Igor Kulman

Ako a prečo skúsiť jailbreak vášho iOS zariadenia

· Igor Kulman

Ak používate iPhone alebo iPad už dlhší čas, určite si pamätáte rozšírenosť tzv. jailbreaku v začiatkoch platformy iOS a jeho spojenie prevažne s pirátstvom aplikácií. Po pár úvodných rokoch platformy iOS sa však bezpečnosť výrazne zlepšila a jailbreak dlho nebol možný.

Až doteraz. Vďaka kritickým chybám v iOS však posledný rok jailbreak zažíva návrat a v súčasnosti existujú hneď dve varianty, ktoré môžete vyskúšať.

Čo je to jailbreak?

Jailbreak je jednoducho povedané získanie väčšieho prístupu k iOS, ako vám štandardne Apple povoľuje, väčšinou využitím nejakej kritickej chyby. Vďaka jailbreaku potom môžete inštalovať aplikácie a vylepšenia priamo do iOS bez nutnosti využiť oficiálny AppStore.

Tieto aplikácie a vylepšenia môžu mať väčšie práva ako štandardné aplikácie a môžu vykonávať akcie, ktoré sú aplikáciam z AppStore zakázané. Typickým príkladom môže byť zmena ikoniek v celom systéme.

Aktuálne existujú dve varianty jailbreaku:

  • checkra1n využívajúci neopraviteľnú chybu v iOS bootloaderi. Táto chyba sa nachádza vo všetkých zariadeniach po iPhone X.
  • uncov0er využívajúci viacero bližšie nešpecifikovaných chýb v aktuálnych verziách iOS

Pri každom jailbreaku je vždy nutné uvedomiť si, s akými verziami iOS a s akými zariadeniami funguje.

Checkra1n využíva chybu, ktorá sa nenachádza priamo v iOS ale v bootloaderi, takže funguje s každou aktuálnou aj budúcou verziou iOS. Nefunguje však na zariadeniach novších ako iPhone X.

Uncov0er vyžíva chyby v samotnom iOS, funguje tak na všetkých zariadeniach, ale v budúcich verziách iOS môže Apple tieto chyby opraviť a unc0ver prestane fungovať.

Ako vykonať jailbreak

Samotný postup závisí od zvolenej varianty jailbreaku. Pri oboch variantách je nutné iOS zariadenie pripojiť k počítaču a nainštalovať do neho iOS aplikáciu, ktorá jailbreak vykoná.

Unc0ver jailbreak

Presný postup nájdete vždy na webe daného jailbreaku. Po reštarte zariadenia, napríklad kvôli aktualizácii iOS, jailbreak zmizne a je nutné vykonať ho znovu. To môže byť považované aj za výhodu, nemusíte ho v prípade potreby nijak pracne odstraňovať.

Po jailbreaku vám v iOS pribudne nová aplikácia s názvom Cydia. Cydia je niečo ako neoficiálny AppStore pomocou ktorého nainštalujete všetky jailbreak vylepšenia. Väčšina obsahu je zadarmo, niektoré pokročilejšie vylepšenia sú však platené, typicky cez PayPal.

Cydia

Niektoré aplikácie a vylepšenia sa dokonca pridajú priamo do iOS nastavení.

Jailbreak aplikácie a vylepšenia

V Cydia nájdete naozaj veľké množstvo aplikácií a vylepšení a je celkom problém sa v nich zorientovať. V ponuke sú aj vylepšenia, ktoré už dávno nefungujú na aktuálnom iOS a pod.

Okrem toho existuje viacero ďalších zdrojov, medzi najobľúbenejšie patrí napríklad Packix alebo Dynastic Repo, ktoré môžete do Cydia pridať a získať prístup k ďalšiemu obsahu.

Ak používate iOS už dlhší čas, určite vás už dávno omrzeli jeho nudné ikonky. Ak si nainštalujete Snowboard, môžete ikonky systému a aplikácií meniť inštalovaním tém.

Mojito ikonky pre iOS

Na obrázku je použitá téma Mojito a vypnuté zobrazovanie názvov aplikácií.

Keďže ako svoj telefón využívam iPhone 11, zvykol som si na jeho ovládanie gestami. Keď potom používam iPhone SE na vývoj a testovanie iOS aplikácií, tieto gestá mi chýbajú, prípadne ma trochu mätie, že nie sú rovnaké. To je možné vyriešiť inštaláciou vylepšenia Gestures13, ktoré iPhone X gestá pridá aj na staršie zariadenia.

Akcie pod klávesnicou

Na štandardnej iOS klávesnici je v spodnej časti nevyužitý priestor, inštaláciou DockX môžete tento prázdny priestor vyplniť užitočnými akciami. Alebo Emoji.

iPadify vám umožní na iPhone používam picture-in-picture mód pre video, ktorý je normálne dostupný len pre iPad.

Picture-in-picture na iPhone

Pomocou XenHTML môžete oživiť svoju uzamykaciu obrazovku pridaním rôznych mini-aplikácií.

Medzi najpopulárnejšie platené vylepšenia patrí jednoznačne Callbar XS

Callbar XS

Ako iOS vývojár používam ešte vypnutie SSL pinningu pomocou SSL Kill Switch, ľahší prístup k dátam pomocou ssh a ftp a pod.

Obmedzenia a prípadné problémy

Používaním jailbreaku znižujete bezpečnosť iOS a v podstate ste náchylnejší na rôzne bezpečnostné hrozby. Na druhej strane jailbreak využíva kritické chyby iOS, ku ktorým môže mať prístup aj akýkoľvek útočník, aj keď v tomto prípade by musel mať fyzický prístup k zariadeniu.

Pri používaní jailbreaku sa samozrejme môžete stretnúť aj s problémami. Niektoré vylepšenia nemusia byť úplne stabilné a môžu vám z času na čas reštartovať hlavnú obrazovku.

Väčší problém sú však aplikácie, ktoré dokážu jailbreak viac či menej úspešne detekovať a následne odmietnu fungovať. Príkladom môžu byť niektoré bankové aplikácie.