Igor Kulman

Skúsenosti s Windows Mixed Reality a VR hrami

· Igor Kulman

V poslednom čase sa stále častejšie stretávame s pojmami ako Virtual reality (VR) alebo Augmented reality (AR), najmä v oblasti hier. Hry pre virtuálnu realitu síce stále neprenikli do mainstreamu, ale už dnes je možné zaobstarať si herný set pre VR alebo AR a začať s hraním týchto hier. A je to celkom zážitok. Ja som mal možnosť kúpiť si headset z rodiny Windows Mixed Reality.

V tomto článku prinášam svoje skúsenosti s MR setom od HP a niekoľkými hrami. Najprv je však nutné vysvetliť niektoré pojmy.

Augmented vs Mixed vs Virtual reality

Na Internete môžete nájsť viacero vysvetlení pojmov Augmented reality, Mixed Reality, Virtual reality, ktoré sa nie vždy zhodujú a sú občas otvorené interpretácii. Ja tieto pojmy chápem takto

  • Augmented reality - AR - v headsete vidíte reálny svet, do ktorého sú vložené ďalšie informácie, ako popisy objektov a pod.
  • Mixed reality - MR - v headsete vidíte reálny svet do ktorého sú vkladané umelé prvky, a to nie len ďalšie informácie, ale celé ďalšie svety. Napríklad sa pozeráte na stenu v byte, vidíte v nej portál na ktorého konci sú nejaké umelé postavičky
  • Virtual reality - VR - v headsete vidíte umelý svet, nemáte žiadny kontakt s reálnym svetom okolo vás

Je ťažké určiť hranicu medzi Augmented reality a Mixed reality, často sa tieto pojmy zamieňajú, prípadne sa pojmom Augmented reality označuje aj Mixed reality.

Zloženie VR a MR setov

Všetky VR a MR sety pozostávajú z niekoľkých základných prvkov. Úplným základom je samotný headset, ktorý si nasadíte na hlavu. Obsahuje dva displeje, jeden pre každé oko. Tento headset je typicky pripojený k počítaču pomocou kábla (HDMI alebo DisplayPort a často ešte aj USB). Headset trackuje pohyb vašej hlavy, vie ktorým smerom sa pozeráte a podľa toho zobrazuje obsah na displejoch. Výsledkom je, že máte pocit ako keby ste naozaj boli v nejakom inom svete, ktorý je však okolo vás. Na hranie VR hier vám headset v podstate postačuje, môžete sedieť pri počítači, ovládať hru klávesnicou a myšou alebo gamepadom a headset používať na zobrazenie.

Nie je to však ono, preto sety obsahujú aj pohybové ovládače. Ide typicky o dva ovládače, jeden do každej ruky, ktoré trackujú pohyb vašich rúk. V headsete vo virtuálnom svete sa zjavia vaše ruky, ktorými môžete interagovať s rôznymi predmetmi. Pohybové ovládače majú niekoľko tlačidiel, takže napríklad jedným tlačidlom chytíte zbraň, namierite ju rukou na nepriateľa a ďalším tlačidlom vystrelíte. Rukami môžete ľubovoľne hýbať v reálnom svete a ich pohyb sa prenáša do toho virtuálneho.

Prakticky všetky sety taktiež nejakou formou trackujú váš fyzický pohyb. Ak v reálnom svete spravíte krok dopredu, spravíte krok dopredu aj v hre. Sety ako HTC Vive na to používajú špeciálne veže, ktoré si umiestnite do izby, ale napríklad Windows Mixed Reality sety žiadne veže nepotrebujú. Hry často obsahujú dosť veľké svety, väčšie ako vaša izba, takže na pohyb sa zvykne používať teleportácia pomocou niektorého tlačidla na motion ovládači a reálny fyzický pohyb v miestnosti sa využíva skôr na uhýbanie sa a pod.

Windows Mixed Reality

Windows Mixed Reality nie je Mixed Reality ale Virtual Reality platforma. Ak nerátame HoloLens, tak žiadny z aktuálne predávaných headsetov nie je Mixed Reality ale Virtual Reality. V podstate ide o akýsi štandard definovaný Microsofttom s podporou zabudovanou priamo do Windows 10. Práve slovo Windows je asi najslabšou stránkou celej Windows Mixed Reality, ovládací softvér a ovládače nie sú úplne najkvalitnejšie.

Headsety a pohybové ovládače

Windows Mixed Reality headsety vyrába viacero výrobcov, ako napríklad HP, Acer alebo Lenovo. Tieto headsety sa od seba líšia hlavne spôsobom trackovania a mierne aj cenou, zvyšné parametre sú viac menej rovnaké.

Všetky Windows Mixed Reality headsety sú aktuálne zlacnené o 100€, set s motion ovládačmi od HP sa aktuálne na nemeckom Amazone predáva za 349€. Ja som mal možnosť kúpiť zánovný set za 7000 Kč, čo je asi 275€. Na provonanie HTC Vive set stojí aktuálne asi 600€.

