám príde email s potrebnými údajmi a QR kódom na pridanie eSIM do telefónu. To je trochu nepraktické ak máte len telefón a žiadne iné zariadenie, z ktorého by ste tento QR kód mohli telefónom naskenovať. Vtedy musíte údaje zadať ručne.

Mobilná aplikácia pre iOS nepodporuje priame pridanie eSIM ako napríklad aplikácia od GigSky, musíte použiť QR kód alebo manuálne zadať údaje.

eSIM pridávate do telefónu len raz. Ak vám dôjde čas alebo dáta, alebo cestujete do inej destinácie, stačí si len dokúpiť nový balíček na váš účet.

eSIM si môžete kúpiť a pridať do telefónu už doma, stačí, že ju po pridaní vypnete. Aktivuje sa až keď ju zapnete a prvýkrát sa s ňou pripojíte na internet v cieľovej destinácii.

Použitie eSIM

Základom používania eSIM je jej správne nastavenie. eSIM od Airalo obsahuje len dáta, nedostanete mobilné číslo a nemôžete z nej volať ani posielať SMS.

Najlepším nastavením je preto nastaviť ju v cieľovej destinácii ako primárny zdroj pre mobilné dáta, zapnúť data roaming, a na svojej domácej SIM karte mobilné dáta úplne zakázať.

Aktuálnu spotrebu dát si môžete overiť po prihlásení sa k svojmu účtu na webe alebo v mobilnej aplikácii.

Po skončení platnosti balíčka vám nepríde žiadne upozornenie, zistíte to len výpadkom internetu. Nevyužité dáta sa vám do nového balíčka neprenesú.

Zhrnutie

eSIM je užitočná technológia, ktorá vám pri cestovaní dokáže ušetriť dosť peňazí za dáta. Konkrétne s Airalo som bol počas dvoch týždňov používania spokojný, nestretol som sa so žiadnymi problémami.