Hoci sú Windows XP graficky najkrajší operačný systém z dielne Microsoftu a obsahujú tzv. motívy pre zmenu vzhľadu, môže sa vám zdať ich vzhľad po dlhšom čase dosť fádny. V štandardnej dodávke totiž obsahujú len jeden motív (Windows XP - nazývaný aj Luna) v dvoch variáciách, a to modrej a striebornej.

Hoci Windows XP vyzerajú s týmto motívom po grafickej stránke oveľa lepšie ako ich predchodcovia (Windows 9x/ME/2K), v porovnaní napríklad s operačným systémom MaxOS X alebo okenným manažérom KDE 3.2 v Linuxe majú ešte čo doháňať.

Ak však chcete zatraktívniť vzhľad svojich Windows XP, ponúkam vám jednoduché riešenie - program StyleXP v spojení s motívmi zo servera Theme.org.

Ako to funguje ?

Tento program nie je tzv. skinnovací stroj (skinning engine), ako napríklad Window Blinds, pretože využíva vstavanú funkciu Windows XP na menenie motívov Pracovnej plochy a celkového vzhľadu, ktoré dokáže importovať, voliť, obmieňať a spravovať. Okrem toho ešte dokáže pracovať s pozadiami, prihlasovacími obrazovkami, bootovacími logami, ikonkami, zvukmi, kurzormi a šporičmi obrazovky.

StyleXP nevyužíva čiary a prechody ale Windows XP natívne podporované prvky vizuálnych štýlov. Napríklad tlačidlo Štart je vykresľované použitím rovnakého kódu ako klasické zelené tlačidlo Štart a nie použitím SetWindowsHookEx, ktoré by spôsobilo viditeľné spomalenie systému, pretože na rozdiel napríklad od Windows Blinds nie je StyleXP rezidentný v pamäti systému.

Dodávka a inštalácia

Program StyleXP si môžete stiahnuť zo stránky http://www.tgtsoft.com/. Nájdete ho v sekcii Download.

Úplne postačí najmenší balíček StyleXPUpdate s veľkosťou asi 4,9 MB. Väčšie balíčky v sebe obsahujú niekoľko ukážkových tém. Po stiahnutí, nainštalovaní a spustení sa zobrazí hlavné okno programu, ktoré vás síce vzhľadom neohromí, možnosti, ktoré ponúka však stoja za to.

Prostredie programu

Prostredie programu je veľmi jednoduché a intuitívne a je preložené do viacerých jazykov. Slovenčinu ani češtinu medzi nimi žiaľ nenájdete.

Základné nastavenia programu nájdete v sekcii Options, kde máte možnosť zapnúť alebo vypnúť program StyleXP, zmeniť vzhľad tohto programu a zapnúť rezidentné spúšťanie programu. Asi najdôležitejšia je sekcia Themes, v ktorej si volíte motív Pracovnej plochy.

Ak sa vám nejaký motív zapáčil a stiahli ste si ho z už spomínaného servera Theme.org, nainštalujete ho kliknutím na tlačidlo Add a New Theme a následne aplikujete kliknutím na Apply Theme. Na priloženom obrázku vidíte Windows XP po aplikácií témy Me Mac and Windows od Muhammada Abidiho.

Okrem motívov Pracovnej plochy môžete meniť aj vzhľad Prihlasovacej obrazovky v sekcii Logons alebo ikoniek v sekcii Icons. V štandardnej dodávke tohto programu nájdete sadu ikon s názvom XP-iCandy, ktorá ma svojim vzhľadom upútala a hneď som ju použil. Možnosť výberu veľkosti ikoniek medzi 16x16, 32x32, 48x48 a 64x64 pixelov je samozrejmosťou.

Doteraz spomínané úkony zvládnu aj úplní začiatočníci, zmeniť bootovacie logo už však také jednoduché nie je. Na rozdiel od Windows 9x, kde stačilo prepísať súbor logo.sys požadovaným obrázkom, je vo Windows XP potrebný zásah do systémového súboru. Program StyleXP síce pracuje spoľahlivo a tento súbor vždy zálohuje, bootovacie logo však meníte na vlastné riziko!

Zaujalo ma jedno štandardne dodávané bootovacie logo, ktoré presne vystihuje stav Windows XP väčšiny používateľov na Slovensku - Windows XP Pirated Edition :).

Ak máte výkonnejší počítač a túžite po ešte dokonalejšom vzhľade, pozrite si sekciu Transparency. Môžete v nej nastaviť priehľadnosť Panela úloh (Taskbar), Panela Štart (Start panel), Štart menu (Start menu) a všetkých menu (All menu). Pri každej z týchto 4 položiek máte možnosť nastaviť 5 stupňov priehľadnosti. Napríklad polopriesvitný Panel Štart vyzerá naozaj efektne. Aby vás jednotlivé motívy Pracovnej plochy a pozadia tak rýchlo neomrzeli, máte možnosť nastaviť denné alebo týždenné striedanie, prípadne ich zmenu pri každom prihlásení.

Záver

Počas používania programu StyleXP som nenarazil na žiadne problémy, zaťaženie systému bolo tiež v norme. Ak chcete vylepšiť vzhľad svojich Windows XP, je tento program určite správna voľba a rozhodne sa ho oplatí aspoň vyskúšať.

Download: http://www.tgtsoft.com/
Licencia: shareware