Požiadavky na systém

Na to, aby ste mohli Windows Mixed Reality headset používať, musí váš počítač spĺňať minimálne požiadavky. Windows Mixed Reality má nižšie nároky ako HTC Vive alebo Oculus Rift, postačí vám starší i5, 8 GB RAM a trochu lepšia dedikovaná grafická karta.

Môj desktop z roku 2014 s novou grafickou kartou s tým nemal žiadny problém. Trochu ma prekvapila nutná prítomnosť Bluetooth 4.0, ten sa používa na komunikáciu s motion ovládačmi. Môj desktop síce priamo Bluetooth neobsahuje, pred časom som ale kúpil USB Bluetooth adaptér kvôli prepojeniu SMS medzi macOS a iPhone, pretože počítač už dlhšie používam ako hackintosh.

Na overenie môžete použiť aplikáciu Windows Mixed Reality PC Check z Windows Store.

Napríklad môj Thinkpad z roku 2014 by to nezvládol kvôli integrovanej grafickej karte

HP Windows Mixed Reality Headset a pohybové ovládače

Set od HP obsahuje samotný headset, dva pohybové ovládače a 4m dlhý kábel, ktorý sa pripája do headsetu. Windows Mixed Reality neobsahuje žiadne veže na sledovanie vašej polohy ako HTC Vive.

Na konci 4m káblu nájdete dva porty, a to HDMI a USB, ktoré pripojíte do počítača. Headset ešte obsahuje klasický 3.5mm jack, pretože neobsahuje žiadne reproduktory, musíte si do neho prepojiť vlastné slúchadlá. Nezdá sa mi to ako najlepšie riešenie, je to trochu nepohodlné. SteamVR umožňuje nastaviť audio mirroring, takže napríklad pri hraní Beat Saber môžete hrať podľa zvuku v slúchadlách a zároveň môže byť hudbu počuť na celú miestnosť cez reproduktory.

Pohybové ovládače neobsahujú žiadne káble, fungujú bezdrôtovo. Každý z nich vyžaduje dva kusy AA batérií. Ich spotreba je dosť veľká, najmä pohybové ovládače ich ihneď po použití nevypnete a vypnú sa samy až pár minútach. Kúpil som si kvôli tomu nabíjačku a nabíjacie baterky.

Inštalácia a konfigurácia

Po pripojení HP headsetu k počítaču vás privíta HP Mixed Reality Setup, ktorý vám vysvetlí základné pojmy a pomocou ktorého si hlavne spárujete oba pohybové ovládače. Dôležité je hlavne nastavenie oblasti v izbe, ktorá sa berie ako akási hranica vašej hernej plochy. To prebieha tak, že headset nasmerujete na počítač a opíšete s ním obdĺžnik, v ktorom sa budete pri hraní pohybovať.

Nastavenie hranice je nutné, aby ste pri fyzickom pohybe nenarazili do svojho počítača alebo do steny. Keď sa pri pohybe blížite k okrajom hranice, v headsete sa vám vo virtuálnom svete ukáže mriežka predstavujúca stenu aby ste vedeli, že ďalej už nesmiete ísť.

Keď máte všetko nastavené, spustí sa Mixed Reality Portal a vy sa môžete vydať do virtuálneho sveta. Mixed Reality Portal obsahuje scénu s domom na útese, kde sa môžete pohybovať a ktorá vás má oboznámiť s ovládaním. Nie je to nič moc, SteamVR obsahuje oveľa lepší tutoriál.

Problémy s nastavením

Pri konfigurácii som narazil na pár veci, ktoré mi neskôr spôsobovali problém. Prvým bol dosah Bluetooth adaptéra. Pôvodne som ho mal pripojený v USB porte vzadu, to však spôsobovalo problém s dosahom a musel som ho premiestniť do USB portu na prednej strane počítača.

Druhým problémom bolo, že som headset pri nastavovaní hranice držal príliš nízko. To spôsobovalo, že som si pri hraní Beat Saber nemohol dostatočne nízko čupnúť a narážal som do prekážok. Pomohlo nastavenie hranice nanovo, s držaním headsetu vyššie.

Asi po týždni sa mi stalo, že som zapol hru a nešlo sa v nej pohybovať. Fyzický pohyb len hýbal kamerou, nie samotnou postavou v hre. Dôvodom bolo, že sa jednoducho stratilo nastavenie hranice. Musel som ju nastaviť znovu a po pár minútach sa znovu stratilo. Pomohla len voľba Clean enviroment data v nastavení Windows Mixed Reality a nové nastavenie hranice. Neskôr sa mi to stalo znova.

Použitie so SteamVR

Ak máte svoj Windows Mixed Reality headset nakonfigurovaný, spustíte Steam, on detektuje podporu VR vo Windows a ponúkne vám inštaláciu SteamVR. Po spustení SteamVR však dostanete informáciu, že HTC Vive nebol nájdený. Dôvodom je, že Windows Mixed Reality nie je v SteamVR podporované priamo, je nutné nainštalovať Windows Mixed Reality for SteamVR.

