The Bat patrí k e-mailových klientom, ktoré čoraz viac naberajú na popularite (každou novou dierou v Outlooku :) a užívatelia čakajú na každú novú verziu. Prinášam vám preto recenziu na verziu 1.62i/CZ, ktorá, ako už názov napovedá, obsahuje kompletnú českú lokalizáciu vrátane pomocníka.

Download a inštalácia

The Bat 1.62i/CZ si môžete stiahnuť z http://www.ritlabs.com alebo http://www.thebat.cz. Inštalačný súbor ma okolo 3 MB, čo nie je problém ani na pomalšej linke. Inštalácia je jednoduchá a zvládne ju aj začínajúci užívateľ. Pri prvom spustení vás program požiada o vyplnenie základných údajov o účte, ako je názov účtu, meno a priezvisko, e-mailová adresa, pop3 a smtp serveri a pod. Po vyplnení požadovaných údajov môžete s programom začať pracovať.

Podpora importu správ a adresára z aplikácií :

Eudora Lite/Pro Pegasus Mail Netscape 6 Netscape Messenger v4.xx Netscape Mail v2.xx alebo v3.xx Microsoft Outlook Express 4 alebo MS Mail a News Microsoft Outlook Express v5.x alebo v6.x Microsoft Outlook

Prostredie programu

Prostredie programu pozostáva z panelov. V ľavej časti sa nachádza panel účtov a adresárov. Počet účtov, s ktorými je program schopný pracovať nie je obmedzený. Po kliknutí na názov účtu sa vám zobrazí jeho stromová štruktúra. Každý účet obsahuje po vytvorení základné adresáre (Príchozí, Odeslané, Kôš…), ktoré môžete doplniť o ľubovoľný počet vlastných. K nastaveniam účtu sa dostanete cez menu Účet | Nastavení. Tu máte možnosť nastaviť detailné informácie o aktuálnom účte. Asi najzaujímavejšou je sekcia Šablóny správ, kde môžete jednoducho a rýchlo vytvoriť efektné šablóny pre nové správy, odpovede alebo potvrdenia o prečítaní.

V pravej časti programu sa nachádza panel správ. Pri každej správe sú základné informácie o odosielateľovi, príjemcovi, predmete správy, dátume vytvorenia a prijatia o podobne. Prítomnosť prílohy signalizuje špeciálna ikonka. The Bat obsahuje užitočnú funkciu nazvanú zaparkovanie správy. Ak je správa zaparkovaná (signalizuje to ikonka P), nie je možné ju zmazať. Tak máte istotu, že dôležité správy omylom nevymažete.

V dolnej časti programu sa nachádza náhľad na správu. Rozmiestnenie týchto troch panelov sa samozrejme dá zmeniť.

Písanie e-mailov

K písaniu správ sa dostanete cez menu Zpráva | Nová, alebo rýchlejšie stlačením F5 (podobných užitočných klávesových skratiek je v programe neúrekom). Zobrazí sa veľmi vydarený editor správ. Podporuje rôzne typy formátovania vrátane písania HTML e-mailov. Za zmienku stojí aj nástroj na kontrolu pravopisu podporujúci štandardy SSCE a CSAPI. Balíky na kontrolu pravopisu nie sú v programe zahrnuté, ale stačí aby ste mali na počítači nainštalovaný napríklad balík Microsoft Office a The Bat je schopný používať slovníky, ktoré obsahuje. K dispozícií sú aj funkcie ako vloženie prílohy, aktuálneho času, elektronickej vizitky, aplikovať PGP šifrovanie a pod. Po napísaní správy máte možnosť okamžite ju odoslať, zaradiť k správam na odoslanie alebo uložiť.

Čítanie e-mailov

Po dvojitom kliknutí na vybranú správu sa vám zobrazí v prehliadači správ. Ten obsahuje základné funkcie známe napríklad z Outlook-u a samozrejme aj niečo naviac. Prehliadač podporuje aj HTML e-maily a CSS štýly. K základným funkciám patrí uloženie správy (formáty txt, msg, mbx, eml), vytlačenie, odpovedanie na správu, poslanie ďalej … K nadštandardným funkciám patrí napríklad zobrazenie hlavičky správy, pridanie odosielateľa do adresára, vytvorenie filtra, hľadanie odpovede, PGP šifrovanie, nastavenie farebnej skupiny. Mňa najviac upútala posledne menovaná funkcia. Umožňuje farebne rozlišovať správy podľa zadaných kritérií. Napríklad zvýraznenie pracovných e-mailov určitou farbou na odlíšenie od súkromných a pod.

Antivírové centrum

The Bat je 100% odolný proti všetkým internetovým červom využívajúcim diery v programe Outlook. Okrem toho vás vždy upozorní pri pokuse otvoriť súbor s dvojitou alebo nebezpečnou príponou (napr. exe, com, scr). Okrem toho však obsahuje antivírové cetrum. To obsahuje priamu podporu pre Kaspersky Antivirus Personal Pro a Business Optimal. Pomocou externých pluginov dokáže spolupracovať aj s programami AVG, Dr.Web, Antivirus Pro, NOD32 a mnohými ďalšími. Pluginy nájdete na www.thebat.cz.

Filtre pre správy

Filtre sú veľmi silnou stránkou tohto programu. Je možné vytvárať filtre pre prijaté, odoslané, prečítané, odpovedané správy a aj pre správy na serveri. Týmto spôsobom sa dá celkom účinne brániť proti spamu. Ak viete, z akej adresy vám spam chodí, vytvoríte naň filter a The Bat pri zistení správy (na serveri) vyhovujúcej podmienkam ju zmaže a vy tým ušetríte okrem iného aj čas potrebný na stiahnutie pošty.

Záver

The Bat 1.62i/CZ je rozhodne zaujímavý e-mailový klient, ktorý určite stojí za vyskúšanie. Obsahuje množstvo funkcií, ktoré vám uľahčia každodennú manipuláciu s poštou. Pri prechode z iného e-mailového klienta je dobré vedieť, že program podporuje import správ a adresára z najpoužívanejších e-mailových klientov (tab.1). Hlavnou prekážkou v prechode na tento program je však jeho cena.

Na záver ešte výpočet niekoľkých kľúčových vlastností :

 • kompletná česká lokalizácia vrátane pomocníka
 • podpora protokolov SMTP, POP3, IMAP4, TLS(SSL), MIME, APOP a LDAP
 • digitálne Certifikáty S/MIME
 • prepracované filtre pre správy
 • podpora neobmedzeného počtu užívateľov a účtov
 • podpora PGP šifrovania
 • interný prehliadač podporujúci HTML správy aj s využitím CSS
 • interný prehliadač súborov GIF, PNG, BMP, ICO, WMF, EMF a JPG
 • podpora mazania správ priamo na serveri (AntiSpam)
 • podpora hromadného rozposielania správ
 • antivírové centrum
 • a veľa ďalších