Igor Kulman

Recenzia: hodinky Tudor Black Bay 36

· Igor Kulman

Keďže mechanických hodiniek, tak ako pri každom hobby, nikdy nie je dosť, po vyše roku som si kúpil ďalšie hodinky.

Tentokrát som sa chcel posunúť do trochu vyššej triedy a voľba tak padla na športovejšie hodinky od firmy Tudor, a to Tudor Black Bay 36.

Tudor

Tudor logo

Švajčiarska hodinárska firma Tudor bol založená Hansom Wilsdorfom v roku 1926 ako sesterská spoločnosť Rolex. Tudor sa zameriaval na výrobu cenovo dostupnejších hodiniek, ktoré boli stále kvalitné a spoľahlivé. V priebehu rokov sa značka stala obľúbenou medzi profesionálnymi potápačmi a vojakmi, ktorí hľadali spoľahlivé a robustné hodinky pre svoje náročné podmienky.

Tudor plagát

Veľké oživenie značky nastalo v roku 2009, keď sa Tudor vrátil na trh a začal sa opäť dostávať do popredia. V súčasnosti je Tudor známy svojimi štýlovými, kvalitnými a cenovo dostupnými hodinkami.

Tudor sa často inšpiruje históriou a vývojom svojich starších modelov a aj model Black Bay 36 je zo série Tudor Heritage inšpirovanej potápačskými hodinkami z 50. rokov.

V roku 2016 sa Tudor pridal k značkám, ktoré vyvíjajú a vyrábajú vlastné in-house strojčeky.

Tudor Black Bay 36

Dizajn

V púzdre s veľkosťou ciferníka 36mm a celkovou výškou 44mm je usadený čierny ciferník s výraznými aplikovanými indexmi. Púzdro je veľmi podobné Oyster puzdrám od Rolex.

Tudor Black Bay 36 na stole

Dominantou ciferníka sú tzv. snowflake hands, teda ručičky v tvare snehovej vločky, ktoré sú charakteristickým dizajnovým prvkom všetkých športových hodiniek Tudor.

Na pozícii 12. hodiny sa nachádza logo, teda klasický Tudor štít a nápisy Tudor a Geneve. Na pozícii 6. hodiny potom nápisy Rotor a Self-winding v tvare, ktorý niektorí ľudia nazývajú úsmev.

Tudor

Čitateľnosť ciferníka vynikajúca, veľké biele indexy a ručičky sú na čiernom pozadí veľmi dobre viditeľné za každého svetla.

Indexy aj ručičky sú štedro natreté lumiscentnou vrstvou Super-LumiNova. Orientáciu hodiniek v tme zistíte podľa trojuholníka na 12. hodine. Hodinky svietia v tme fakt výrazne hlavne vďaka veľkosti indexov.

Korunka je umiestnená na pozícii tretej hodiny, je skrutkovacia, takže hodinky uvádzajú vodeodolnosť až do 150 metrov.

Tudor

Na korunke sa nachádza gravírované Tudor logo a mierne vystupuje mimo telo hodiniek na hliníkovej trubke. Je to trochu nezvyčajný prvok inšpirovaný historickými modelmi, umožňuje však ľahšiu manipuláciu s korunkou.

Strojček

Tudor Black Bay 36 poháňa strojček T600, ktorý je modifikovanou verziou ETA 2824 v najvyššej kvalite.

Strojček má deklarovanú presnosť vrámci špecifikácia COSC, teda −4/+6 sekúnd za deň, nemá však oficiálni COSC certifikáciu.

Rezerva chodu je 38 hodín a strojček tiká s frekvenciou 28 800 úderov za hodinu (8 úderov za sekundu).

Samozrejmosťou je možnosť manuálneho naťahovania a hacking, kedy sa po vytiahnutí korunky sekundová ručička zastaví a čas môžete nastaviť naozaj na sekundu presne.

Je trochu škoda, že hodinky nemajú in-house strojček, jeho použitie by sa však pravdepodobne dosť výrazne prejavilo na cene.

Oceľový ťah

Oceľový ťah je veľmi podobný Oyster ťahu od Rolex, nemá však leštený stredný diel. Všetky dieliky sú plné, absencia polovičných dielikov môžu trochu komplikovať nastavenie dĺžky.

Tudor Black Bay 36 oceľový ťah

Spona s logom Tudor obsahuje tri stupne mikroregulácie, nastavenie presnej dĺžky na moju ruku tak nebol žiadny problém.

Skúsenosti z nosenia

Hodinky s priemerom 36mm sa môžu zdať v dnešnej dobe malé, na moje zápästie s obvodom 16cm je to však úplne ideálna veľkosť. Nosia sa fakt pohodlne.

Svojou robustnosťou a púzdrom pôsobí Tudor Black Bay 36 väčší, výška 44mm zodpovedá hodinkám s priemerom 38mm, ako napríklad Seiko SARB033. Je to dokonca viac ako Junghans Max Bill Automatic s výškou 42mm.

Tudor Black Bay 36 v slabšom svetle

Oproti mojim ostatným hodinkám sú tieto citeľne ťažšie. Stále to však nie je váha, ktorá by bola nejak nepríjemná alebo nepohodlná. Vďaka spomínanej robustnosti o nich nemáte strach ani pri drsnejšom zaobchádzaní.

Veľmi pozitívne ma prekvapila prekvapila presnosť hodiniek. Pri mojom nosení idú približne +5 sekúnd za deň, čo hodnota v rámci COSC špecifikácie a Tudor Black Bay 36 viditeľne presnejší ako moje ostatné hodinky.

Skrutkovacia korunka je trochu nezvyk, vďaka absencii dátumu a vysokej presnosti však nie je nutné korigovať čas veľmi často.

Tudor Black Bay 36 na knihe

Tudor Black Bay 36 sú prvé hodinky, ktoré som si kúpil na oceľovom ťahu, takže nemám veľmi s čím porovnávať. Oceľový ťah je však až prekvapivo pohodlný, nemal som vôbec problém si na neho zvyknúť.

Rozdiel medzi hrúbkou ruky v zime a v teplejšom počasí sa dá jednoducho prispôsobiť mikroreguláciou.

Parametre

veľkosť púzdra 36mm x 44mm
výška púzdra 10.5mm
šírka remienku 19mm
materiál púzdra oceľ
materiál sklíčka safír
typ strojčeka automat
strojček T600
rezerva chodu 38 hodín
presnosť +6/-4 s / deň (COSC)
vodeodolnosť 150 metrov
váha 117 gramov na oceľovom ťahu
cena 3 180 € na oceľovom ťahu
záruka 5 rokov

Záver

Tudor Black Bay 36 sú skvelé univerzálne hodinky na každodenné športové aj elegantnejšie nosenie, ktoré môžu byť vašou vstupnou bránou do trochu vyššej triedy mechanických hodiniek.