Regino patrí medzi programy, ktoré slúžia na nastavovanie ťažšie dostupných či skrytých funkcií operačného systému Windows 95/98/98SE.Takýchto programov už dnes nie je málo (Flexy, WinBoost, WinChanger, PC Tuner …) a tak je na používateľovi, ktorý chce meniť nastavenia svojho operačného systému, aby si vybral ten správny. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní môže byť aj cena. Kým cena zahraničných programov je dosť vysoká (20-30 USD) tento program freeware a teda zadarmo. Program je slovenskej výroby a komunikuje s používateľom v jeho materinskom jazyku. To je veľmi dôležité. Mnohokrát používateľ nevyskúša niektoré funkcie takýchto programov len preto, že im nerozumie. To sa však v programe Regino stať nemôže.

Po stiahnutí programu z jeho domovskej stránky ho stačí len rozzipovať a spustiť. Nie je potrebná žiadna inštalácia. Po spustení sa zobrazí okno so základnými informáciami o programe. Všetky jeho funkcie sú prehľadne rozdelené do kategórií. Tie nájdeme na pravej časti programu.

Štart Menu

Prvou kategóriou je Štart menu. Tá neobsahuje toľko funkcií ako ostatné kategórie ale aj tak je užitočná. Môžeme v nej nastaviť napríklad rýchlosť reakcie Štart menu alebo skrytie niektorých položiek z tohto menu ako napríklad Obľúbené položky, Dokumenty, Odhlásiť, Spustiť, Vypnúť alebo skryť Užívateľské priečinky alebo priečinok Po spustení. Vhod príde aj funkcia Vyčisti “Dokumenty” pri ukončení Windows

Pracovná plocha

Táto kategória sa týka ako každý určite pochopil nastavenie Pracovnej plochy. Tu môžete napríklad skryť položky Pozadie, Šporič obrazovky, Vzhľad a Nastavenia v nastaveniach obrazovky. Pre tých, čo obľubujú jednoduchú a prehľadnú Pracovnú plochu je tu možnosť skryť Počítače v Sieti, Internet Explorer alebo všetky ikonky na ploche (ostane len pozadie). Niekto sa možno poteší aj funkcií Ukáž verziu Windows na Pracovnej ploche.

Systém

Ďalšou kategóriu je Systém. Táto kategória sa zaberá vnútornými detailmi Windows. Umožňuje zmeniť vlastníka licencie a jeho spoločnosť, a pridať text alebo obrázok do okna Systém vlastnosti. Ďalej sa dajú meniť cesty k inštalačným súborom, pracovnej ploche, dokumentom alebo štart menu. V záložke Tipy môžete meniť tipy k Mojím dokumentom, Ovládaciemu panelu, Tomuto počítaču, Tlačiarňam alebo premenovať Kôš.

Explorer

Táto kategória sa týka prehliadača Internet Explorer. Obsahuje funkcie ako zmena mena Internet Explorera, nastavenie predvoleného adresára na sťahované súbory, ignorovanie špecifických fontov alebo farieb na webových stránkach, nastavenie domovskej stránky alebo mazanie cookies.

Štartovanie

V poradí piata kategória sa zameriava na nielen na štartovanie program po spustení Windows ale aj na samotné bootovanie Windows. Programy automatický spúšťané po štarte Windows môžete mazať a pridávať nové. Z funkcií zameraných na bootovanie Windows spomeniem zakázanie štartovacích klávesov F5, F8, nezobrazovanie štartovacieho loga alebo nastavenie, kedy sa má spúšťať Scandisk.

Bezpečnosť

Najprepracovanejšou a najrozsiahlejšou kategóriou je Bezpečnosť. V nej sa dá zakázať okolo 90 položiek. Je to napríklad regedit, vožby Active Desktop, správcu zariadení, hárdverové profily, virtuálnu pamäť, systém súborov, ikonky v ovládacom paneli, funkcie Internet Explorera, alebo jednotky s písmenami A až Z. Ak chcete zvýšiť bezpečnosť svojho systému je to tá pravá kategória pre vás.

Obrázky

Táto kategória sa venuje nahrávaniu obrázkov na rôzne miesta systému. Môžete pridať obrázok do okna Systém - vlastnosti, na pozadie Internet Explorera alebo na miesto log Internet Explorera alebo Outlooku. Program obsahuje už niekoľko pripravených obrázkov, ktoré môžete použiť. Ak si chcete nakresliť vlastné, program vám povie správnu veľkosť a formát obrázka.

Cache

Predposledná kategória je zameraná na nastavovanie diskovej Cache. Môžete nastaviť je minimálnu a maximálnu hodnotu a veľkosť informácie. Ak neviete tieto údaje presne nastaviť, môžete použiť jedno s troch nastavení obsiahnutých v programe. Okrem toho táto kategória obsahuje aj dva grafy ukazujúce voľnú pamäť a voľný swapovací priestor.

Ostatné

V tejto kategórií nájdete nastavenia, ktoré sa nedajú presne zadeliť k predchádzajúcim kategóriám. Je tu zoznam nainštalovaných programov. Tie môžete z tohto zoznamu odoberať. Neznamená to, že sa program odinštaluje ale len, že sa o ňom odstráni zmienka v registroch. Ďalej je možné zmazať dočasné súbory alebo spúšťať rôzne pomôcky Windows (regedit, hwinfo, winipcfg …). Zaujímavé sú aj funkcie Uvožňovanie DLL z pamäte alebo Ukončenie každej zamrznutej aplikácie pri ukončení Windows. Veľmi ma zaujala možnosť meniť farbu obrazovky “Modrej smrti” alebo pridať text na panel úloh k hodinkám.

Na záver poviem len, že Regino je vežmi zaujímavý slovenský (!) program, ktorý sa rozhodne oplatí vyskúšať.