Igor Kulman

QUBE

· Igor Kulman

Slovenské multiplatformové prostredie

  1. júna 2001 slovenská firma Interactice Studio oficiálne vypustenila prvú demoverziu systému Qube s podporou pre systémy MS-DOS, FreeDOS. 25. Októbra firma vypustila verziu Qube3p pre 3platformy - Linux, DOS a Windows2000/NT/98 pod DirectX. Všetky aplikácie pre jednu platformu z Qube2p úspešne bežia aj na druhej platforme, čím spoločnosť Interactive Studio, Ltd. prvýkrát dokazuje multiplaformnosť grafického prostredia Qube. Qube je vlastne prvé multiplatformové grafické prostredie s podporou sietí, TCP/IP, PPP, SMTP, HTTP… ktoré je určené pre širokú škálu konzolových systémov. Jeho štruktúra je navrhnutá tak, že je veľmi rýchlo portovateľný do iných operačných systémov. Podporuje vlastný multitasking aj na systémoch akými je napr. DOS. Systém Qube má široké uplatnenie vzhľadom k jeho dynamickým vlastnostiam. Základná verzia nezaberá viac ako 4MB na disku.

Čo vlastne Qube je ?

Qube sa začal vyvíjať asi pred 1,5 rokom. Prišlo to z myšlienky vytvoriť jednotné grafické prostredie pre väčšinu operačných systémov, ktoré pracujú na INTEL platforme. Vychádzalo to však z myšlienky aby to bolo minimálne rovnako rýchle ako iné grafické prostredia (Windows, XWindow) a súčasne aby aplikácie mohli bežať bez nutnosti rekompilácie na všetkých PC-čkách a ich operačných systémov. Ďalšou podmienkou bolo aby toto grafické prostredie nenahradilo operačné systémy, pretože to vychádzalo s myšlienky, že ak niekto používa DOS, Windows, Linux alebo iný systém, ma na to zrejme svoj dôvod. Preto, je dôležité nevnucovať mu iný systém, ktorý by používal iný typ filesystem-u, zbytočné montovanie a podobne. Ale na druhej strane, aby na každom operačnom systéme, kde Qube pobeží bol totožný prístup k diskom ako na inom systéme pod Qube. Nebolo to veľmi jednoduché no napokon autora napadla veľmi jednoduchá myšlienka, vytvoriť virtual “filesystem”, ktorý by sa navonok správal ako samostatný, ale pristupoval by k súborom na diskoch štandardnou cestou, ktorú dovoľuje daný operačný systém. Preto bol vytvorený súbor “host.def” ktorý udáva cestu do “virtuálnych drive-ov”, ktoré v sebe udržujú informáciu, ktorý disk sa kde nachádza.

A teda : V prípade, že chceme v Qube pristupovať na lokálny disk C:\ je potrebné aby sme pri inštalácií definovali ako _hd0 cestu k “c:", čo nám umožňuje získať ďalšiu výhodu, ktorou je, že aj adresár sa môže správať ako samostatný disk ak by sme _hd0 definovali povedzme ako “d:\Moje Dokumenty”. Tieto virtuálne disky sa nachádzajú v adresári /deň od robot adresáru systému.

Vyplývajú z toho teda 2 výhody, prvou je univerzálne použitie na odlišných systémoch a tou druhou je možnosť vytvárať viaceré disky v závislosti na rozdelení adresárov, alebo disku.

K ďalšej zaujímavej vlastnosti patrí tzv. objekt routing, prostredníctvom ktorého môžete v čase behu systému Qube meniť vlastnosti jednotlivých objektov ale aj low level funkcií. Tak môžete napríklad obohatiť funkciu ktorá otvára lokálne súbory na funkciu, ktorá otvára aj sieťové súbory a to všetko v čase behu. O tejto vlastnosti sa môžete dozvedieť aj na stránke www.qubeos.com.

Qube ma vlastný multitasking aj na systémoch ktoré nim nedisponujú akým je napríklad DOS. Momentálne sa pracuje na komplexnom zabudovaní TCP/IP do jadra systému, čím sa stal Qube prostredím ready to Internet. Tato časť prešla vývojom, kým v prvej verzii bola podpora TCP/IP pre DOS na periférii aplikačnej časti a teraz sa snažíme zakomponovať tuto časť do najnižšieho jadra systému.

Qube ma vlastné SDK ( software development kit ) v jazyku C, C++. Je objektovo riešené a v súčasnosti sa vyvíjajú ďalšie aplikácie pre toto prostredie. V momentálnej forme existuje Qube pre 3 operačné systémy a to pre DOS, Windows, Linux. Pri práci so systémom DOS je však potrebné pred spustením Qube, spustiť niečo ako “mouse.com” - teda driver pre myš.

Qube zatiaľ nedisponuje drivermi, používa len rozhrania operačných systémov. Ďalšou vecou je, že Qube beží pod Windows na DirectX, takže tam je vyťaženosť procesoru maximálna, ale to len z dôvodu DirectX, ktorý zrejme vyžaduje prioritu procesoru kvôli hrám a podobne. Samotný Qube veža z procesorového času nezaberá. Skutočnú hodnotu tohoto systému však vidíme v mobilných zariadeniach, kam sa momentálne portovanie uberá. Qube nie je náročný na pamäť a procesor, je ľahko portovateľný a snaží sa ponúknuť používatelom user-friendly prostredie. Momentálne sa autori snažia vytvoriť celkový produkt pre embbeded Linux - teda Linux vhodný pre handheldy a podobne.

Skúsenosti s používaním

Ja som mal možnosť vyskúšať tzv. Evulation verziu tohto systému. Jej verzia pre už spomínané tri systémy (Windows, DOS a Linux ) sa dá stiahnuť z www.interactivestudio.sk . Inštalačka ani jednej z verzií Qube nemá viac ako 1 MB a tak je download veľmi rýchlý. Inštalácia je jednoduchá, ale žiaž len v angličtine. Takisto je v angličtine aj celé prostredie, čo ma dosť sklamalo pri slovenskom systéme. Po spustení systému máme k dispozícii plochu s odkazmi na jednotlivé disky, kôš a malý panel. Prostredníctvom tohto panelu môžeme pristupovať k nastaveniam, aplikáciam, dokumentom a Qube vypnúť. V sekcii nastavenia môžeme nastaviť rozlíšenie obrazovky, údaje ohľadom pripojenia na internet a elektronickej pošty. Chcel som Qube otestovať aj s pripojením na internet ale môj modem žiaľ systém nenašiel. V sekcii aplikácie nájdeme jednoduchý textový editor, prezerač súborov (niečo ako explorer z Windows), ktorý funguje tiež ako internetový prehliadač a jedoduchého e-mailového klienta. Aplikácií je zatiaľ málo, ale systém je vždy vo vývoji a nové aplikácie sa ešte len pripravujú. Okrem verzie pre Windows som vyskúšal aj verziu pre DOS, v ktorej naozaj fungoval multitasking.

Záver

Systém Qube je založený na skvelej myšlienke multiplatformového systému. Ďalším faktom je, že je to produkt od slovenskej firmy. Qube a stále sľubne rozvíja a pribúdaju nové aplikácie. K vývoju nových aplikácií môže prispieť každý programátor v jazyku C++ vďaka vlastnému SDK. Dôležité je, aby mal aj svojich zástancov. Preto ak budete najbližšie pripojený na internet tak si ho určite stiahnite z www.interactivestudio.sk.