QNX je dielom programátorskej skupiny QNX, ktorá ukázala svetu, že na jednej diskete môže byť operačný systém, ktorý ponúka aj grafické prostredie.

Download a inštalácia

QNX sa dá stiahnuť zo stránky autorov www.qnx.com. Sťahovanie je bezproblémové aj pri pomalších linkách, lebo server podporuje nadväzovanie sťahovania. Na výber je verzia pre Windows aj Linux. Tieto verzie sa ešte delia na verzie pre modem a pre sieť. Po stiahnutí máte k dispozícií súbor Readme, kde je popísaný presný návod inštalácie. Tá sa vo Windows spúšťa súborom Install.bat. Všetko, čo potrebujete je jedna 3.5” disketa. Potom už iba stačí reštartovať počítač.

Bootovanie

Disketa je bootovateľná, takže nemusíte nijako zasahovať. Systém najprv zobrazí informácie o programe, požiada vás o výber klávesnice. Česká ani slovenská v ponuke zatiaľ nie je. Po výbere klávesnice sa zobrazia minimálne systémové požiadavky. Všetko, čo potrebujete je procesor 386, 8MB RAM, VGA grafika a myš. Pevný Disk nie je potrebný. Odsúhlasíte licenčnú zmluvu, vyberiete si rozlíšenie a farebnú hĺbku a môžete začať používať systém. Je založený na Unixe, takže vyzerá ako X Window. Máte plochu a panel QNX (ako panel Štart vo Windows). K dispozícií máte poznámkový blok (Notepad), ktorý akoby z oka vypadol tomu z Windows. Okrem neho v QNX nájdete aj jednu hru a webový prehliadač Voyager. S ním sa dá pohodlne pripojiť na Internet a napríklad prezrieť si poštu. Ja som to neskúšal lebo systém nenašiel môj interný modem. Externý modem systém nájde bez problémov .Okrem verzie pre modem existuje aj už spomínaná verzia pre sieť.

Rýchlosť

Rýchlosť systému ma príjemne prekvapila. Čakal som, že systém bude veľmi pomalý, keď bootuje z diskety ako sme zvyknutý pri systémových disketách od Windows. Opak je pravdou. Celý systém je veľmi rýchly. Už po objavení sa prvých informácií indikátor stavu disketovej mechaniky zhasne a celý systém beží z pamäte RAM.

Aplikácie

Každý OS potrebuje aplikácie. Pre QNX ich už pár existuje a väčšina je zadarmo. Dajú sa stiahnuť z už spomínanej stránky autorov. Na výber je ich naozaj dosť zatriedených do niekoľkých kategórií. Najlepšia aplikácia je zatiaľ internetový prehliadač Voyager.

Záver

Myslím si, že takýto systém má budúcnosť. Mohol by sa distribuovať na CD so všetkými potrebnými programmi ako napr. textový editor, editor obrázkov, CD prehrávač … Privítal by som len lepšie rozpoznávanie interných modemov.