Igor Kulman

Google Apps (hlavne GMail) na vlastnej doméne

· Igor Kulman

GMail patrí v súčasnosti k celosvetovo najpoužívanejším emailovým službám. Ponúka však len emailovú adresu v tvare meno@gmail.com, čo nemusí každému vyhovovať.

Ak vlastníte vlastnú doménu a používate na prístup k emailom webmail rozhranie, určite mi dáte za pravdu, že (či už ide o roundcube, horde …) je za GMailom roky pozadu. AJj prípade použitia sofistikovanejších nástrojov ako je napríklad Microsoft Outlook môžete prechodom ku Google niečo získať.

Ideálnym riešením je teda používanie GMialu na vlastnej doméne. Toto riešenie kombinuje všetky výhody, ktoré GMail ponúka s komfortom použitia emailovej adresy z vlastnej domény. To všetko vďaka Google Apps.

Google ponúka Google Apps v dvoch verziách, a to bezplatnej Standard Edition a platenej Premium Edition . Ja osobne využívam bezplatnú Stantard Edition na doméne kulman.sk.

Takže ako na to ?

Mať vlastnú doménu

Prvým krokom pre použitie Google Apps na vlastnej doméne je samozrejme mať vlastnú doménu. Môžete využiť existujúcu doménu aj s hostingom, ako som použil ja.

Druhou, dnes pomerne modernou možnosťou, je zakúpiť a zaparkovať doménu. Znamená to, že si kúpite len doménu bez hosting (náklady rádovo v stovkách korún za rok), zaparkujete ju a bude ju používať len s GMailom. Teda emial v tvare napríklad meno@priezvisko.sk za pár korún ročne.

Nastavenie Google Apps

Nasleduje registrácia v Google Apps , po ktorej musíte overiť, že ste naozaj vlastníkom domény (Verify ownership). Dostanete dve možnosti, a to upload html súboru alebo zmena CNAME záznamu. Prvá možnosť pripadá do úvahy, iba ak máte doménu aj s hostingom.

CNAME záznam si zmeníte v administrácii vašej domény v sekcii DNS. Zmena sa prejaví skoro okamžite a Google Apps sú vám k dispozícií. Služby Docs, Sites a Calendar máte aktivované ihneď, GMail je potrebné aktivovať ručne.

Aktivácia GMailu

Po aktivácií GMailu v Google Apps (Email | Activate Email) sú vám zobrazené MX záznamy, ktoré musíte pre vašu doménu zmeniť. Opäť v administrácií v sekcii DNS. Po overení zmeny je vám už GMail prístupný. Môžete si vytvoriť až 50 emailových adries, aktuálne s kapacitou 7 GB.

Pre vyššie pohodlie odporúčam zmeniť URL pre prístup k webovému rozhraniu na niečo v tvare mail.domena.sk (Email | Web address | Change URL).

Nastavenie GMailu pre Outlook

Ak ste zvyknutý používať na prístup k emailom webové rozhranie, tento krok je pre vás zbytočný a môžete začať GMail na vlastnej doméne ihneď používať.

Pre použitie s Outlooku je potrebné v prvom rade v nastaveniach GMailu aktivovať POP3. Odporúčam nastavenie Keď sú správy sprístupnené cez POP – archivovať kópiu. Toto nastavenie zabezpečí, že emaily sa po stiahnutí Outlookom presunú do archívu, budú teda stále prístupné aj cez webové rozhranie, nebudú však priamo v Doručenej pošte ako nové správy.

V samotnom Outlooku je následne potrebné v nastavení emailového konta zmeniť server pre POP3 na pop.gmail.com vyžadujúci SSL, port 995 a SMTP na smtp.gmail.com na porte 465 s SSL.

Ak si chcete preniesť kontakty z Outlooku do GMialu, stačí ich z Outlooku vyexportovať do CSV súboru v GMiali importovať. Na synchronizáciu kalendára je potrebné použiť Google Calendar Sync .

Poznámka: Alternatívou k Google Apps je Live Custom Domains od Microsoftu.