Igor Kulman

Aké bolo WebExpo 2016

· Igor Kulman

V termíne 23.9 - 24.9.2016 sa v Prahe uskutočnil ďalší ročník webovej konferencie WebExpo 2016. Bolo to moje druhé WebExpo, keďže som sa zúčastnil toho úplne prvého v roku 2008. Potom som nejak stratil záujem o webové technológie, ale keď mi tento rok bola ponúknutá blogerská akreditácia, nemohol som odmienuť a tak som na WebExpo 2016 vyrazil so vstupenkou s nápisom Press.

Miesto a organizácia

WebExpo sa tento rok konalo v Lucerne, konkrétne v kine, music bare a veľkej sále. Všetky tieto tri miesta sú pokope, takže nebol problém sa medzi nimi presúvať na jednotlivé prednášky a človek sa aspoň trochu rozhýbal. Určite to boli zaujímavejšie a príjemnejšie priestory ako areál České Zemědelské Univerzity v roku 2008.

Big Hall is a beautiful place. But too much noisy for a professional conference. #webexpo

Fotka uverejnená používateľom Martin Michálek (@absolutmachal),

Aj keď ide o kvalitné reprezentatívne priestory, na konferenciu asi úplne ideálne nie sú. V kine bol celkom ťažký a vydýchaný vzduch, takže druhý deň do neho púšťali už len obmedzené množstvo návštevníkov. Music bar, kde sa odohrávala väčšina vývojárskych prednášok, nepostačoval kapacitou záujmu návštevníkov. Vlastne ani na jednej prednáške, na ktorú som bol v music bare som si nemal kde sadnúť, vždy bolo úplne plno.

Najväčší problém veľkej sály, v ktorej boli prednášky asi všetkých zahraničných speakerov bola akustika, pretože aj keď je dole v sále ticho, stačí, aby sa ľudia bavili na druhom poschodí pri stánkoch sponzorov a v celej miestnosti je zrazu veľmi rušivý šum a človek sa musí naozaj sústrediť, aby počul prednášajúceho.

Jednotlivé prednášky

Towards Microservices

Úplne prvá vývojárska prednáška od Josefa Hertla z ROIHunter bola v podstate taký príbeh o adaptácii microservices u nich vo firme. Nedozvedel som sa čo presne microservices sú, prečo by som ich mal používať, len na aké problémy s nimi narazil ROI Hunter a ako ich vyriešili. Celkovo tomu z môjho pohľadu trochu chýbal kontext.

How to increase your value as a developer

Na prednáške od Luba Smida z STRV bolo naozaj plno. Len škoda, že na nej nepovedal nič zaujímave alebo užitočné, aj keď toho za 20 minút povedal relatívne dosť. Vôbec nechápem, prečo je okolo STRV vždy tak veľký hype.

Nejčastější chyby při návrhu mobilního a responzivního webu prakticky

Precízne pripravená a odprezentovaná prednáška Jana Kvasničku o mobilnom webe, zameraná hlavne na eshopy s množstvom praktických rád a ukážok.

There are just a few startups in the Czech Republic, but they are doing well

Prednáška od Andreja Kisku (nemýliť s prezidentom SR) o startupovej scéne, typoch startupov a investiciách do startupov. Väčšinou som na slovo startup alergický ale táto prednáška bola naozaj dobrá a zaujímavá.

RFM analýza

Jan Tichý prednášal o segmentácii, teda rozdelení zákazníkov na tých viac utracajúcich, do ktorých sa oplatí investovať a na tých “mŕtvych”. Keďže som o segmentácii nič nevedel, bolo to pre mňa celkom zaujímavé a poučné, aj keď to nie je úplne téma z môjho záberu.

Funkční testování - chybějící vrchol pyramidy

Prednáška, na ktorej sme s Ondřejem Machuldou nakukli do spôsobu testovania v LMC. Išlo prevažne o funkčné testovanie pomocou nástroja Selenium s praktickými ukážkami v PHP pomocou PageObject patternu.

From Pages to Threads: Designing the future of Messaging

Benjamin Keyser v prednáške prezentoval svoj pohľad na budúcnosť messagingu, kde v popredí nestoja boti ale thready. Zaujímavý bol hlavne názor, že celý messaging smeruje k centralizácii, kde budeme nakupovať nie v aplikáciách jednotlivých firiem ale v jednej messaging aplikácii v threadoch daných firiem, ako to už teraz funguje v Číne.

Táto prednáška od Marka Iskandera mala namiesto 40 minút uvedených v programe minút len 20. Síce som sa nedozvedel veľa o Elasticsearch, čo ani cieľom tejto prednášky nebolo, ale dozvedel som o zaujímavom využití Elasticsearch ako cache v Adobe. Zaujímavé ale príliš stručné.

Stables and Volatiles – how to get different types of humans to work together

Závarečná a pre mňa asi najlepšia prednáška celého WebExpa. Na Michaelovi Loppovi bolo jasne vidno, že vie prednášať a že ho to baví. Dozvedel som sa o luďoch typu stable a volatile, ich úlohach vo firme, vzájomných vzťahoch a podobne. Zaujímavé bolo aj nasledujúce interview s Michaelom Loppom a otázkami z publika.

Zhodnotenie

WebExpo 2016 bola dobrá konferencia, kde som si dokázal nájsť zaujímavé prednášky aj ja, človek, ktorého webový vývoj až tak extra nezaujíma. Takže ak nasledujúci rok znovu dostanem vstupenku, tak sa určite znovu zúčastním.