Igor Kulman

Na čo je dobrý minipočítač Raspberry Pi?

· Igor Kulman

Po 3 mesiacoch čakania mi konečne prišlo Raspberry Pi. Jedná sa o minipočítač (8x5x2cm) za 25 dolárov (32€ pri objednaní z UK) s ARM procesorom, 256 alebo 512 MB RAM, ethernetom, 2 USB portmi, HDMI a audio výstupom. Namiesto disku obsahuje čítačku na SD karty, operačný systém na báze Linuxu sa zavádza práve z SD karty. Napájanie je realizované cez MicroUSB port. Okrem zdroja môžete Raspberry Pi napájať aj z iného zariadenia, napríklad USB portu TV. Raspberry Pi sa vám tak bude spolu s TV zapínať aj vypínať.

Majitelia Raspberry PI už našli pre svoj minipočítač viacero kreatívnych využití, ja ho využívam hlavne ako NAS a multimediálne centrum.

Multimediálne centrum

Pre Raspberry PI existujú dve linuxové distribúcie optimalizované pre úlohu multimediálneho centra, a to OpenELEC a Raspbmc. Obe tieto distribúcie obsahujú XBMC, o ktorom som už dávnejšie písal a používal ho na desktope. Namiesto desktopu mám teda teraz na TV cez HDMI pripojený Raspberry PI. OpenELEC funguje lepšie, nedá sa však do neho zasahovať a doinštalovávať ďalšie balíčky, zvolil som preto Raspbmc.

Raspbmc naštartuje priamo do XBMC, nie je ho možné používať ako klasický Linux s okenným manažérom. Samozrejmosťou je však vzdialený prístup cez SSH. Do XBMC je možné pridať multimediálny obsah z diskov pripojených cez USB porty ale aj zo sieťových diskov. Ja som pridal niekoľko adresárov zdieľaných na desktope s Windows 7 (Samba). Prehrávanie cez lokálnu sieť funguje bez problémov, Raspberry Pi dokáže bez problémov prehrať aj film v 720p.

Celkom ma prekvapilo, že s Raspbmc funguje diaľkový ovládač od mojej TV bez akejkoľvek konfigurácie. Nefunguje na ňom však zásadná vec, a to návrat o úroveň vyššie pri navigácií. Takže ak sa zanorím do nejakých menu, už sa z nich bez pomoci pripojenej bezdrôtovej klávesnice nedostanem. 

XBMC podporuje UPnP (potrebné zapnúť v nastavení), vďaka ktorému ho vidia všetky počítače v sieti a sú na ňom schopné prehrávať multimediálny obsah. V praxi to funguje tak, že v akomkoľvek počítači v sieti vyberiete video súbor, zvolíte prehrať cez XBMC na Raspberry Pi a video sa vám skoro ihneď začne prehrávať na pripojenej TV. Ak vlastníte zariadenia od firmy Apple, je možné v XBMC zapnúť podporu AirPlay.

Sťahovanie torrentov

Keďže Raspbmc podporuje inštaláciu softvéru vo forme Debian balíčkov (apt-get), môžete si doinštalovať torrent klient Transmission. Transmission obsahuje aj webové rozhranie, takže torrenty na stiahnutie v Raspberry Pi môžete pridávať z akéhokoľvek počítača v sieti cez prehliadač. Aj samotné XBMC obsahuje plugin na ovládanie Transmission.

Stiahnuté torrenty môžete nechať ihneď zaindexovať v XBMC, alebo ich mať prístupné na sieťovom disku, ak používate Raspberry Pi aj ako NAS.

NAS

Každý disk, ktorý k Raspberry Pi pripojíte cez USB port je automaticky dostupný ako sieťový disk cez Sambu, ktorá v Raspbmc štandardne beží. Raspberry Pi tak môžete jednoducho použiť ako lacnú alternatívu k NAS.

Vzdialený prístup

Na vzdialený prístup je možné použiť SSH bežiace na porte 22, na porte 9091 beží webové rozhranie k Transmission, v prípade potreby je možné doinštalovať napríklad FTP server. Nutnosťou je samozrejme nastaviť presmerovanie portov na routeri. Aby ste si pri pripájaní nemuseli pamätať vašu IP adresu (ktorá sa naviac môže meniť), je na Raspberry Pi možné jednoducho rozbehnúť Dynamic DNS a pristupovať k nemu pomocou vami zvolenej ľahko zapamätateľnej adresy. 

Ďalšie možnosti

Možností, ako vyžiť Raspberry Pi je samozrejme oveľa viac. Rozbehnete na ňom skoro akýkoľvek programovací jazyk, vrátane Javy a Mona (open-source implementácia .NETu), môžete sa na ňom vďaka bezplatnému online kurzu z Cambridge naučiť vytvoriť si vlastný operačný systém a pod.