SteamVR obsahuje tutoriál, ktorý vás oboznámi s pohybom vo virtuálnom svete a funkciami jednotlivých tlačidiel na pohybových ovládačoch. Tento tutoriál je spracovaný veľmi dobre a vtipne na štýl hry Portal. Je to oveľa lepšie uvedenie do virtuálneho sveta ako Mixed Reality Portal priamo vo Windows 10.

Hry

Hier podporujúcich VR nie je zatiaľ veľmi veľa, predsa len ide stále o okrajovú záležitosť. Medzi existujúcimi sa však dá nájsť niekoľko fakt zaujímavých.

Problémom niektorých hier je ovládanie spravené presne na niektorý typ ovládača, ako ten od HTC Vive a s pohybovými ovládačmi od Windows Mixed reality potom fungujú trochu divne. Napríklad v Rec Room sa nie je možné pohybovať analógovou páčkou ako v Doom VFR, ale je nutné použiť 4-smerové tlačidlo. V Arizona Sunshine je to ešte horšie, tam sa na pohyb používa tlačidlo kontextového menu.

Beat Saber

Beat Saber je podľa mňa aktuálne najlepšia hra pre VR. Hráč dostane dva svetelné meče, ktorými musí sekať farebné kocky, ktoré sa k nemu približujú v rytme jednej z pesničiek. Zároveň sa musí vyhýbať stenám, ktoré sa z času na čas objavia.

Základných pesničiek nie je veľa, existujú však 3rd party mody, pomocou ktorých je možné stiahnuť ďalšie.

Portal Stories: VR

Portal Stories: VR je VR verzia známej hry Portal. Je to zaujímavá a zábavná hra, ak vlastníte Portal 2 tak ju máte ako mód zadarmo. Herný čas je ale len 20 minút.

Superhot VR

Superhot VR je VR verzia veľmi zaujímavej a dosť ťažkej hry Superhot. Hráč sa objaví v svete s bielmi stenami a postupne na neho začnú útočiť červené figuríny. Úloha je jasná, prežiť. Najzaujímavejšou na tejto hre je jej herná mechanika. Čas v hre plynie len vtedy, keď sa hýbe hráč. Máte teda čas premyslieť si svoje ťahy, táto hra je viac o taktike ako o akcii. Podľa mňa spolu s Beat Saber jedna z najlepších VR hier.

I Expect You To Die

I Expect You To Die je zaujímavá VR adventúra, v ktorej v úlohe tajného agenta hráč plní jednotlivé misie. Ako správna adventúra vás donúti naozaj sa zamyslieť.

Doom VFR

Doom VFR je VR verzia skvelej hry Doom z roku 2016. Hráč sa pohybuje v rovnakom prostredí, príbeh je ale prispôsobený obmedzeniam VR ako teleportácia namiesto chodenia. Celkovo je hra dobre spracovaná a skor má atmosféru pôvodnej hry. Ovládanie je však celkom náročné.

Rec Room

Rec Room je jedná z mála bezplatných hier pre VR. Ide o svet plný aktivít, ako napríklad tenis, ktoré si hráč môže zahrať s inými ľudmi po Internete. Pre mňa osobne nič zaujímavé, ale keďže je zadarmo stojí za vyskúšanie.

Arizona Sunshine

Arizona Sunshine je jedna z najlepšie hodnotených VR hier na SteamVR a ja veľmi nechápem prečo. Možno je to tým, že nie som veľký fanúšik zombie tematiky, ale táto hra sa mi zdala nudná, loadingy hrozne pomalé a ovládanie bolo úplne hrozné.

Space Pirate Trainer

Na Steame ke Space Pirate Trainer z odporúčaných hier pre VR, ale podľa mňa dosť nuda. Hráč je vesmírny pirát, ktorý v podstate len stojí na mieste, otáča sa a strieľa na vlny útočiacich dronov.

Unearthing Mars VR

Unearthing Mars VR je jedna z najpomalších a najnudnejších hier, aké som kedy hral. Ako hráč ste len takým polopasívnym účastníkom pomalého príbehu, väčšinu času máte úplne zablokované ovládanie a ak sa aj môžete pohybovať, tak len na preddefinované miesta.

Problematické hry

Nie všetky hry, ktoré som si chcel vyskúšať, sa mi podarilo si zahrať. Sprint Vector, ktorý vyzeral ako veľmi zaujímavá pohybová hra, mi po spustení ukázal len nekonečný loading. Vôbec som sa nedostal ani do menu. IronWolf VR sa jednoducho zasekol a spadol hneď pri štarte. Rovnaký problém som mal s Killing Floor: Incursion.

Najsmutnejší bol stav hry Audioshield. Podľa komentárov to kedysi bola jedna z najlepších VR hier, založená na hudbe podobne ako Beat Saber. Potom prišla o prístup k YouTube a SoundClound a aktuálne v podstate nefunguje.